12. catie van Gent Oranje ziet als diplomaatdat er gevochten moet wor den en biedt Koningin Elisabeth in ruil voor haar hulp de Sotivereinite.it aan. Elisabeth weigert echter, In 1583 sluit Oranje een con tract af met Frankrijk, waarin bepaald wordt, dat mocht Au jou sterven, Hendrik 111 souverein zou worgden over de Nederlanden, "unis et annexés a la France", Wanneer Au jou overlijdt, weigert de koning eender het "neer - schap te aanvaarden. Het lijkt allemaal op een uitver koop van de Nederlanden. Oranje, die deze verdelings plannen opstelde, handelde zo, omdat hij voor het be- paalde tijdstip deze oplossingen de enig-haalbare vond. Maar in brieven, waarin hij zijn gedachten, zijn hoop en idealen uitspreekt, schrijft hij altijd over de Genera liteit, de Nederlanden als één geheel. (v.R. 13. GESCHIEDKUNDIGE KRING OP EXCURSIE. De Geschiedkundige Kring Stad en land van Bergen op Zoom heeft Zaterdag met een grote groep leden een ex cursie georganiseerd naar kasteel Loevenstein, de St- Janskathedraal en het Noordbrabants Museum in Den Bosch en het vestingstadje Heusden aan de Maas. De reis die per bus gemaakt werd, was uitstekend georganiseerd en werd deskundig begeleid door de heren W. Brand en C. van Niftrik. Het eerste bezoek gold het uit 1357 daterende roofslot aan de Merwede, waarvan de volledige restauratie in 1967 is voltooid. Bij de rondleiding werd nog meegedeeld, dat in november van dit jaar het herstel begint van de woningen en bedrijfsgebouwtjes, die aan de beide kanten van de oprijlaan staan. In Den Bosch werd het gezelschap opgewacht door de kunstschilder Van de Laar, die ae uit en inwendige schoonheid van de kathedraal zo levendig verklaarde, dat zelfs de kenners er met nieuwe ogen naar keken. Het Noordbrabants Museum, met een belang rijke collectie kerkelijke kunst werd op eigen gelegen heid bezocht. In het merkwaardige stadje Heusden kon men zich op de hoogte stellen van de vordering van de zeer uitgebreide en integrale restauratie van de wal len en fortificaties, die in 1581 door de vestingbou wer Jacob Kemps zijn gebouwd. Binnen de omwalling wordt sinds 1968 een omvangrijk restauratieprogramma uitge voerd, waarvan inmiddels een zestigtal gebouwen is ge reedgekomen. (M. Venselaar. Brabants Nieuwsblad, maandag 16 september 1974.

De Waterschans | 1974 | | pagina 18