18. - Fortuinstraat 5 (restauratie kap en gevel); - Fortuinstraat' 15 (inwendige verbetering en restau ratie geyel); - Noordzijde Haven 22 (woningverbetering.) In dit verband is het misschien wenselijk even stil te staan bij de ontwikkeling van de renovatiegedachte hier ter stede. Zij ontlook heel aarzelend omstreeks het jaar 1970. Misschien kunnen we in het begin van 1975 van een keerpunt spreken. Alhoewel er toen reeds door particulieren een begin gemaakt was met de renovatie, sprak het gemeentebestuur - zij het met enige terug houdendheid - het vertrouwen uit in de nieuwe toekomst van het Westelijk Stadsdeel door een nota over deze wijk te doen verschijnen en tevens zelf te besluiten tot de restauratie van een drietal panden aan de Dubbel- straat. Cijfermatig uitte "de trek naar het Westen" van de planologische belangstelling zich duidelijk in de hoge investeringen, die daar plaatsvonden inzake reno vatie en restauratie. Van 1 januari 1972 af bedroegen déze voor het Westelijk Stadsdeel gemiddeld ƒ3500,— per woning (afgezien van kleinere uitgaven voor onder houd.) Voor de rest van de woningen, die in onze stad vcór de Tweede Wereldoorlog gebouwd werden, bedroeg de gemiddelde uitgave voor verbetering ƒ580,— per woning. (H.) w OVER HST HUIS "DE MOYSES" 19- Naar aanleiding van een verzoek aan de Heer V/im Assel- bergs, om ons eens iets te vertellen over de historie van de Moyses, ontvingen wij het volgende schrijven. Voor diegenen, die hem misschien niet van zo nabij ken nen, blijkt uit zijn brief nog eens, hoe enorm hij bezeten is van de liefde voor een belangrijk stukje historie van Bergen op Zoom en zijn bewoners. Zijn lichtend en daadkrachtig voorbeeld vindt steeds meer navolging. Het Bestuur van onze Geschiedkundige Kring heeft daar voor de grootste waardering en is er bijzonder gelukkig mee. (E. Bergen op Zoom, 3 nov.1974. Beste Mi el, Gebox^en in de Moyses, evenals mijn vader, heb ik nu ruim tien jaar geleden de historische waarde van dit pand leren kennen. Het was de ochtend van de 22ste augustus, toen we aan het ontbijt als versteend bleven zitten, na dat met donderend geweld een groot gedeelte van het plafond naar beneden stortte. Gnze eerste zorg gold onze zoon, die nagenoeg bedolven stond onder resten van rijke ornamenten en acanthusbladeren. Het was de dag na zijn eerste verjaardag. Nadat de laatste resten van dit eens zo rijk geornamenteerd stucplafond verwijderd waren, wex*d de authentieke constructie van moer- en kinderbal ken zichtbaar. Dit was het begin van een restauratie, waar we nu nog mee doende zijn. Op advies van Corneel Slootmans heb ik me toen in ver binding gesteld met de projectleider van het Markiezen hof, de heer C.Booij. Door zijn toedoen voornamelijk, heb ik oog gekregen voor constructies van oude panden en werd de restauratie ter hand genomen, met het Markie zenhof als specifiek voorbeeld. Vol enthousiasme zijn

De Waterschans | 1974 | | pagina 21