7. Voorstel tot een Geologisch-Historische Werkgroep Geacht Bestuur» Uw vereniging heeft tot doel het Bestuderen en verbrei den van kennis van de historie van West Brabant, Ber gen op Zoom in het bijzonder. Toch neem ik de vrijheid een ander deel van de studie van West Brabant onder de aandacht te brengen. My persoonlijk ligt het land schap in zyn algemeenheid, zyn bodem en geologie, geo- morologie het meest na aan het hart. De bodemkunde is zeer hauw verwant met de historie en in feite nog meer de geologie.en geomorfologie, omdat de eerste en ook de latere bewoners aantrekkelijkheden in West Brabant zagen, wat tot de vestiging van Bergen op Zoom moet hebben geleid. Zoals in de veldbiologie veel verklaringen voor de aan wezigheid van planten- en diergemeenschappen zyn terug te brengen tot de samenstelling en expositie van het terrein, zo is m.i. ook de historie van een streek niet los te koppelen van de geologie en bodemkunde van de streek. Karakteristieke voorbeelden daarvan vinden we terug in de Betuwe, waar de aard van de bodem bepalend is ge weest voor de vestiging van dorpen en de aanleg van wegen door Bataven en Romeinen. De Historische Kring "Resteren en Omgeving" houdt zich dan ook uitgebreid bezig met geologie en bodemkunde. In dit verband wilde ik het Dagelijkse Bestuur van de Kring Bergen op Zoom de vraag voorleggen, hoe zy staat tegenover het in leven roepen van een werkgroep, binnen de Kring, als een "dienstenverlenende sector", die zich bezig gaat houden met de bodemkunde en geolo gie van West Brabant. (Opm.In feite zou deze werkgroep ook "dienstenverle nend" kunnen optreden voor anderen. Ik denk hierbij aan de natuurhistorisch, georiënteerde verenigingen, zoals K.N.N.V.Koninklyke Maatschappij voor land- en tuin- 8. bouw, Jeugdbonden voor Natuurstudie en misschien zelfs voor de gemeentebedrijven. Als primair doel van de werkgroep sta ik voor het be studeren van literatuur omtrent bodem en geologie van West Brabant, het overdragen van de verworven ken nis aan de vereniging en derden in de vorm van publi caties in "De Waterschans", het houden van lezingen en het organiseren van excursies in de omgeving van Ber gen op Zoom. Als secondair doel sta ik voor, in een later stadium, het oplossen van kleine vraagstukken, die i.v.m. de historie naar voren komen, door middel van veldonderzoekingen, dus boringen in het veld, be studeren van luchtkarteringen, etc. Het is duidelijk, dat diegenen die zich bij een dergelijke werkgroep willen aansluiten, zich een hoeveelheid ba siskennis dienen eigen te maken. Helaas woon ik niet meer in Bergen op Zoom, maar toch is dat geen belemmering om intensief kontakt» mondeling en schriftelijk, te kunnen houden met geïnteresseerden in dit onderdeel van West Brabant. Gaarne zou ik van het bestuur van de Vereniging willen vernemen, of het in het leven roepen van deze werkge meenschap, past in het beleid van de Historische Kring B.o.Z. In geval van instemming kan verder bezien worden, hoe dit gerealiseerd kan worden. Hoogachtend groet ik, J.C.A.H. Bervaes, Paulus Potterhof 12, Lienden (Gld.) Telefonisch bereikbaar op 08370 - 9.00 - 82811 van 18.00 op werkdagen.

De Waterschans | 1974 | | pagina 27