PUBLICATIE - NIEUWS BERGEN OP ZOOM: "De Lievevrouwepoort". In het Bulletin van de Koninklijke Nederlandse Oudheid kundige hond, Jaargang 73» afl. 1» 1974 verscheen een belangwekkend artikel over "De Lievevrouwepoort te Bergen op Zoom en zijn omgeving". Het is geschreven door de Heren W.A. van Ham, L.J. Weys en J.L.C. Weyts. Dat drie personen, die reeds hun sporen verdiend hebben in de Bergse geschiedvorsing, samen hier een niet geringe prestatie geleverd hebben, is op zich reeds een verheu gend verschijnsel. Veel illustraties, bestaande uit plat tegronden, doorsneden, reproducties van oude tekeningen en foto's, begeleiden de vlot geschreven geschiedenis van de Lievevrouwepoort en enkele huizen in de omgeving daarvan. Veel gegevens zijn te danken, aan de opgravin gen, die vóór de aanleg van de V/estersingel plaats von den. Eveneens is rijkelijk gebruik gemaakt van gegevens uit ons gemeente- archief. Het doet wat teleurstellend aan, dat by het onderdeel "De stedebouwkundige ontwikkeling", dat a.h.w. de in leiding op de bouwgeschiedenis vormt, bronnen van en kele grote geleerden op dit terrein ontbreken. We den ken dan b.v. aan een Ganshof, een Dickinson en een Keuning. Maar misschien was het niet de bedoeling van de schrijvers al te diep op de stedebouwkundige ontwik keling in te gaan. Tot slot bevelen wy U de aankoop van het artikel van harte aan. Het is te verkrijgen by het Gemeente-archief en in de Stadswinkel voor de som van ƒ7,50. (iï-) 9. "Tekeningen van Bergen op Zoom" Bij gelegenheid van de expositie "Tekeningen van Bergen op Zoom" in het gemeentemuseum (Markiezenhof, 15 dec. 1973 "tot en met 27 januari 1974)» heeft het gemeente bestuur een boek onder dezelfde titel uitgegeven, dat tevens als kataloog fungeerde. In binnen— en buitenland zijn het vaak de bijzonder gedocumenteerde katalogen van belangrijke exposities, die de resultaten publiceren van de laatste wetenschappelijke onderzoeken. Dat daarbij vaak standpunten van vroeger moeten worden herzien, is duidelijk. Cok in dit boek "Tekeningen van Bergen op Zoom" is dat het geval. Vele tekeningen, die voordien werden toegeschreven aan Josua de Grave, bleken na be studering van de stijlkenmerken en de notities in hand schrift, vervaardigd te zijn door Valentijn en Barnardus Klotz. Een woord van bijzondere waardering voor de au teurs de heer J.H. van Mosselveld, gemeentearchivaris en conservator van het gemeentemuseum, en zijn assistent, de heer W.A. van Ham spreken we namens onze Geschied kundige Kring, met graagte uit, (Verkrijgbaar in de boekhandel; uitgave: Gemeente Bergen op Zoom, 1973.) (v, R. "Brabantse Molens Zojuist ontvingen wij de aankondiging van het monumen tale boek: De Brabantse Molens. Hoofdsamensteller is: S.H.A.M. Zoetmulder. De prys zal j'55»00 bedragen. (Uitgever: Helmond B.V. te Helmond). (Koerier Br. Heem). HÏÏYBEBGEN: "Sanegeit. 1962-1973" Dezer dagen verscheen een boekje in offset: "Sanegeit 1962-1975: Het ontstaan en geschiedenis van de car navalsvereniging De Sanegeit te Huybergen", een uitga ve van de heemkundige kring in samenwerking met de car navalsvereniging, 26 pag. (Koerier Br. Heem).

De Waterschans | 1974 | | pagina 6