8 Bentheimer-zandsteen, doch omdat toestemming voor het verwerken van zandsteen niet of slechts bij hoge uit zondering wordt gegeven, werd voor hardsteen gekozen. Vooreerst is deze steen, indien juist verwerkt, een goed en weerbestendig materiaal en ze is bovendien op deze plaats verantwoord. Uit nog aanwezige en tijdens de restauratie gekonserveerde overblijfselen is n.l. gebleken, dat het grote venster in de noordwand van het schip van het driebeukig transept uit hardsteen was vervaardigd. Opmerkelijk is, dat tijdens de grote uitbreiding van de kerk in de léde eeuw aan het 2de transept naast de toegepaste Ledesteen tevens Bentheimer-zandsteen en Belgische-hardsteen zijn toege past. Er bestsan aanwijzingen, die er op duiden dat er een wisselwerking tussen de bouw van de O.L. Vrouwe- kerk te Antwerpen en de vergroting van de Sint-Gertru- aiskerk ta Bergen op Zoom heeft bestaan. KEES BQOIJ, 16 oktober 1975. 3E De originele tekeningen bevinden zich in het fami liearchief "van Stolk" te Rotterdam. VERSCHENEN BOEKEN 9. André Uyttebrouck, Le gouvernement du duché de Brabant au bas moyen age (1355-1430)"Editions de l'université de Bruxelles, 1973» 2 dln. Vrij zelden werden aan het hertogdom Brabant als geheel studies gewijd. Meestal gebeurt dit door geleerden uit Brussel en om geving. Deze kunnen gemakkelijk gebruik maken van de hertogelijk archieven, die thans berusten in het alge meen rijksarchief aldaar. Zulks was het geval met het werk over de rechterlijke indeling van het hertogdom door Kerremans (l) over het hertogelijk domeinbehesr, door Martens (2) en over de schepenbanken door Byl. (3) Het thans in twee delen verschenen standaardwerk door Uyttebrouck vormt hierop geen uitzondering. Zonder een waardeoordeel te vellen -dit is het terrein van de rechtshistoricus- willen we wijzen op het be lang van dit werk voor de kennis van de middeleeuwse bestuursvormen, vooral van het hertogdom Brabant, ook voor onze streken. Achtereenvolgens passeren de hertog, zijn territorium, zijn familie en zijn functies de revue. Daarop worden de organen van het bestuur (leenhof, functionarissen, raad- en rekenkamer) behandeld. Van groot belang is het hoofdstuk over de controle op de hertogelijke macht door de drie standen (adel, geestelijkheid, steden en vrijheden), die uiteindelijk zou uitlopen op de vorming van de Staten vah Brabant. Van de in Noord-Brabant gelegen steden, blijken vooral 1s—Hertogenbosch, Bergen op Zoom en Breda van belang. s-Hertogenbosch is als hoofdstad (beters één der hoofdsteden) uiteraard passim te vinden.

De Waterschans | 1975 | | pagina 5