8. Jaarverslag van de secretaris over het jaar 1975. Sinds de Mini-Waterschans vrij regelmatig -en naar we hopen in de toekomst nog regelmatiger- in Uw brieven bus belandt, beschikt U over zoveel informatie ten aanzien van het wel en wee in onze vereniging, dat het jaarverslag van Uw secretaris byna overbodig wordt. Om niet in vervelende herhalingen te vervallen, is het hem daarom geraden kort van stof te zyn, hetgeen hem niet onwelkom is en U zeker plezieren zal. Even dus herinner ik U aan - de prettige Algemene Ledenvergadering, die we hiel den in de Meizaal en in de kelder van De Draak, op woensdag 2 april; - aan de kort daarop volgende lezing over "De handelaar en de verzamelaar", waarna dhr. Laane z6 spontaan over zyn tin-collectie begon te vertellen, dat meer dere leden zich naar huis spoedden, om hun keur aan tin aan hem en de aanwezigen te laten zien; - en aan de mini-excursie naar enkele historisch-be- langryke huizen onder de kundige leiding van Ir. Jan Weyts, waarmee we het zomerseizoen sloten. Het winterprogramma had aanvankelijk een wat trage start dit, omdat een belangrijke gebeurtenis, waarover straks, alle aandacht opeiste. Maar daarna zette het krachtig door en resulteerde in - een boeiende lezing van de Heer van Ham over de Sint 9. Jacobskapel en de Vischmarkt, waarby opgemerkt moet worden dat de deskundigheid, die de spreker ten toon spreidde, schril afstak bij de ondeskundigheid van Uw secretaris inzake het bedienen van de technische apparatuur; - in de zelfde maand nog maakten we een mini-excursie onder de naam van ,Mn Uurtje- Synagoge", die door de welsprekenheid van de heren van den Boom, projec tieleider by de restauratie, en dhr. Asselbergs, actief lid van onze Kring, uitgroeide tot "Enkele Uurtjes Synagoge met Afzakkertje" - en eigenlijk zouden we de Excursie naar Tholen, op 10 januari van 1976, ook enigszins tot de evenmenten van *75 mogen rekenen. Hoe rijkgeschakeerd en prettig deze reeks evenementen ook aandeed, het waren kleinigheden vergeleken by hét evenement van dit jaar: het uitkomen van het "Jaarboek", onder de naam "Studies uit Bergen op Zoom"; een uit gave onze Stad en Land en onze Geschiedkundige Kring waardig; een boek met een gevarieerde inhoud, rijk en mooi geïllustreerd, kloek van formaat en keurig gedrukt. Aan de vele mensen, die werkten aan de totstandkoming ervan, zijn we dank verschuldigd, maar als we één ervan met name mogen noemen, is dat de heer van Ham, assi stent-archivaris van de gemeente Bergen op Zoom. Met recht kan hy zich eren met de spreuk van een oude eremieten-orde (temeér toepasselijk, omdat we ons hier bevinden in de ontvangstzaal van een voormalig ere mieten-klooster): "Met de grootste inzet heb ik mijn taak volbracht". Tot de publicaties van onze Kring rekenen we ook drie Mini-Waterschansjes, die in de maanden april, septem ber en december (dubbelnummer) verschenen en die onze leden regelmatig op de hoogte hielden van wat er aan belangwekkends gebeurde binnen de Kring en in Stad en Land.

De Waterschans | 1976 | | pagina 5