2 8. voor het aanzien en de macht van de Heer van Bergen. Vóór deze schouw ontving hij de Leden van zijn Huis, zijn onderhorigen, zyn gasten. Ongetwijfeld zullen zij met ontzag naar dit pronkstuk hebben opgezien. Laarmede kwam een tweede bedoeling van dit beeldhouw werk tot zyn recht. Want, bij dit opzien, trof hun oog onvermijdelijk de beeltenis van St. Christoffel en "iedereen moet ChristoffeI's beeltenis aanzien, dan zal hij op een (voor hem) goede dag sterven". 2) Opzien naar een heiligenbeeld is een devotioneel gebruik, dat men ten onzent niet meer kent, maar dat in zuide lijker landen nog wel in praktijk wordt gebracht. Het is een bewust en geconcentreerd kijken als blijk van eerbe toon, maar- tevens een woordenloos gebed. De Middeleeuwer voelde zich bij voortduring omringd en bedreigd door onzichtbare, duistere machten. De "haes- txge sieckte" en de "schielijke dood" waarden overal rond. Bovendien drukte op hem een diep schuldbesef. Tegen deze gevaren voor lichaam en ziel zocht hy zich een beschermer en voorspreker in de Hemel. °t. Christoffel nu was in dit opzicht bijzonder populair. Hij behoorde zowel tot de categorie der Pestheiligen, als tot die der Noodhelpers. Men kende zyn legende, zo als deze in de "Gulden Legende" door Jacopo da Voragine (ca. 1229 - 1298) wordt verhaald, tot in alle byzonder- heden. Men stelde zich de luchten voor als bezwangerd van duis tere machten. Leze onrustwekkende voorstelling stamt uit overoude tyden en heeft zich tot in de Middeleeuwen weten te handhaven. Leze ongrijpbare machten waren by voorkeur des nachts werkzaam, zy waren, immers, de "Plachten der Duisternis". Als nu alle deuren en luiken gesloten en vergrendeld waren, bleef er nog óón opening in huis, die niet af gesloten kon worden: de schouw. In vóórchristelijke ty den plaatste men daarom afweertekens op de schoorsteen of bij het haardvuur. Het Christendom heeft dit gebruik Een zeldzame tekening van de Christoffelschouw, zoals deze er in 1883 uitzag. Pentekening van A. J. de Roock.

De Waterschans | 1978 | | pagina 5