m IO gekerstend door de afweertekens te vervangen door hei ligenbeelden, Met name St. Christoffel was uitverkoren om deze plaats in te nemen. Zo staat hij boven het haard vuur als afweer tegen de boze geesten. In het Markiezenhof bevindt zich nog een ander voorbeeld van dit gebruik. Op de Vestingzolder staat namelijk een gegoten yzeren haardplaat, waarop naast de H. Maagd en St. Sebastiaan ook St. Christoffel voorkomt. De monumentale schouw is gebeeldhouwd in de vorm van een retabel. De indeling van deze retabel omvat, in het midden, de beeltenis van de heilige met daaromheen een berglandschap. Ter weerszijden rijzen leeuwen als standaard dragers op. De families Glymes (links) en Brimeu (rechts) z-ijn hier middels haar wapens op de standaardden in "ver ering" uitgebeeld. Deze verering blijkt uit het feit, dat de leeuw in het wapen van Glymes van plaats is veranderd en naar de beeltenis van St. Christoffel is gekeerd. Wijziging van de stand van wapenfiguren geschiedt uit "courtoisie", uit hoffelijkheid. Op het middenpaneel zien wy St. Christoffel afgebeeld, cpblikkend naar het Kind op zijn schouder, juist op het moment dat hij aan land stapt. Degene, die de legende goed kent, weet, dat dit het moment is, waarom alles draait Het land wordt aangeduid als een hoekige aardkluit, waarop een bloem gebeiteld is. Wij kunnen aan deze bloem geen andere betekenis toekennen dar. die van een middel om "land" aan te duiden. Wy vinden dit geen erg geluk kige wijze van doen, maar' by middeleeuwse beeldhouwwer ken stuit men zeer dikwijls op een zeker onvermogen om de natuur uit te beelden. Men had destijds weinig oog voor de realiteit. Wel wijst deze wijze van aanduiden er op, dat het niet de bedoeling geweest is de schouw te polychromeren, daar dan het land en het rivierwater door kleurverschil te zien zou zijn geweest. Br zijn dan ook op de schouw geen sporen van verf aangetroffen. 5) De uitbeelding van St. Christoffel is die van een vrij- II staand heeld in reliëfvorm. Er is geen achtergrond, hoe wel deze -als wij de lijnen van de gebergten doortrekken- verwacht mocht worden. Voorts is de beeltenis door een nis omsloten en zij blijkt tot in details overeen te komen met de destijds gebruikelijke vrijstaande beelden. Het lykt niet onmogelijk -maar er is geen bewijs daarvoor- dat de ze St, Christoffel een copie in reliëf is van "eenen Sinte Kerstoffels", die zich in 1445/46 in de woning van Jan II "metten lippen" bevond. De gedachte aan een ccpie van dit vroegere beeld dringt zich 'te meer op, omdat de reliëf-uitvoering niet geheel in de nis blijkt te passen, Ie ontspruitende boomstam, welke St» Christoffel han teert, komt namelijk een weinig in de verdikking. Dit zou men dan aldus kunnen verklaren, dat de beeldhouwer de verhoudingen van zijn voorbeeld nauwkeurig in acht heeft genomen. Wanneer onze gedachtengang juist zou zijn, dan zou Jan III met zijn opdracht voer deze schouw mede bedoeld hebben, eenzelfde, doch monumentaler, uitbeel ding van St. Christoffel te doen vervaardigen, zoals deze aan het geslacht Glymes dierbaar was. Het Kind, dat op St. Christoffel 's schouder "troont", vertoont een houding van wijsheid. Het is niet gekleed in een eenvoudig kinderhemdje, maar in een koningsman tel en het houdt de rechterhand, niet zegenend, op de wyze der wijsgeren "docerend" omhoog: "Ik ben de Schepper der Wereld". Met de linkerhand houdt het de bal, symbool van de we reldmacht, vast. De legende verhaalt, dat als bewijs voor de uitspraak van het Kind St. Christoffel de opdracht kreeg zyn boomstam in de grond te planten. De volgende morgen stond er op die plaats een boom "beladen met vruchten en bladeren". Deze wonderbaar ontloken boom ziet men boven in het rechter zijpaneel uitgebeeld. Daaronder aan de rivieroever ontwaart men het nederige, uit bussels stro opgebouwde hutje van de heilige. Wenden wij nu onze blik op het paneel links van de heilige,

De Waterschans | 1978 | | pagina 6