8a lezing en konden deelnemen aan twee of drie excursies* Lie ene lesing werd ens op 13 december gepresenteerd door de heer C» 3ooy, Se gaf ons een beeld van het verleden, het heden en de toekomst van de bergen op Zoomse Grote Kerk en dat tot grote voldoening van allen, al zaten die "allen" dan ook samengeperst in een veel te kleine ruiste* Van de Tweedaagse Excursie op 15 en 16 mei, die door de heer Aug. Inane cp meer aan voortreffelijke wijze was georganiseerd en werd geleid, had Uw Bestuur -we mogen dit klein geheim nu wel vertellen- zich aanvankelijk niet zoveel voorgesteld, De raden daarvan was, dat we dachten, dat maar heel weinig mensen zich twee dagen achter elkaar konden vrijmaken en dat ook de kosten 'n bezwaar zouden kunnen vormen. Het Bestuur moet ruiter lijk toegeven zich danig te hebben vergist, want niet minder dan 32 personen namen aan deze excursie deel en zowel de enthousiaste verhalen, die meerderen van hen ons daarna deden, als het zeer waarderende verslag dat drs. S, Groen in het oktobernummer van de Mini- Waterschans erover uitbracht, bewezen dat de zakenman L&ane zijn volkje en ds verlangens daarvan, beter kende dan sommige -overigens wel idealistische- figuren in Tm bestuur. Het was daarom zssr te betreuren, dat de heer Laane een tweede, door hem ontworpen, excursie wegens te drukke werkzaamheden afgelasten moest. Toen moesten die -overi gens wél idealistische figuren- snel handelen en ze organiseerden aan excursie naar Begijnhof, Kasteel, Gro te Kerk en Museum te Breda. Een excursie, die zeer in de smaak moest vallen, want 40 mensen meldden zich als deelnemers Lie dag, die stralende -zaterdag van 24 september, lieve dames en heren, heugt ons nog als was hij er gisteren. Aanvankelijk liep alles zoals het iepen moest. Met wat vertedering bezagen we de oude huisjes en het kerkje van het Begijnhof} met wat chauvinisme constateerden we, 9» dat het eens zo vermaarde paleis van de prinsen van Breda nu ver onder moest doen voor het toen lang niet zo vermaarde paleis van de Markiezen van Bergen op Zoom; met wat bewondering bekeken we de schatten, die de con servator van het Bisschoppelijk- en Stedelijk Museum, de heer Kimael, speciaal voor ons te voorschijn haalde, maar de teleurstelling, die ons, spreker en luis terenden, overviel in de Grote Kerk beklemt ons nóg. Be oorzaak was het oorverdovend hameren; het resoneerde in kapellen en andere ruimtelijke holten; het werd dui- zendvoudig-versterkt teruggekaatst door gewelven en pi laren; en het enerveerde ons allen en vermoeide ons, "Be goede wil biedt het hoofd aan alles", leerden ons de vaderen. Kee, vrienden, dat geloven we niet meer; er z^jn grenzen. Eerder spraken we over twee drie excursies. Want de excursie, die we als derde zouden mogen noemen, kwam eigenlijk buiten ons toedoen tot stand en was ook geen gezamenlijk bezoek, We bedoelen de mogelijkheid, die de heer en mevrouw van den Buick ons -en anderen- boden, om hun pa3-gerestaureerds huis "Het klein Hof'1, te komen bezien. Bat was op 12 november, begrijpt, dames en heren, dat ïïw bestuur, om al dit zoets en zuurs te kunnen brengen, vele malen moest ver gaderen. Eet deed dat ook enkele keren tezamen met de Redactie commissie, want er stond iets groots op stapel, de "Studies uit Bergen op Zoom, 2", In de week na 15 decem ber hebt U dit prachtige uitgevoerde en deskundig ge schreven boek ontvangen. We snoeten even herhalen, wat we schreven in de laatste Kini-Vaterschansn.l, dat aan ds heren van de .Redac tie-Commissie, dus aan de heren van Ham, Stuart, Yense- laar en van de Watering alle lof en dank toekomt en dat in het bijzonder aan de heer W. van Ham, voor zijn grote inzet en het vakmanschap, waarmee hij dit boek compo neerde

De Waterschans | 1978 | | pagina 5