Bijna 280 leden telt Uw vereniging nu: nog net iets te weinig voor een stad met zoveel historie, met zo'n prachtig archief en met zoveel monumenten, vinden we. We doen daarom nog één keer een beroep op onze leden: probeert U nog eens naar een nieuw lid. We durven U dat te vragen, omdat gebleken is, dat onze leden, in het verleden, dit al met succes gedaan hebben. We dachten: succes kweekt succes. De contributie over 1979 is (door de Algemene Leden vergadering van 1978) bepaald op 25,00. Uw penning meester deelt U mede, dat U die gerust alvast mag overmaken, U kunt hem voldoen: per Alg. Mak Ned, rek. nr. 52 50 45 244, of per giro, t.n.v, Penningmeester Gesch. Kring B.o.Z., te Hoogerheide, nr. 24 05 922» Van Dr. H. van der Tuin ontvingen we als "sympatique hommage de 1'auteur" een door hem zelf uitgegeven werkje met als titel: "De zonderlinge historie van een Franse kykk&stplaat over het beleg van Bergen op Zoom in 1747". We hopen hier nog op terug te komen. Van dhr. Ant. C.M. Asselberg -een trouw medewerker aan De Waterschans- ontvingen we een -door hem zelf geïllustreerd- artikel, dat hy schreef over het beeld van Thomas Becket in het Gemeentemuseum. We bevelen het U graag ter lezing aan. Uw Secretaris, Alb. v. Ryckevorsel, Westersingel 65. 3 Programma voor de excursie op zondag 22 oktober. Aanvangen: 10.30 u, in "de Lindeworm", ingang Hoogstraat. Aantal deelnemers: max, 40 (introductie daarom niet toegestaan). Bezocht worden achtereenvolgens de huizen "de Lindeworm" (Hoogstraat 5)* "de Pelicaen" (Grote Markt 20), de "de Scherminckel" (Lievevrouwestraat 45) en "Oostenryck" (Lievevrouwestraat 56). de Lindewona. Dit huis is zowel in 1588, als 1747 geruïneerd. Van vóór 1588 dateren de natuurstenen plint aan de zijgevel Kerkstraat en de kelders» In de voorkelder, die oor spronkelijk een houten zoldering had, is een gedeelte van een laatgotische schouw bewaard gebleven» De opbouw van het huis dateert van omstreeks 1750. Zy- en achtergevel, het bovengedeelte van de voorgevel, de verdiepingsbalk laag en de kap dateren uit de bouwtijd. De zolderbalk laag is by de restauratie vrijwel geheel vernieuwd. De pui van de voorgevel is een rekonstruktie. In de zy- en achtergevel is de plaatsing van de vensters gedeel telijk aangepast aan de nieuwe indeling» (één winkel woonhuis en twee bovenwoningen). De Pelicaen. Dit huis overleefde waarschynlyk de stadsbrand van 1397» niet echter die van 1444. De bestaande linkerzygevel en de kelder dateren wellicht van kort na 1444. In 1620 is de houten voorgevel vervangen door de nog bestaande. De voorgevel is van gele bakstenen met kalkstenen spek lagen en een eiken gevelteken. De gevel kreeg in 1899 de nog bestaande bepleistering en winkelpui. De zolderbalklaag bestaat nog, de kap is in 1951 ver nieuwd. De indeling van het huis dateerde grotendeels

De Waterschans | 1978 | | pagina 3