<5. Het belsg van Bergen op Zoom in 1747 in afbeelding en kaart. Aug. Laane Assurantiën B.V. vierde dit jaar het 40-ja rig jubileum. Haar aanleiding daarvan nam men het ini tiatief een repro uit te geven van een vrij onbekende afbeelding van het Beleg van Bergen op Zoom in 1747, tijdens de Oostenrijkse Successie-oorlog (1740-1748). De Republiek der Verenigde Nederlanden, zoals ons land toen heette, zat in die periode tussen twee vuren. In de Spaanse Successie-oorlog (I70I-I714) hadden we Oostenryk een handje geholpen, zodat dit land zich zeer tegen de zin van Frankrijk meester kon maken van de Zui delijke Kederlanden, het tegenwoordige België. Sen aan tal steden daarvan kreeg een Nederlands garnizoen, dat moest dienen als afweer tegen een mogelijke Franse inval» In 1740 raakte Frankrijks bondgenoot Pruisen in oorlog met Oostenrijk, Vergeefs probeerden de Nederlanden daar buiten te blijven. Franse troepen veroverden geleidelijk alle versterkte steden in België en bereikten in 1747 het in Zeeuws-Vlaanderen gelegen Hulst, Na inname daar van was Bergen op Zoom aan de beurtde stad werd na een vrij langdurig beleg en veelvuldige beschieting op 16 september 1747 stormenderhand ingenomen door Franse troepen onder generaal Löwenthal. Grote onrust in Noord-Nederland was het gevolg; men vreesde doordringen van het vijandelijk leger tot boven de rivieren. Zover kwam het gelukkig niet. In 1748 sloten de strijdende partijen vrede, maar een groot deel van Bergen op Zoom was in puin geschoten en de garnizoenssteden in België'waren ontmanteld. De val van Bergen op Zoom sprak nationaal en interna tionaal sterk tot de verbeelding. Was niet het ontzet van die stad tijdens de tachtigjarige oorlog tweemaal een geweldige opluchting geweest? En toch waren toen, zowel in 1588 als in 1622, de vestingwerken heel wat zwakker geweest dan in 1747. Het moreel van burgerij en troepen was nu echter heel wat lager dan in die moeilijke jaren. Er lag meer dan genoeg eten en vooral drinken opgeslagen, de algemene opvatting was dat het wel los zou lopen. Ook in het buitenland veroorzaakte het Franse succes dan ook verwondering en opwinding. Er ontstond grote belangstelling voor afbeeldingen en plattegronden van de eens onneembaar geachte, maar nu gevallen vesting, 'Tegenwoordig zouden in zo'n geval de kranten vol staan met foto's, maar die waren er nog niet. Toen moest men zijn informatie halen uit tekeningen of gravures. Veel drukkers gingen aan de slag. Soms met behulp van waarheidsgetrouwe bestaande afbeeldingen, die meestal echter verouderd waren. Vaak ook met een behoor lijke dosis fantasie; op sommige felgekleurde optica- prenten lijkt Bergen op Zoom bedrieglijk veel op een Ita liaanse stad. De nu in opdracht van Aug. Laane herdrukte prent is mo gelijk vervaardigd in Frankrijk, waar de overwinning uit gebreid werd vereeuwigd onder meer op gravures, gedenk penningen en schilderijen en later niet te vergeten op de Are de Triomphe te Parijs. Het opschrift in de randversiering van de prent waarin ook krijgsattributen zijn verwerkt, is in het Frans ge steld, "Siège du Berg op Zoom, emportée d'assaut le 16. Septemb. 1747". (Beleg van Bergen op Zoom, stormender hand ingenomen op 16 september 1747). Op de voorgrond zien we te paard generaal Löwenthal en zyn officieren. De artillerie is bezig met een beschie ting. De baan van de kogels naar de stad is aangegeven. Bergen op Zoom is afgebeeld als een grote Franse stad vol kathedralen, gelegen aan een soort meer (de Schelde). Het Franse volk moest duidelijk de indruk krijgen dat hier een wapenfeit van groot belang werd afgebeeld. Lang na de vrede van Aken (1748) behield het publiek

De Waterschans | 1978 | | pagina 5