12. Met zijn verlof kunnen we U 'n reproductie van de repro van de gravure, nu in stencil-druktechniek laten zien, waarmee we willen zeggen, dat U aan onze weergave niet te hoge eisen stellen moet. Het is 'n triomphalistische prent, een gravure, die ge dachten oproept aan de "geneugten van den krijg". Ze is, zoals gebruikelijk was, opgebouwd uit drie coulis sen (taferelen). - Op de voorgrond draven elegante jonkers op elegante paarden om de hoofdfiguur van het gebeuren, de Maar schalk Von Löwenthal; - De middenpartij geeft het vuren vanuit de Franse stel lingen weer; het aanrukken van verse troepen; en het gloeiend maken van de metalen kogel-bollen. - Het achterste tafereel toont het grandioze resultaat van al deze activiteiten: de stad fungeert als een schitterend vuurwerk. Maar er blijven vragen. De graveur was een man, die zijn vak verstond. Maar wie was hij? V/as hij tevens de ontwerper? Wie gaf de prent uit? Vragen, die roepen om verder onderzoek, "De zonderlinge historie van een Franse kijkkastolaat over het beleg van Bergen op Zoom in 174-7". In dit aldus getitelde boekje geeft Dr. H. van der Tuin, versieg van zijn wetenschappelijk onderzoek naar de o- rigine van een Franse kijkkastplaat (optica-prent)die ook weer het beleg voorstelt van Bergen op Zoom. We kunnen deze gravure, tot onze spijt, niet weergeven, om dat ze al te verkleind en vervaagd gereproduceerd staat in de brochure. Het speurwerk von Dr. van der Tuin had -kort weergege- tl. ven- het volgende resultaat: een instructieve gravure, illustrerend wat het leger te doen staat, wanneer de vijand een uitval doet, ver vaardigd door de bekende Franse graveur Jacques Rigaud (1681-1753/54), wordt,ten veraake van het, op sensatie beluste, kermis- publiek een optica-orent. die de val moet weergeven van de vestingstad Bergen op Zc-om. Het boekje treft ons niet alleen door wetenschappelijk heid, maar evenzeer door menselijkheid: het noemt, waar derend, alle mensen, die behulpzaam waren bij het onder zoek; het geeft op byna elke bladzijde wat van het ple zier weer, dat speuren en oplossen geeft; het is ge schreven ter nagedachtenis aan de meest trouwe mede werkster van de auteur: Mevrouw M.C. van der Tuin-Allan. v.H. Museum - aanwinsten uit: Het Stadsblad, 7 december 1978. Onlangs heeft het museum Het Markiezenhof twee belang rijke aanwinsten verworven. Met steun van de Stichting Vrienden van het Markiezenhof en de Vereniging Rembrandt kon een zilveren beker worden aangekocht met Bergen op Zoomse stadskeur, daterend uit het midden van de zeventiende eeuw. Deze beker is bijzonder rijk met graveerwerk versierd en bevat onder meer een af beelding van een volledig ge tuigd schip en een zesregelig vers. Deze nieuwe aanwinst staat opgesteld in de Glymes- zaal. Voorts kon met steun van de Vereniging Rembrandt en het Provinciaal Anjerfonds een gouache worden aangekocht, een werk van Frans Bol uit 1587, voorstellende de Grote Markt te Bergen op Zoom. Het is een fraai en kleurrijk minia tuur op perkament, 85x128 mm groot. Voor onze stad is dit vol gens de deskundigen van grote kunsthistorische en documen taire waarde. In verband met de herinrichting van enkele za len in het komend voorjaar zal dit kunstwerk eerst op een later tijdstip worden geëxposeer d.

De Waterschans | 1978 | | pagina 8