Huidenmarkt - Nieuwe Markt - Vismarkt 40 Archologische waarnemingen op het Sint-Catharinaplein in Bergen op Zoom De Waterschans nr. 2 1992 Afb. 3. Heffing van marktgeld (tol) door een klerk, naar een geschilderd venster in de kathedraal van Door nik (15e eeuw). Poorters waren veelal van een dergelijk tol vrij gesteld. Foto: KB Bureau NCRD delijke schadevergoeding en boe tebedevaarten) werd nog steeds door partijen onderling geregeld, maar kon ook door schout en schepenen getroffen worden, die dan optraden als zogenaamde 'peismakers'. In geval van heter daad (al werd dat niet zo ge noemd) kon er door de stedelijke autoriteiten ook vrede 'genomen' worden. Dat betekende dat men, bijvoorbeeld in geval van een vechtpartij, de partijen accuut kon verplichten tot een bestand. Uit de 38e keur van 131429 blijkt dat de volgende groep van mensen ge rechtigd waren vrede te nemen: de drossaard en schout en degenen die in hun plaats optreden, de schepenen en de gezworen kna pen van de stad en de 'waert van den huuse30', met wie kennelijk de kastelein bedoeld wordt. Dat deze groep hiertoe gerechtigd was kan men afleiden uit de tekst, waarin staat dat degenen die hun de vrede 'ontseide' weigerde) 20 schel ling verbeurde. Dat de waard een dergelijke bevoegdheid had heeft wellicht te maken met de belangrij ke rol die de herberg binnen de ste delijke samenleving als ontmoe tingsplaats innam en dus ook een plaats waar het, mede onder in vloed van de alcohol, vaak tot con flicten en geweld kwam. Ook in de keuren van Steenbergen en Breda vinden we dat de 'waert in sijn har- berghe'31 of 'een weert in sijn ge- berghe'32 als bijzondere vredema- ker optreedt. Karei de Valk NOTEN Bron: K.J.L. de Valk, 'Een keur van keuren: De vroegste keuren van Ber gen op Zoom vergeleken met die van Antwerpen en Breda (14e eeuw)', Doctoraalscriptie Rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit te Amster dam, 1991. 15. Fockema Andreae, deel 1, p.57 e.v. 16. Wie poorter wil worden kan dat slechts op vrijdag, mits men het verzoek hiertoe indient('dinghet') met inachtneming van de juiste rechtster- mijn ('tghenachte'), of tijdens jaarge dingen. 17 verzet. 18. Zie bijv. de 41e keur uit 1314 van B.o.Z. waarin gesproken wordt van 'setters' (belastin gontvangers) 'ofte scot van der poort', Van Rompaey, Rechtsbr. B.o.Z., p.217. 19. Kennelijk wordt hier be doeld: gegoed ten bedrage van 200 ponden. 20. ladder. 21. Woorden boek Middelnederlands, 1984 22 Dit voorrecht werd tesamen met het ius de non evocando verleend of bevestigd in het 'Groot Privilege' uit 1365, artikel 14: 'Voert, en sal men gheenen poor- tere oft poorterse uut onser poort voer- seid voeren, noch porsen, noch pinen in gheenre manieren, maer men sal hem wit ende vonnisse doen binnen der voerseider poort na der poort recht' (Van Rompaey, Rechtsbronnen Bergen op Zoom). 22. Vergelijk: Foc kema Andreae, deel 1, p.64 (verbod van voorkoop). 24. Keuren 15, 16, 17 en 19 van de reeks van 1314, Van Rompaey, Rechtsbronnen Bergen op Zoom. 25 Vergelijk: Fockema An dreae, deel 1, p.64 26. De Vries, Bij drage, p.224. 27. De Vries, Bijdrage, p.240 28. De eerste regel uit de 36e keur uit de reeks van 1314 luidt: 'Vre de ghegheven als recht gheduert VI weken.' 29, 'So wie den drossate, schoutate ofte eeneghen die in hare stede es, den scepenen ofte den ghes- woernen knapen van der stede often waert van den huuse vrede ontseide, hij verboerde XX sch., also dicke als hijt dade ende bij nachte twivout.' 30. Alhoewel met 'huuse' doorgaans het schepenhuis wordt aangeduid, kan het hier weinig anders betekenen als (stads) herberg. 31 Bezemer, Oude Rechten van Steenbergen, Die nyeu kore, 1308, XXIX. 32. Bezemer, Rechtsbr. Breda, Houten boecxken, XI. Met dank aan mr. M.A. Becker- Moelands, Hoofd Bureau NCRD. (Ne derlands Centrum voor Rechtshistori sche Documentatie en rechtsiconogra fie) UIT NOOD GEBOREN. LIEVENSHOVE 1945-1948. Direct na de bevrijding van zuidelijk Nederland werden er door het Militair Gezag kinderen van politieke delinquenten in huize Lievenshove te Bergen op Zoom ondergebracht. Veel van wat zich in dat 'landhuis' (en later ook in huize Lie- vensberg) afspeelde, is tot op heden nog onbekend gebleven. Toch gaat het hier om een stukje geschiedenis, ook van kinde ren (huidige vijftig- en zestigjarigen) die in hun leven en in hun persoon het ergst geknakt zijn door de schuld of de on toereikendheid van hun ouders, van hun milieu of door de maatschappelijke situatie waarin ze geboren zijn of kwamen te verkeren. Het stigma 'NSB'-kind' blijkt een leven lang van invloed te kunnen zijn. Daarbij komt nog, dat de behuizing van deze kinderen, met name in huize Lievenshove, ver beneden peil was. Een tochti ge slaapzolder, primitieve wasgelegenheden, onvoldoende kleding, buitendeuren die niet op slot konden, vloeren waar men door heen zakte. Dit alles wordt in het boekje beschreven. De vele illustraties verduidelijken deze erbarmelijke toestand, maar vestigen ook de aandacht op leiders en leidsters, die respect afdwingen. En toch. bij dit alles nog. blije kindergezichten. Voor 14,50 verkrijgbaar bij de boekhandel. Huize Lievenshove 1945. CIP-GEGEVENS KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK, DEN HAAG J. van der Meulen Uit nood geboren: Lievenshove 1945-1948/Jvan der Meulen. - Bergen op Zoom: Daeter. - 111., foto's Met lit. opg. ISBN 90-73753-05-08 De Waterschans nr. 2 1992 door: MARCO VERMUNT Detail van de maquette van Bergen op Zoom te Parijs, met middenin De Vischmarkt 18e eeuw. Foto: Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom Inleiding In de maanden september en okto ber van 1991 is er hard gewerkt aan de herinrichting van het Sint Catharinaplein in Bergen op Zoom, bij velen beter bekend als de Vismarkt. Zowel de complete bestrating als de rioleringen en aansluitingen van gas, water en licht voor de aangrenzende huizen moesten vernieuwd worden. Bo vendien verhuisden enkele bomen van het midden naar de zuidkant van het plein. Al deze activiteiten gaven de Vismarkt een tijdlang het aanzien van een slagveld, maar het eindre sultaat mag nu, als men de auto's even wegdenkt, toch heel aardig genoemd worden. Tijdens de graafwerkzaamheden bestond er een mooie gelegenheid om de ouderdom van het plein ge detailleerd te bekijken. De kuilen die gegraven werden voor de vervanging van de hoofd riolering reikten meer dan twee meter diep onder het straatniveau, waardoor oudere grondlagen met de resten van eeuwenlange bewo ning duidelijk zichtbaar werden. De auteur van deze bijdrage heeft, samen met andere leden van de Stichting In den Scherminckel, ge durende enkele weken stukjes van deze 'dwarsdoorsneden door de geschiedenis' op papier vastge legd. Over het algemeen moest dit steeds zeer snel gebeuren, omdat het werk niet belemmerd mocht worden en omdat de diepste kuilen maar heel kort open bleven liggen. Toch kon er heel wat waardevolle archeologische informatie bijeen- gescharreld worden, wat vooral te danken is aan de medewerking van aannemer Van Vossen uit St.Annaland, die belast was met het rioleringswerk. Bovendien werd een welkome hulp geboden door de altijd zeer geïnteresseerde Fons Gieles, die vele dia's maakte en losse vondsten verzamelde. Het onderstaande vormt het ver slag van deze archeologische waar nemingen en de nieuwe inzichten die ermee in de geschiedenis van de voormalige Vismarkt verkregen zijn. Het belang van 'stadsarcheolo gie' in Bergen op Zoom Het oudheidkundig bodemonder zoek van de binnenstad van Ber gen op Zoom is tot nu toe eigenlijk heel incidenteel gebleven, wan neer het gaat om onderzoek naar de ontwikkeling en groei van de Middeleeuwse stadskern. Archeo logische activiteiten bleven in het verleden meestal beperkt tot klein schalig graafwerk in kelders en op achterterreinen van huizen, wat overigens wel een schat aan gege vens opleverde over de materiële cultuur uit het verleden, met name over het voor Bergen op Zoom zo belangrijke gebruiksaardewerk. Grote opgravingen waarbij de ont wikkeling van de stad bestudeerd kon worden, zijn -op een enkele uitzondering na- niet voorgeko men. Dat wil echter niet zeggen dat hier door de Stichting In den Scher minckel nooit belang aan werd ge hecht. Maar een grotere en structu- relere aanpak vergt nu eenmaal meer tijd, meer geld, en vooral meer planning. Met de huidige op vrijwillige basis bestaande inzet is hier amper aan te beginnen. Veel mensen denken nog steeds, dat het doen van opgravingen bestaat uit een mengsel van hobby isme en het gericht zoeken naar oude spullen in de grond. Niets is echter minder waar. Professioneel archeologisch onder zoek in oude stadskernen is, buiten het raadplegen van het geschreven archief, vaak de enige manier om nog iets te weten te komen over de lokale geschiedenis. In onze steden wordt dergelijk on derzoek vrijwel altijd uit noodzaak uitgevoerd, wanneer het 'bodem archief', dat wil zeggen het geheel

De Waterschans | 1992 | | pagina 11