98 99 De Waterschans nr. 3 1994 Beeld van de verplaatsing vanuit Maldegem naar Westmalle. De spanning van het frontgebied is duidelijk aanwezig. haven van Antwerpen, zijn het enig schokkend gebeuren tijdens deze reis. De mannen genieten een kalme nacht. De voorbereidingen voor SUITCASE beginnen de volgende morgen. Alleen de D-Compagnie van majoor Swayze heeft al direkt bij aankomst een opdracht gekre gen. Ze dienden zich op 17 oktober al te melden bij de South Alberta's. Die hadden het strijdtoneel in Vlaanderen al tien dagen eerder verlaten om de opmars van de 2e Divisie aan de rechterflank te be veiligen. Swayze's infanteristen zijn meer dan welkom. Het optreden met gepantserde voertuigen in bebost terrein is nu eenmaal een hachelijke onderneming zonder infanteriebeveiliging. Later zal Jim Swayze op deze korte en succesvolle samenwerking met plezier terugkijken. Het doel ervan is in bliksemakties een aantal krijgsgevangenen te maken, die inlichtingen kunnen verschaffen. Daar gaat het om. De methode is de volgende. Infanteristen gaan lopend of kruipend op de vijand af tot ze onder vuur genomen worden. Ze zoeken dekking en wachten de nadering van de tanks af, die uit een heel andere richting komen. De infanteristen springen dan uit hun dekking en jagen de Duitsers uit hun schuilplaatsen. De inmiddels dichterbijgekomen tanks worden dan voertuig voor infanteristen en krijgsgevangenen en, langs gedekte routes, worden de eigen linies weer opgezocht. Deze aanpak werkt. Het oorlogsdagboek van de South Alberta's vermeldt dat de vijand die men tegenover zich had bestond uit soldaten van allerlei eenheden. Hun bewapening omvatte 'een enkele mitrailleur, geweren uit de Eerste Wereldoorlog en wat aftandse mor- De watertoren bij het kamp van Brasschaat in 1994. tieren'. Ongetwijfeld geruststellende informatie voor de 4e Pantserdivi sie, zo kort voor de opmars richting Essen. We nemen het spoor weer op van de brigade, waartoe L&W behoort. Die 10e infanterie-brigade omvat hier weer het British Columbia Regiment (tanks), de South Alber ta's (verkenningsbataljon) en het Algonquin regiment (infanterie), naast ons L&W regiment. (De lezer heeft gemerkt dat de samenstelling van de twee brigades van de 2e Divisie nog al eens wisselt). De samenwerking tussen tanks en infanterie verloopt steeds beter. De veel grotere gevechtservaring zorgt ervoor dat de gevechtsakties soepel en efficient verlopen. Dat betekent natuurlijk niet dat ze altijd succes vol zijn en zonder gevoelige verlie zen aflopen. Er is altijd haast gebo den binnen het grote operatiegeheel. Tijd om de af en toe opgevoerde aanvullingstroepen goed op te vangen heeft men vaak niet. Ze worden, temidden van de overge bleven veteranen, bij wijze van spreken meteen 'in het diepe ge gooid'. Het zal duidelijk zijn dat ook daardoor de verliescijfers sterk worden beïnvloed. Men accepteert dat echter want van de afloop van de strijd in West-Brabant hangt veel af: het vrije gebruik van de Ant werpse havens, dat een krachtige doorstoot naar het hart van Duits land mogelijk moet maken. Net als bataljonscommandant Bill Cromb en zijn compagniescom mandanten dat doen op 19 oktober 1944, beklimmen we in juli 1994 de watertoren bij het militaire kamp van Brasschaat. We kunnen boven genieten van een prachtig uitzicht op een zonovergoten landschap. Cromb en zijn staf overzien datzelf de landschap met gemengde gevoe lens. Hoe zal de komende operatie aflopen? Onder hen strekt zich een bosrijk gebied uit, waarvan verken- ningspaningspatrouilles al hebben gerapporteerd dat het er vol ligt met mijnen. De volgende dag, 20 okto ber, om 07.30 uur begint de opera tie met de gebruikelijke artilleriebe schieting en laag overvliegende De Waterschans nr. 3 1994 luidkeels roept: 'Peanuts, Programs, Popcorn, get your Peanuts here'. Dit verbijstert de Duitsers zo, dat ook de B-en C-compagnie weer in staat zijn vooruit te komen. Het doel wordt genomen, zestig Duitsers krijgsgevangen gemaakt. De tol voor het nemen van deze eerste hindernis is zwaar. Vijf doden en 23 gewonden zijn de slachtoffers bij het nemen van dit met mijnen bezaaid stuk bos. De reputatie van Lambert kon nu niet meer stuk. Als de eerste dag van de aanval, richting Nederland, ten einde loopt zijn het gehucht Grote Heide en een gezuiverd bos vast in Canadese hand. In de vroege uren van 21 oktober nemen de Algonquins de positie van ons regiment over om leiding te geven Op deze manier moet kapitein Lambert opgetrokken zijn langs het spoor lijntje van het kamp van Brasschaat. Typhoons, die alles onder vuur nemen wat op vijand lijkt. De A-compagnie gaat te voet voorop, onder kapt. Herbert Owen Meridith Lambert. Een eskadron tanks volgt hem ter ondersteuning. Lambert is een kleurrijk officier, bekend en berucht om de uitersten waarin hij razendsnel vervallen kan. Gentle man en dokwerker. Zijn opdracht luidt het spoorlijntje te volgen, dat aan de westkant van het opmarsgebied naar het noorden loopt, op een afgesproken punt ter hoogte van een stel hangars een draai naar rechts te maken en de hangars, vermoedelijk bezet door de vijand, aan te vallen. Daarna moet hij doorgaan tot de weg van Brasschaat naar Essen, waarover de voertuigen van de brigade zullen optrekken. Lambert en de A-compagnie en de tanks passeren echter het keerpunt en gaan te ver door in noordelijke richting. De B-en C-compagnie, die de A-com pagnie volgen, zien de vergissing maar voeren de opdracht de hangars aan te vallen, zonder tankonder steuning, toch uit. Die aanval loopt vast op het Duitse vuur. Lambert merkt zijn vergissing op en handelt dan wel zeer onorthodox: hij ziet kans zijn mannen en de tanks langs de spoorlijn op te stellen, laat ze een draai naar rechts maken en valt, alsnog, het oorspronkelijke doel aan. Lambert zelf loopt bij de 4 November WELBERG 3 November 2 November MOERSTRATEN ROOSENDAAL HALSTEREN rWOUW WOUWSCHE HIL NISPEN WOUWSCHE -PLANTAGE SÉijöutM 24 October 25 October ■CENTRUM 22 October korte'ven 'ZANDSTRATD HUIJBÊRGEN WOENSDRECHT 21 October OPERATIONS LINCOLN AND WELLAND REG'T 21 OCTOBER - 4 NOVEMBER 1944 Regimental Movements Wooded Area Company Movements aanval voorop, zonder helm (die hij nooit draagt) en met een witte shawl om de hals, terwijl hij aan de opmars naar Essen. Bom- en mijnkraters in de weg maken een gemechaniseerde (snelle) opmars

De Waterschans | 1994 | | pagina 12