l I IJ f Ei 41 78 79 De Waterschans nr. 3 1994 PAlll toen hij 21 jaar jong was. Twee mannen die in 1940 vrijwillig dienst namen in het Lincoln and Welland regiment. Die eenheid had haar basis in de omgeving van de Niagara-waterval en velen meldden zich er aan. Misschien omdat ze al een tijd werkloos waren, zin hadden in het avontuur dat dienst nemen zeker brengen zou. Of omdat ze begrepen hadden dat de oorlog in Europa gericht was op het vernieti gen van iets dat ze zagen als we zenlijk fout en slecht. Met duizen den werden ze tussen 1940 en 1944 ingelijfd bij het regiment, waarvan in Bergen op Zoom velen zelfs de naam niet kennen. De generatie die de bevrijding in 1944 meemaakte, uitte haar waardering door die naam in hardsteen te vermelden op het bruggetje over de Zoom, in de huidige Buitenvest. Daar werd na 27 oktober '44 door mannen van Lincoln and Welland nog hard gevochten tegen een Duits eliteregi ment. Voor wie bekend is in het oude stadhuis zal niet verteld hoe ven te worden dat daar, in de twee de hal, een herdenkingsplaquette hangt waarop die naam ook voor komt. Maar wat weten de jonge Bergenaren van ver na de oorlog over onze bevrijders? Laten we eerlijk zijn, wat wisten wij ouderen eigenlijk van hen af? Het schrijven van dit verhaal dient daarom een dubbel doel. Het wil een indruk geven van de harde strijd van dit regiment voordat onze stad bereikt werd. Kennis daarvan kan dan tot waardering leiden. Daarnaast wil het een eresaluut zijn aan de mannen van dat Lincoln and Welland regiment, die op het Canadese kerkhof hun laatste rust plaats vonden. Opdat we niet verge ten hoe groot hun offer was. Van hen en van zoveel anderen op de weg van Normandië tot in Olden burg in de noordduitse laagvlakte. Normandië, juli 1994 Een badplaatsje in de stralende zomerzon, zo'n 600 kilometer van ons vandaan. Courseulles-sur-Mer. Jonge mensen spelen volleybal, een kleuter is geconcentreerd bezig met slierten zeewier en zand. Een vredig ruisende zee, het is laag water. Ouders en grootouders in Het monument, dat de landingen Courseuilles-sur-Mer. strandstoelen genieten van de rust en de zon. Op de boulevard jengelt het orgel van een kinderdraaimolen. Daarachter staat op een grasperk het monument van het stadje: een uit zee opgeviste Shermantank, voor zien van de symbolen van alle onderdelen die op dit strand op 6 juni 1944 landden. Een groepje scholieren loopt er omheen en krijgt uitleg van een begeleider. Het is deze zomer druk, hier en overal langs de Normandische kust waar men de landingen van 6 juni 1944 herdenkt. Courseulles lag aan JU- NO beach, codenaam voor dit deel van de kust. Hier landden de Cana dese troepen, met links en rechts naast zich de Britse soldaten op SWORD-en GOLD beach. Juist in Courseulles was de Duitse kustverdediging heel sterk. De 3e Canadese Divisie, onderdeel van het 2e Britse leger, had er met zwaar anti-tank geschut, mortierop stellingen en mitrailleurs, opgesteld in betonnen bunkers, af te rekenen. Dat lukte op D-day. Wekenlang moest daarna hard gevochten worden tegen de fanatiekste tegen stander die denkbaar was, de 12e SS-Pantser Divisie 'Hitier Jugend'. Dat wordt weerspiegeld in de enor me verliescijfers aan Canadese zijde. Normandië, juli 1944 Op 24 juli 1944, ruim zes weken na de dag van de landingen op de Normandische kust, komen hier in Courseulles de transportschepen aan die het Lincoln and Welland regi ment overbrachtten uit Engeland. Voorzichtig waren ze vanaf de van 1944 in herinnering houdt in Thames, langs de kust naar de Solent gevaren. Vandaar staken ze langs een veilig gehouden route 25 juli 1944. Het laatste natte stuk naar het strand van Courseuilles- sur-Mer. over naar Normandië. Daar wordt op dat moment nog hevig gevoch ten. Er is wel een bruggehoofd gevormd en dat maakt de landing zelf eenvoudiger. Een eind landin waarts ligt de schitterende Norman dische hoofdstad Caen in puin. Op 10 juli pas is die stad veroverd op de Duitsers, die daarna ten zuiden van Caen zo'n bekwame verdedi ging voeren, dat de 3e en 2e Cana dese Divisie geen stap vorderen. In die situatie landt in Courseulles het Lincoln and Welland regiment. eerste deelname aan de strijd Na jaren van training en opleiding, in Canada/New Foundland en Engeland, is het voor de mannen van Lincoln and Welland (die we hierna L&W noemen) dan eindelijk zover. Het regiment heeft er hard voor moeten werken om een plaats te krijgen op de lijst van onderdelen De Waterschans nr. 3 1994 die aan de bevrijding van Europa zullen mogen deelnemen. Nu, een maand later dan oorspronkelijk gepland, gaat het dan gebeuren. Na enkele dagen van voorbereiding krijgt het de opdracht de positie van 'The Queen's Own Rifles' in het dorpje Bourguébus over te nemen. De verplaatsing daarheen vindt 's nachts plaats, vanuit Fleu- ry-sur-Orne. Het is dan 30 juli, 04.00 uur. Ten zuiden van Caen treft de be zoeker in 1994, vooral oostelijk van de weg naar Falaise, een langzaam oplopend en glooiend landbouwge bied. Prachtige akkers, kleine welvarende dorpjes en boerderijen. Goudgeel graan en grote percelen bieten en vlas. In de plooien in het landschap, wat verder zuidwaarts, zoeken kleine riviertjes hun weg naar het westen. Aan de westkant van de weg naar Falaise is er meer afwisseling van bossen en land bouwgebied. Hier en daar liggen wat steengroeven. Ooit was er ook wat mijnbouwaktiviteit. Het ver roeste staketsel van een ijzermijn staat langs een spoorlijntje, dat ook al in onbruik is geraakt. Het ver bond de dorpjes en hun bedrijvig heid met elkaar. De weg van Caen naar Falaise is kaarsrecht en 32 kilometer lang. Tussen Bourguébus en Tilly-la-Campagne, zo'n 5 kilo meter van Caen, liggen hooguit 1000 meters vlak en open land. Tilly ligt iets hoger. Van daaruit zie je het buurdorp La Hogue duidelijk liggen. Nieuwbouw en uitbreiding hebben het beeld van vijftig jaar geleden wel aangetast maar niet wezenlijk veranderd. Het is heet in Normandië in juli 1944. Overdag en 's nachts dreunt het kanonvuur bij de geringste verplaatsingen van de Canadese troepen en trilt de aarde van granaatinslagen en lucht bombardementen. Lichtspoormuni tie trekt 's nachts vurige sporen langs de hemel. Rook, stofwolken en de stank van de dood. De oorlog lijkt hier in juli 1944 op die van 14-' 18. Loopgraven, prikkeldraad, mijnenvelden. Gewonden en ellen de. Voortdurend proberen de troe pen de Duitse tegenstander met frontale aanvallen uit zijn sterke verdedigingsposities te verdrijven. Dat geldt ook voor L&W. De Duitsers hebben zich genesteld in Tilly. Dat ligt iets hoger en dus gunstiger. Er is van het dorp niets meer over dan wat puinhopen maar daarin en daaronder: mitrailleurs, mortieren, zwaar geschut zoals de beruchte 88 mm en ingegraven tanks. Hier bij Bourguébus en Tilly krijgt L&W zijn vuurdoop. Die zal 43 mannen het leven kosten. Dertig man worden er krijgsgevangen gemaakt. Naar Engeland worden er 22 gewond gerepatrieerd, terwijl 6 gewonden voor herstel in Norman dië blijven. Een totaal verliescijfer dus van niet minder dan 101. Hoe valt dit te verklaren? Aanvallen op kleine schaal 'volgens het boekje' moesten volgens de bevelhebbers voldoende zijn om succes te behalen. Toch bleek die aanpak niet geschikt om het snelle, slagvaardige optreden van een zeer ervaren Duitse tegenstander te bestrijden. Zo worden in de nacht van 31/7 op 1/8 de mannen van de D-compagnie ingezet onder majoor Swayze in een aanval op Tilly. Ze werken daarbij samen met de Calgary Highlanders, die vanuit een positie in een boerderij langs de weg Caen-Falaise zullen aanvallen. Al na enkele honderden meters loopt deze aanval vast door het vernietigend vuur van Duitse tanks. Een peloton van L&W blijft achter onder een viaduct over het spoor lijntje, ten westen van Bourguébus. De mislukking leidt tot enige schaalvergroting. Na een voor bereidende artilleriebeschieting van 25 min. wordt de volgende nacht opnieuw een aanval gedaan, ditmaal met het hele bataljon: alle 4 de compagnieën worden ingezet. De aanval loopt al in de eerste fase vast. In de daaropvolgende nacht wordt - De bataljonscommandopost van Lincoln and Welland in 1944 en de 'mairie van Bourguébus in 1944. OPERATIONS LINCOLN AND WELLAND REG'T 31 JULY - 9 AUGUST 1944 Wooded Area V h August CORMELLES Company Movements 3-4 August BRAS \SOLIERS HUBERT FOLIEA, 31 July 1-2 August BOURGEBUS HOGUET TILLY la\ CAMPAGNE .ROQUANCOURT

De Waterschans | 1994 | | pagina 2