Bergs Diep 130 131 De Waterschans nr. 4 1994 Afb 9. Voorgevel van de voormalige suikerfabriek 'Wittouck' aan de Zuidzijde Haven te Bergen op Zoom, 1993. Foto: M.C.J. Broos, Roosendaal. teeld voor eigen verwerking. Volgens de inventarislijst waren in 1894 op het fabrieksterrein aan transportmiddelen aanwezig: spoor- en tramlijnen met draaischijf, spoorwagenbascule, tramwagenbas cule en bascule voor paard en kar, een houten brug voor schuimaarde transport, een paardenstal voor acht paarden met wagenhuis en hooizol der, een loods tot berging van karren en losse gereedschappen, een spoorwagenaanzetter, 152 tram dwarsliggers, 100 m draagbaar spoor, een spoorwagen, vier stel spoorwagenwielen met assen, zes spoorwegrails en 13 dwarsliggers. Toch bleef het fabriekscomplex in eigen hand. Een der voormalige aandeelhouders, C.A. Daverveldt, burgemeester te Wouw, werd op 6 september 1894 voor 161.000 de nieuwe eigenaar van de sui kerfabriek. Hij handelde overigens niet alleen, want op 27 november 1894 werd een nieuwe vennoot schap onder firma opgericht. Het doel der vennootschap was 'het kopen van beetwortelen, het telen van beetwortelen op te huren gron den en het fabriceren, raffineren en verkopen van beetwortelsuiker en alle andere voortbrengselen van de beetwortel'. Ook nu weer heette de onderneming 'Firma Laane, Rogier, Daverveldt Co', maar haar bij naam 'De Twaalf Apostelen' was eigenlijk onjuist aangezien er vanf 1894 meer dan twaalf aandeelhou ders optraden. De besturende vennoten (tevens geldschieters) waren C.A. Daver veldt, burgemeester te Wouw voor 25.000, J.A. Laane, industrieel te Roosendaal voor 20.000, W. Laane, bankier te Roosendaal voor 15.000, C.P. Rogier, industrieel te Bergen op Zoom voor 10.000 en V.H.D. de Caritat de Peruzzis, industrieel te Roosendaal voor ƒ5.000. Zij brachten een totaal bedrag van 75.000 bij elkaar. De overige geldschieters kwamen nog eens met 160.000 over de brug. De besturende vennoten hadden het recht om het maatschappelijk kapi taal uit eigen beweging nog uit te breiden tot 300.000. 3.3. hinderwetvergunning Bij de uitbreiding en wijziging van gebouwen en installaties (ma- laxeurs, kookpannen, diffusiebat terij) in 1896 werd de suikerfabriek door het Bergse gemeentebestuur gedwongen om een hinderwetver gunning aan te vragen. Tegelijkertijd moest de onderne ming voor eigen rekening een nieuw afvoerkanaal van de fabriek naar de Grebbe tot vóór het pakhuis aan de Korenmarkt aanleggen. In de vergunning van 17 juli 1896 wer den voorts bepalingen opgenomen om de tijdens de campagne in de Grebbe terecht gekomen 'verho gingen van zand en klei' op kosten van de onderneming te doen oprui men. Evenals de 'Wittouck' moest de suikerfabriek jaarlijks een bedrag van 300 storten als bijdrage in de kosten, die de gemeente moest maken voor 'het opruimen, het - baggeren en vervoeren van slijk, aarde en vuilnis afkomstig van de fabriek in de Grebbe, de binnen- en de buitenhaven'. De tijdelijke opslag van suiker bieten op eigen terrein bleek steeds een moeilijke zaak te zijn. Soms moest de suikerfabriek tijdens de campagne terreinen van de gemeen te aan de straatweg naar Wouw hu ren tegen een huurprijs van 5 cent per m2. Overigens onttrok de Berg se suikerfabriek veel zoet water aan De Waterschans nr. 4 1994 de 'Zoom'. De verbreding en de verdieping van dit kanaal in 1885 diende ook om de wateraanvoer beter te waarborgen. De zeer droge nazomermaanden van 1895 leidden echter toch tot een gebrek aan water, zodat de suikerfabriek enige weken stil kwamen te liggen. Nadien werden op eigen terrein meer waterputten geslagen. In 1899 werd in de fabriek een stoomketel van het type 'Cornwall' bijgeplaat st, die alleen moest dienen om het werk te vergemakkelijken en als reserve tijdens het schoonmaken van één van de andere ketels. Bij het verlenen van de vergunning op 7 juli 1899 werd de suikerfabriek alsnog verplicht ook het in 1896 op eigen kosten aangelegde afvoer kanaal naar de Grebbe te onder houden. 3.4. skating De onderneming zou het echter niet lang meer maken. Wegens flinke steun van de buitenlandse reger ingen aan de eigen suikerindustrie vertoonde de suikerprijs in 1901 een zeer sterke daling, zodat de Nederlandse fabrikanten zelfs van de binnenlandse markt werden ver drongen. Na de campagne van 1901 bleven dan ook veel Nederlandse fabrikanten met onverkochte voor raden zitten. De in 1902 te Brussel gehouden Internationale Suikercon ventie leverde maar een mager resultaat op voor Nederland. Eerst met ingang van 1 september 1903 zou de nationale suikerindustrie op gelijke voet komen met de concurrenten op de wereldsuiker markt. Het ontbreken van over gangsbepalingen ter bescherming van de Nederlandse fabrikanten tijdens de campagne van 1902 zou een vernietigende uitwerking heb ben. Verschillende ondernemers hadden immers niet meer voldoende financiële draagkracht om de campagne van 1903 te halen. Zij zagen zich toen gedwongen hun bedrijf stil te leggen. In Bergen op Zoom was de sui kerfabriek 'Firma Laane, Rogier, Daverveldt Co' één der slachtof fers van de malaise in de suiker industrie. Nog in 1902 werd de verwerking van suikerbieten bij 'De Twaalf Apostelen' stopgezet. Slechte vooruitzichten in de vorm van een gebrek aan uitbreidings mogelijkheden in de bebouwde kom en het volstrekt onbereikbaar zijn per schip zouden het bedrijf ook in de toekomst de das om hebben gedaan. 3.5. verkoop en afbraak Bij openbare verkoop werd het complex op 26 februari 1903 van de hand gedaan. De koper was ver plicht het raccordement met wissel, bascule en weeghuisje van de ABT te Slikkenburg tussen Halsteren en Tholen voor 1000 over te nemen. Indien de koper de suikerfabriek wilde voortzetten, dan was hij ver plicht krachtens een overeenkomst de te produceren melasse te leveren aan de 'N.V. Zuid-Nederlandsche Melasse-Spiritus-Fabriek' te Bergen op Zoom. De Bergse koopman W.C. Assel- bergs kreeg de koop toegewezen voor een schrootprijs van ƒ114.000. Het gebouwencomplex 'De Twaalf Apostelen' werd in 1903 volledig ontmanteld. In 1904 liet de eigenaar de spooraansluiting opbreken. Op 25 augustus 1905 verleende het gemeentebestuur vergunning aan de ABT tot het opbreken van de tramverbinding onder de voor waarde dat het wegverkeer in de buurt niet zou worden lamgelegd en dat de bestrating in orde werd ge maakt met straatklinkers op eigen kosten. In 1904 vond de liquidatie plaats van de 'Firma Laane, Rogier, Daverveldt Co'. De afbraak van het gebouwencomplex volgde in 1905. Op 27 juli 1908 werd de braakliggende grond voor 19.000 als bouwterrein verkocht door de erfgenamen van de op 9 maart 1906 overleden W.C. Asselbergs. Koper van het perceel was de uit het Belgische Borgerhout afkomstige veehandelaar J. de Hert, die het op zijn beurt weer verder zou verka velen. Voor literatuurlijst en bronver melding: zie aflevering 2. wordt vervolgd De suikerfabrieken 'Wittouck' en 'De Twaalf Apostelen' hadden sinds 1870 gezelschap van de 'Firma Van der Linden Co'. Het ontstaan en de ontwikkeling van deze fabriek wordt in de tweede aflevering van dit verhaal beschre ven. Tevens komen dan de 'N.V. Zuid-Nederlandsche Melasse-Spiri tus-Fabriek' en de 'N.V. Centrale Potaschraffinaderij' aan bod. Aanvulling Mevrouw Ph. J. Maas uit Hoogerheide stuurde de redaktie n.a.v. het artikel over de Fran- ciscusschool Waterschans 2. 1994 blz.71 de ontbrekende namen van leraren: achterste rij links: broeder Leonardo en helemaal rechts op die rij: de heer Van Tilburg. Dank voor deze aanvulling. Op de voorste rij van links naar rechts: J.van den Boom, Br Salenius (A.Huijben), P.van Bragt, Br Hendricus (Kiesels) en Th. Daane. Op de achterste rij van links naar rechts: Br Leonardo, Br Antonio (J.de Cluster), Br Guibertus (Gabriels), Br Alberik (Van Rijckevorsel), P.Gevonden, Br Lucius (Verraes), Br Sigbertus en de heer Van Tilburg. oproep De redaktie ontvangt graag teksten waarin ervaringen beschreven staan van de laatste dagen van de oorlog en de Bevrijding van Bergen op Zoom. De Special over de Bevrijding (de vorige Waterschans) van Bergen op Zoom stopte juist daar. Een tweetal reakties zijn reeds binnen. Mochten er meer binnen komen dan kan de redaktie overwegen in welke vorm een en ander gepubliceerd kan worden.

De Waterschans | 1994 | | pagina 14