Mededelingen De Waterschans DE GESCHIEDKUNDIGE KRING VAN STAD EN LAND VAN BERGEN OP ZOOM PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM DE WATERSCHANS 105 De Waterschans nr. 4 1994 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 24e jaargang nr 4. Dec. 1994 ISSN: 0926-3918 erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden: br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel Bestuur voorzitter: drs. N. Grosfeld sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs Olympialaan 15 4624 AA Bergen op Zoom tel. 01640-56383 penningmeester/ F. van de Putte Noordsingel 184 4611 SK Bergen op Zoom tel. 01640-41669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 43222 bestuursleden: G.C. van Broekhoven J. van Loon W. van Riemsdijk M. van Tilborg Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 01640-41930 redaktieleden: drs. G. van Aubel R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 01640-57339 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn ar A ft Jt V mmaaam^ Vanuit verleden en heden steeds gericht op de toekomst! Voorspoedig 1995. Het geruïneerd fontijntje te Bergen op Zoom. Prentenkabinet der Rijksuniversiteit Leiden. S.Fokke naar C.Pronk. Overpeinzing JJet jaar 1 994 mag ch, verschijnen i/an de vierde af nop zvering ei niet voorbij zijn, de voorbereidingen voor Let bij zijn, de vooroereiainge de PJaterócLanó van dit jaar mahen Let nodig nu ai acLter Let toetsenbord te gaan zitten. U, (eden van de (fesch iedhundige ^Jlring van Btad en cCand van Bergen op (B.'oom uienót Let bestuur voor Let volgende jaar Let allerbeste toe. H)at 1995 U gezondheid, geluh en vrede mag brengen. Wjooie dagen (iggen nog voor oni. JlerstmiS, Oudjaar, y]ieuujjaar. Hoor een vereniging met bijna 1100 (eden va(t voor Let Jdar dat bomen gaat Lee( wat goeds te bedenben. Boeiende en drub bezochte lezingen, overtebende excursies, lezenówaardige en razend zouden wij u allen persoonlijk en op uw wel en wee voor dsnel uitverboc Lte publicatieó. Om maar wat te noemen. diever lijh en op maat gesneden de betrohhenheid van Let bestuur bij Let volgend jaar (aten Llijben. U zult onze onmacht in deze bunnen plaatsen. Han uw bant zijn er echter wel mogelijbheden in de richting van uw Cjeschiedhundige Omring. Bijvoorbeeld: boe fijn zou Let zijn als ieder van u eens zou proberen een nieuw lid te werven? Wat een fantastische gedachte, 2000 leden! 0)enht u niet, dat een dergelijbe toestroom van nieuwe leden niet verwerbt zou bunnen worden. 2)e administratie is dit jaar in eigen beheer geautomatiseerd. Binnenbort zijn oh de werveni 'lang de lot Iers weer te vindei op p, laatsen ons. Ben goed jaar voor onze goed jaa met historischi de ledenadministratie die paperassen nog niet aantreft. WJe laten 1994- achter Hiring. Hamen met u Lopen we dat 1995 minstens belang steilna Samenbomen. daat u echter niet weerhoudt ellen wanneer u 'd jaar voor onze ^J^.ring. 5amen met u hopen we l worden, .diet lestu.ur wenst u uoor deze maand fijne en ureuqdet/o dayen. 11 aniens Let bestuur, drs. Yl.JdMCjrosfeld, uoorzitter. De Waterschans nr. 4 1994 Herdenking Bevrijding Het bestuur van de Geschied kundige Kring is erin geslaagd een opmerkelijke bijdrage te leveren aan de 50-jarige herdenking van de Bevrijding van Bergen op Zoom op 27 oktober 1994. In de Waterschans Special 3/94, met als thema 'In het spoor van het Lincoln and Welland Regiment' verzorgden voorzitter drs. N.Grosfeld, Luitenant-kolonel b.d. W.van Riemsdijk en de heer J. Hoek een chronologisch verslag van de barre tocht tussen juli en oktober 1944, die genoemd regiment maakte vanuit Normandië naar Bergen op Zoom, waar zij uiteindelijk als bevrijders konden worden binnen gehaald. In samenwerking met medewerkers van de BRTO reisde men deze tocht na op zoek naar tastbare herinneringen. Ook inter- vieuwden zij diverse getuigen. De door de BRTO tijdens de reis vast gelegde beelden resulteerden in een beeldverhaal van de opmars onder de titel 'Not in vain', een indruk wekkende tv-documentaire op hoog niveau. Vooral door degenen die de oorlog hebben meegemaakt is zowel de Waterschans-special als het filmverslag met grote belang stelling en waardering ontvangen. De documentaire werd, met een Engelse toelichting, in de schouw burg vertoond aan de in de stad aanwezige bevrijders. Als completering van het beeldver- slag van de bevrijdingsfeesten in de stad werd 'Not in vain' uitgezonden via de BRTO-televisie. Het deed het bestuur van de Geschiedkundige Kring goed over dit initiatief door velen uitbundige lof toegezwaaid te krijgen. Bevrijdingsherdenking op videoband De belangstelling van Bergenaren, die de beelden van alle herdenk ingsplechtigheden en van de docu mentaire 'Not in Vain' op video band bestelden is enorm geweest. Van de BRTO vernamen we dat nu al zo'n 200 banden besteld zijn. Daarmee werd automatisch aan de vraag uit Canada voldaan: het van- daaruit gevraagde aantal banden op Canadees systeem kan nu worden vervaardigd en verzonden. De be stellers hebben er nu voor gezorgd dat 'de kosten er uit zijn'. Wij vernamen van de BRTO dat in deze gunstige situatie het voor hen mogelijk is deze band aan te bieden voor ƒ25. Dit bedrag dient uiterlijk op 31 december 1994 te zijn overgemaakt op postgiro 4973865 t.n.v. penningmeester BRTO, Bergen op Zoom o.v.v. Canada Bedankt. Toezending volgt kort daarna. nieuwe leden De dames T. van der Burgt, drs.G. Meijer, J. Verbraak en de heren W. van Abeele, J. van Dort, P.Hest, P. Maas, H. Mooren, C. Soeters, allen uit Bergen op Zoom. De heer Peeters uit Delft. nieuwe werkgroepen Per 15 september van dit jaar beschikt de Kring over twee nieuwe werkgroepen. werkgroep: Dialectgenootschap 'De Bergse Kamer' Doel is het verzamelen van de nog aanwezige resten van het Bergse dialect. Hiertoe worden oudere Ber genaren geïnterviewd. De medewerkers hebben een korte cursus interviewtechniek gevolgd. Door een werkgroep van de Ge schiedkundige Kring te worden is het voor het Dialectgenootschap gemakkelijker geworden naar buiten toe op te treden. Contactpersoon is de heer C. Vanwesenbeeck p/a Archiefdienst. Blokstallen 2. 4611 WB Bergen op Zoom. werkgroep genealogie Voor een groeiende groep mensen is genealogie of stamboom onderzoek een aangename vorm van tijdspassering. De belangstelling voor stambomen en stamboomonderzoek neemt dan ook toe. Dit weerspiegelt zich in een toegenomen aantal bezoeken aan archieven en een groeiend ledental van verenigingen voor lokale geschiedbeoefening. Ook binnen de Geschiedkundige Kring zijn er mensen die erg geïnter esseerd zijn in dit onderwerp; vele leden doen of deden dan ook onderzoek naar de herkomst van hun voorouders. Bij meerdere gelegenheden is ge bleken dat er binnen de Kring belangstelling is voor dit onde rwerp. Eerder genoemde belangstelling heeft een aantal leden er toe ge bracht het initiatief te nemen om een werkgroep genealogie op te richten. Deze werkgroep richt zich op alle leden van de Kring die geïnteresseerd zijn in genealogie: van beginner tot gevorderde. Allen zijn welkom in deze groep. De werkgroep heeft zich dan ook enige doelen voorgesteld. De uitein delijke keuze hieruit zal worden gemaakt naar aanleiding van de uitslag van een enquete die op de eerste bijeenkomst op 8 december a.s. gehouden zal worden. Binnen de stuurgroep leven echter wel enkele ideeën. Op de eerste plaats is het belangrijk te inventariseren wie er onderzoek doet naar welke families. Dit kan voor velen dubbel werk besparen. Wat is er immers gemakkelijker dan terug te kunnen vallen op het werk dat reeds door anderen verzet is, dan wel samen te werken aan dezelfde familie. Een tweede doel is het werken aan gezamelijke projecten, zoals het uitwerken van gegevens die in het archief in de vorm van volkstel lingen en wijklijsten te vinden zijn. Op deze manier wordt zowel een belangrijke genealogische bron ont sloten als een hoeveelheid gegevens verzameld voor de eigen collectie. Dit soort projecten overstijgt boven dien de eigen stamboom; zij hebben ook een meer algemeen karakter. Daarnaast is er natuurlijk plaats voor vele andere activiteiten waar van blijkt dat daar onder de leden van de Kring behoefte aan is. De eerste activiteit van de werkgroep zal plaatsvinden op donderdag 8 december 1994. Op die avond zal mr. O. Dierckxssens een lezing houden in de studiezaal van de Gemeentelijke Archiefdienst te Ber gen op Zoom. De avond begint om 20.00 u. Hierbij zijn alle geïnteresseerden, van louter belangstellende tot erva ren onderzoeker van harte welkom. Voor meer inlichtingen kunt u te recht bij Frank Wierckx. (01640-48052).

De Waterschans | 1994 | | pagina 1