De Beurtvaart van Bergen op Zoom 108 109 De Waterschans nr. 4 1994 daarop kwam hij met het plan om het jaarboek te vervangen door een reeks studies; een idee dat door het bestuur met vreugde werd begroet. U zult het met ons eens zijn dat wij allen na zo vele jaren er niet meer bij hebben stil gestaan dat ook dit ooit eindig is. Nu, 20 jaar later, kenschetst hij die beginperiode van de Studies als uiterst interessant en felbewogen, waarbij iedereen zijn uiterste best deed om in die vanouds bestaande veelal gezonde rivaliteit met Roosendaal, Bergen als beste uit de bus te laten komen. Ook binnen de stad speelden zich gebeurtenissen af die ook de gemoederen in de Kring verhitten. Leest u er ook de Waterschansaf- leveringen uit ons 25e jubileumjaar er nog maar eens op na! Wie was die nieuwe functionaris van de Kring eigenlijk? Een op 13 januari 1937 in Fijnaart geboren jonge man die zijn amb telijke loopbaan in 1954 te Steen bergen was begonnen als assistent van de gemeente-ontvanger. Enkele jaren later werd hij tot ambtenaar van het Steenbergse bevolkings register (ongeveer 10.000 inwoners) benoemd en kwam hij in die functie voor het eerst in aanraking met het aspect archiefverzorging. Zijn belangstelling op school voor geschiedenis, aangewakkerd door het zien van een tentoonstelling over de eigen stad en streek, die door de toenmalige burgemeester was opgezet, openden hem de ogen voor een heel andere invulling van zijn ambtelijke leven. In 1964 greep hij zijn kans door in dienst te treden van het Streek- archivaat Nassau-Brabant. In deze functie had hij natuurlijk ook de nodige contacten met de reeds wijd en zijd bekende archivaris Sloot- mans uit de (toch wel grotere) stad Bergen op Zoom. Wat schetste zijn verbazing (en streelde natuurlijk ook zijn eer) toen hij werd gevraagd om naar Bergen te komen? Op 1 september 1965 werd hij dan ook benoemd tot assistent van de gemeente-archivaris Van Mosselveld, die Slootmans was opgevolgd. In de jaren die volgden kreeg hij steeds meer de gelegenheid zijn vleugels uit te slaan, omdat de feitelijke archivaris vaak en veel in beslag werd genomen door de werkzaamheden voor het pas opgerichte gemeente museum in het Markiezenhof. Na uitgebreide zelfstudie vóóraf zag Willem kans zijn studie aan de Rijksarchiefschool in Den Haag met succes af te ronden. Dat waren de jaren '65 en '66, waarbij vooral één van zijn leermeesters, de latere prof. dr J van der Gouw, grote indruk op hem heeft gemaakt door degelijkheid en grote vakkennis die hij daarbij aan de dag legde. Door het uiterste van zijn leerlingen te vergen groeide bij hen het inzicht in de materie waarvoor zij later in de praktijk alleen kwamen te staan op hun vaak eenzame archi- varispost. Ambtelijke promoties maakte Willem nog tweemaal', in 1974 tot adjunct-archivaris en zijn benoe ming tot gemeente-archivaris m.i.v. 1 januari 1988 door de gemeen teraad. Aan de gestadige groei van de Kring heeft Willem in de loop van die 20 jaar niet alleen als functionaris maar ook als persoon van harte meegewerkt. Niet in de bestuurlijke zin maar wel door het geven van sturing en vaak ook het gestalte geven aan de geschreven producten die onze leden (en vele anderen) hebben bereikt. Is het ook niet diezelfde Willem van Ham die, naast het schrijven van artikelen in onze Waterschans, in de jaren '87 t/m '90 deel uitmaakte van de redactie. Zelf schuwde hij niet studie voor Studies voor zijn rekening te nemen. Naast de grote dank die de Kring hem is verschuldigd voor het aantal en de variëteit van zijn publicaties mag toch beslist niet onvermeld blijven dat de verantwoording van het geschrevene hoog bij hem in het vaandel staat. Dat wij in die mening niet alleen staan bewijst ook het feit dat hem de eer te beurt viel in 1981 als eerste de Sakkoprijs in ontvangst te nemen. Zijn aandeel in de toekenning van dezelfde prijs aan de Geschiedkundige Kring in 1992 is evident. Ook prijzen wij ons gelukkig met zijn voorstel de goede samen werking met het stadsarchief in de toekomst te blijven koesteren door zijn ambtelijke opvolger ook als nieuwe redactiesecretaris voor de Studies aan te bevelen. De naam C.D. Vanwesenbeeck (Cees) staat dan ook reeds afgedrukt in de Waterschans en wij zeggen hem onze steun van harte toe! Niet alleen het vaarwel zeggen van zijn ambt bleek voor Willem reden te zijn van zijn wens tot beëindiging van het werk als redactiesecretaris Studies. Willem had (en, zoals nog zal blijken, heeft nog meer) toekomstambities. Wij wensen hem van harte geluk met zijn afstuderen aan de Katholieke Universiteit Nijmegen! Het onderwerp van zijn afstudeerscriptie zal misschien weinigen verbazen: 'Een Markiezaat van Spaans tot Staats' met als ondertitel: 'Stad en Land van Bergen op Zoom en haar instellingen. 1566-1596'. Institutionele geschiedenis dus en geschreven door een archivaris die de 'neerslag van de locale bureau cratie' als geen ander kent. Wij, als leden, hopen van harte daarover nog eens iets van zijn hand in de Waterschans te mogen vernemen, nu de examendruk èn die van zijn functie van de ketel is. Als vanzelfsprekend komt ons ge sprek ook op de vestingtijd. Het waren in diezelfde periode immers de Spanjaarden die de strategische ligging van de stad onderkenden en de versterkingen met algemeen er kende Italiaanse vestingbouwers se rieus ter hand namen. In de Staatse tijd ging dit vanzelfsprekend door maar nu op een wijze die wij, door de nood geboren, ons zelf eigen hadden gemaakt. Ook moesten we het nu zelf gaan betalen. Eveneens een boeiend onderwerp waarover Willem verslag deed in zijn boekwerk 'Merck toch hoe Sterck een uitgave van de Kring uit 1982, waarvan nu nog slechts één archiefexemplaar aanwezig is dat zuinig wordt bewaard. Onze voormalige redactie-secretaris blijkt, zoals gezegd, nog boordevol toekomstplannen te zitten. Hij bereidt zich voor op zijn promotie! Vanzelfsprekend met het nodige voorbehoud kondigt hij de mo gelijke titel van zijn proefschrift aan: 'Bergen op Zoom, centrum van bestuur en rechtspraak. 1480-1580'. De Waterschans nr. 4 1994 door: Ben Daeter Wij wensen hem daarbij veel sterkte maar vooral succes toe. Gebaseerd op hetgeen hij in de voorafgaande jaren heeft gepres teerd hopen we van harte dat hij ook in de toekomst zijn enorme, en in de toekomst nog toenemende, kennis over het Bergse verleden ten faveure van onze leden èn de stad aan ons papier zal toevertrouwen. Willem, heel veel goeds voor de toekomst. Het Bestuur. bibliografie Willem van Ham Op 25 november j.l. maakte ge meentearchivaris Willem van Ham na een 40 jarig ambtelijk dienst verband gebruik van de VUT regeling. Bij zijn afscheid werd hem door zijn collega's van de archiefdienst een digitale biblio grafie 'van alle sijne wercken' overhandigd, samengesteld door Monique Raats. Deze 'Wim-op-schijf diskette is voor geïnteresseerden verkrijgbaar bij de Gemeentelijk Archiefdienst en bevat behalve de bibliografie, een levensbeschrijving van de scheidende archivaris van de hand van Cees Vanwesenbeeck, alsmede een handleiding voor gebruik van de AskSam 5.1 en W.P. 5.1-bestan- den. Ook gedrukt is de bibliografie verkrijgbaar. De prijs bedraagt f14,95. publicaties bij de Gemeentelijke Archiefdienst Bergen op Zoom verkrijgbaar De archieven in Noord-Brabant. Alpen aan de Rijn 1980. 19 pg. Prijs f3; Basis voor bloeiend bedrijfsleven. Bergen op Zoom 1969. 4 pg. Prijs f0.25; Becht, K. Josina 't is toch zonde!: een menselijke geschiedenis over politie en justitie rond 1800. Bergen op Zoom 1992. 191 pg. Prijs f10; Blok, W. en L. Weys. Van Genk, een kunstclan uit de tweede helft van de 19e eeuw, architecten-beeld- houwers-kunstschilders. Catalogus bij tentoonstelling in het Markie zenhof. Bergen op Zoom 1977. 30 pg. Prijs £2.50; Blok, W. Vijftig jaar gemeentemuseum Bergen op Zoom 1932-1982. Bergen op Zoom 1982. 47 pg. Prijs f4; Dit jaar bestaat de Theodorushaven 30 jaar. Een mooie gelegenheid eens een ogenblik stil te staan bij het ontstaan en de ontwikkeling van de binnenscheepvaart, in het bijzonder de beurtvaart zoals deze ook in Bergen op Zoom voorkwam. Opkomst, bloeitijd, verval en enkele bijzonderheden van de beurtveren zullen daarom hier beschreven en toegelicht worden met vooral voorbeelden uit Bergen op Zoom. de Theodorushaven Het was voor de economische ontwikkeling van grote delen van Noord-Brabant van enorm belang dat er geschikte havens kwamen en het nieuwe havencomplex van Bergen op Zoom werd in het algemeen beschouwd als een hef boom voor die economische groei. Dit was niet alleen van belang voor de gehele provincie, maar uiteraard ook voor de stad zelf. Economisch gezien was het Bergen op Zoom lange tijd niet goed gegaan. Het gebied van Bergen op Zoom behoorde immers tot die Nederlandse streken die gedurende de na-oorlogse jaren slechts in geringe mate hadden deelgehad in de nationale economische groei (a). De industrialisatiedrang, die bij vele steden en regio's te constateren was, ging aan Bergen op Zoom voorbij. Wel bleef in onze stad de industriële struktuur, die in hoofd zaak gebaseerd was op enige aan zienlijke bedrijven in de metaal- sektor, lange tijd onberoerd; er kwamen echter in Bergen op Zoom weinig nieuwe ondernemingsini tiatieven. En als er sprake was van enige nieuwe ontwikkelingen, dan waren die vooral te vinden in de omliggende gemeenten zoals Woensdrecht en Halsteren. Waar had dat aan gelegen? Bergen op Zoom voldeed jarenlang niet aan de voorwaarden om goed te kunnen inspelen op dat na oorlogse nationale economische groeiproces. Maar aan deze situatie kwam een einde. Op 5 maart 1958 zegde de regering haar steun toe aan het havenplan in de Theodoruspolder, een conceptie van de ingenieurs en stadadviseurs W. Witteveen en G. Bos. Van belang was het gereed komen van de industrieaccom modaties in de 'Lage Meren'. Het was voor Bergen op Zoom van een historische betekenis dat het in 1959 voor het eerst na de oorlog lukte een kleine oppervlakte indu strieterrein (ongeveer 14 ha) voor uitgifte beschikbaar te krijgen. De uiteindelijke vestiging hier van een aanzienlijk bedrijf als N.V. Bruyn- zeel uit Zaandam was een belang rijke stap in de goede richting; ook de fijn-mechanische industrie ont wikkelde zich toen sterker dan ooit. Het gereedkomen van nieuwe indu strie-accommodaties langs de haven in de Theodoruspolder luidde daar na een ommekeer in voor de stad; er werd ongeveer 45 ha (met uit breidingsmogelijkheden) grond be schikbaar gesteld voor de industrie. Water- spoor- en landwegen wa ren aanwezig en het bleek al gauw dat de nieuwe Theodorushaven in 1964 een omvangrijke bijdrage le verde aan de ontwikkeling van Ber gen op Zoom als verkeerscentrum. Genoemde ontwikkelingen begon nen dus vooral 30 jaar geleden (b). Anno 1994 is het wellicht goed eens stil te staan bij wat er zoal voorafging aan de Bergse binnen scheepvaart. binnenscheepvaart Eeuwenlang was het vervoer in Nederland voor het grootste ge deelte een zaak van de binnen scheepvaart: de scheepvaart op rivieren en kanalen met schepen die daarvoor geschikt waren. Afgezien van een beperkte kust vaart en de vaart naar enkele ei landen overzee enerzijds en het eenvoudige landvervoer te voet of met dieren anderzijds, is de bin nenscheepvaart de oudste soort

De Waterschans | 1994 | | pagina 3