64 65 De Waterschans nr. 2 1995 N.V. SUIKERFABRIEK vh Van der LINDEN te BERGEN OP ZOOM, 1902 2. Gebouwencomplex van de 'N.V. Suikerfabriek vh Van der Linden Co' te Bergen op Zoom, 1902. De fabriek is in de jaren negentig op verschillende plaatsen uitgebreid en voorzien van een aansluiting op spoor en tram. Tekening: M.C.J. Broos, Roosendaal. bestaande lijn voor het perso nenvervoer. Eind 1900 trad de 'N.V. Suiker fabriek vh Van der Linden Co' in contact met de ABT. Beide partijen kwamen op 20 januari 1901 tot een akkoord. Het inrichten van de lijn voor het vervoer van normaal- sporige goederenwagens leidde tot een wijziging van de route. In plaats van langs de Oos- ter-Boulevard zou de lijn langs de Zuidzijde Zoom worden aangelegd, zodat men bij het vervoer van nor- maalsporige goederenwagens min der met krappe bogen in de lijn in aanraking kwam. Bij beschikking van 31 mei 1901 verleende de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid concessie voor de spoor- aansluiting. Na uitvoerige bespre kingen met beide partijen gaf de gemeenteraad op 15 juli 1901 groen licht voor het gewijzigde tracé. Volgens de gemeentelijke con cessievoorwaarden diende men bin nen drie maanden met de werk zaamheden aan de lijn te beginnen. De ABT zou dwarsliggers met een lengte van 2,50 m gebruiken en een der railstaven aanleggen in een zwaarder profiel. De meerprijs van het toepassen van 'spoorrails' met een gewicht van 34,7 kg/m in plaats van 'tramrails' met een gewicht van 23 kg/m moest door de suiker fabriek aan de ABT worden vergoed. Daarentegen verwierf 'Van der Linden Co' het recht om op de dwarsliggers een derde railstaaf van het zwaardere profiel in normaalspoor aan te brengen en treinen te laten rijden voor het vervoer van goederen naar en van het station van de SS. Het onderhoud van de lijn diende te geschieden voor rekening van beide contractanten. De dienst voor de suikerfabriek werd verzekerd door een eigen twee-assige locomotief, gebouwd in 1874 door de Hannoverische Maschinenfabrik voor de Hannoverische Staats- bahnen en aldaar buiten dienst gesteld in 1900. 4.6. grondaankopen In 1899 kocht de suikerfabriek stukken landbouwgrond in 'De Me- lanen' (totaal 41.030 m2). Voorts verwierf men in 1901 ten noorden van het fabriekscomplex aan de Smidsvest stukken grond (totaal 8.500 m2), zodat een eventuele uitbreiding van het fabrieksterrein altijd tot de mogelijkheden zou blijven behoren. In 1906 kon men dit toekomstig fabrieksterrein nog uitbreiden met een voormalig stuk vestinggracht en dijklichaam ter grootte van 3.310 m2. Om uit breidingen aan het fabrieksgebouw mogelijk te maken werden in 1898 en 1900 stukjes militaire rijksgrond van het terrein om de kazerne 'Groot Arsenaal' aangekocht. In 1910 werd op het meest oostelijk gelegen gedeelte van het fa brieksterrein aan de Smidsvest een woning voor de directeur gebouwd. De suikerfabriek had toen 76.373 m2 aan grond in eigendom. Toch bleek het handiger te zijn voor de opslag van suikerbieten tijdens de campagne terreinen van de ge meente aan de WesterBoulevard te huren tegen een prijs van 5 cent per m2. De grootte van het jaarlijks te huren opslagterrein was afhankelijk van de aanvoer (280 m2 in 1901 en 3000 m2 in 1908). 4. 7. uitbreidingen Het verwarmd oppervlak van de stoomketels steeg in de jaren negentig van 860 m2 in 1894 tot 990 m2 in 1898 en 1165 m2 in 1900. Rond de eeuwwisseling kwa men allerlei aanbouwen aan de fabriek tot stand voor uiteenlopende doeleinden: uitbreiding bietenwas lokaal (1894), uitbreiding suiker magazijn (1897), vergroting dif fusiebatterij (1898), plaatsing nieuwe stoomketels (1900), uitbrei ding suikermagazijn (1901), ver groting diffusiebatterij (1905) en uitbreiding suikermagazijn (1907). In een nieuw gebouw werd in 1907 een pulpdrogerij ingericht. Twee jaar later kwam een groot gebouw voor de opslag van de droge pulp aan de noordzijde van het fabrieks terrein gereed, terwijl het bieten waslokaal opnieuw werd ingericht. In 1909 werden vier nieuwe stoom ketels ter vervanging van oudere stoomleveranciers en een nieuwe stoomketel voor de uitbreiding van de capaciteit aan beweegkracht en verdamping aangeschaft. In 1910 werden nog allerlei wijzigingen en uitbreidingen in het machinepark tot stand gebracht, zodat de suiker fabriek toen voorzien was van de nieuwste produktiemiddelen. 4.8. sluiting De onderneming was een voorbeeld De Waterschans nr. 2 1995 NV SUIKERFABRIEK vh Van der LINDEN Co te BERDEN OP ZOOM, 1912 GROOT ARSENAAL 'N.V. Suikerfabriek vh Van der Linden Co' was dan ook spoedig een feit. De aansluitingen op spoor en tram bleven liggen. 5.0. N. V. Zuid-Nederlandsche Melasse-Spiritus-Fabriek en N. V. Centrale Potaschraffinaderij 5.1. verwerking van melasse in eigen hand De 'N.V. Zuid-Nederlandsche Me- lasse-Spiritus-Fabriek' (ZNMSF) werd opgericht bij notariële akte van 18 juli 1899 voor notaris H.J.L. Lambert te Rotterdam. Tot de aan deelhouders behoorden 23 suiker fabrieken in Nederland en 3 suiker fabrieken in de Belgische provincie Antwerpen. In de fabriek werd het bijprodukt melasse, een niet kristal- liseerbare stroop die bij het ver werkingsproces van biet tot suiker ontstond, omgezet tot spiritus. Tot 1895 werd nagenoeg alle me lasse naar Frankrijk geëxporteerd, maar dit land wierp tegen het einde van de negentiende eeuw steeds meer invoerbelemmeringen op. Bovendien zochten de suiker fabrikanten compensatie voor de gederfde inkomsten na het tot stand komen van de 'Suikerwet' van 29 januari 1897. De accijnsheffing geschiedde vanaf toen naar de exacte hoeveelheid suiker die bij het verwerkingsproces in de fabriek ontstond. Een controleur van de 'Dienst Invoerrechten en Accijnzen' deed voor dit doel de gehele dag dienst in de fabriek en zat met zijn neus bovenop de produktie. Voor 1897 werd slechts het theoretisch rendement van de fabriek berekend. Wegens de voortdurende technische verbeteringen in het produktiepro- ces, liep dit cijfer steeds achterop bij de werkelijkheid en ontving de rijksoverheid te weinig accijns. Op 4. Achter het 135 ton metende schip 'Bergen op Zoom 2' van kapitein R.M. Veraart is het fabriekscomplex van de 'N. V. Centrale Potaschraffinaderijen het 'Groot Arsenaal' te zien, 1930. Reproduktie uit tijdschrift 'Brabantsche Illustratie': M.C.J. Broos, Roosendaal. 3. Gebouwencomplex van de 'N.V. Suikerfabriek vh Van der Linden Co' te Bergen op Zoom, 1912. De fabriek heeft in de jaren na 1900 allerlei wijzigingen en uitbreidingen ondergaan. Langs de spoor- en tramaansluiting op het achterterrein is een pulpdrogerij en een opslagplaats voor gedroogde pulp gebouwd. Tekening: M.C.J. Broos, Roosendaal. van een suikerfabriek, die op tijd had getracht de bakens te verzetten in de richting van een uitbreiding van de verwerkingscapaciteit. In 1907 werd het maatschappelijk ka pitaal zelfs uitgebreid tot f 510.000. De fabriek zou het echter niet red den in de toenemende concur rentiestrijd. Om een steeds in omvang toenemende verwer kingscapaciteit rendabel te houden, moest men wel over voldoende grondstoffen kunnen beschikken. Vanaf 1910 was de suikerfabriek echter genoodzaakt een niet on belangrijk gedeelte van de bieten (30.000 ton in 1910, 15.000 ton in 1911 en 40.000 ton in 1912) uit Duitsland te halen. Dit bleek niet langer een lonende zaak, zodat na de campagne van 1912 'een van de gunstigst gelegen fabrieken in Ne derland' moest overgaan tot stop zetting van de verwerking van suikerbieten. Twee jaar later volgde de ontmanteling van het gebouw encomplex. De installaties verhuis den naar Worms a/d Rhein in Duitsland. Het gebouwencomplex werd in 1914 verkocht aan de kort tevoren tot stand gekomen 'N.V. Centrale Potaschraffinaderij' te Ber gen op Zoom. De liquidatie van de

De Waterschans | 1995 | | pagina 16