Mededelingen De Waterschans nr. 2 1995 De Waterschans 25e jaargang nr 2. juni 1995 PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM van het bestuur: verslag jaarvergadering Maandagavond 24 april 1995. In de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst verzamelden zich, volgens de getekende presentielijst, minstens 73 belangstellende leden. Stralend voorjaarsweer maakte de gang naar het archief gebouw kenne lijk aantrekkelijk, bestuur en leden begroetten elkaar al buiten in de warme avondzon. In zijn welkomst woord stond voorzitter drs. N. Gros feld kort stil bij het wel en wee van de vereniging. Hij memoreerde het plotselinge overlijden van dhr.J.Jen- niskens en vroeg de vergadering berichten over de droeve kant van het leven toch vooral ook aan het bestuur door te geven. 'Het maakt een blijk van meeleven mogelijk!, zei hij, 'en dat kan de onderlinge verstandhoudingen alleen maar ten goede komen'. Speciaal genodigd was de heer drs. W.A.van Ham, oud-archivaris van de gemeente Bergen op Zoom. De voorzitter stelde de vergadering voor hem het erelidmaatschap toe te kennen, op grond van zijn vele verdiensten voor de vereniging. Na het voorle zen van de tekst nam het nieuwe erelid onder een welgemeend ap plaus de fraaie oorkonde in ont vangst. De vergadering behandelde hierna in een voor het bestuur sti mulerend tempo de obligate punten. U zult die kunnen nalezen bij de oproep voor de jaarvergadering 1996. Onder dankzegging werd afscheid genomen van de heer dr.F.Wierckx, voorzitter en lid van de kascommissie. Als zijn opvolger in deze commissie werd verwel komd de heer ir. A.van den Boom. Na décharge van kascommissie en penningmeester F. van de Putte werd de begroting voor 1996 zon der verdere vragen vastgesteld. In de lijn van de ontwikkelingen, die werden gestart met het aanvaarden van het Beleidsplan in 1991, verd iende het Huishoudelijk reglement correctie en aanvulling. De verga dering had op een aantal punten vragen of opmerkingen op het 'Con cept' maar ging met de hoofdlijnen accoord. Sinds 24 april 1995 is de Kring dus ook op dit punt adequaat toegerust. Er was applaus voor de hoofdredacteur van 'de Water schans', drs. B.Daeter. Dat onder streepte de dankwoorden van het bestuur aan hem gericht door de voorzitter. De heer C.Vanwesen beeck, redactiesecretaris van de reeks 'Studies', lichtte hierna de plannen toe voor Studie nr. 10. Het gemeentemuseum bleek voor 1996 een tentoonstelling over 'Opkomst en ondergang van het Rijke Roomse Leven in Bergen op Zoom' te heb ben gepland. Dat zou heel goed te combineren zijn met de redactie plannen over 'Ommegangen en Processies', oorspronkelijk voor 1995 gedacht. De samenwerking zou het eindprodukt slechts waarde voller maken. Voor 1995 dacht de redactie in staat te zijn één van de nog beschikbare manuscripten het licht te doen zien. Voorzitter Gros feld dankte de heer Vanwesenbeeck voor zijn toelichting en wenste hem en de redactie alle succes toe. De heer W.P. van Riemsdijk werd herkozen voor een tweede periode van drie jaar als lid van het bestuur. Een verheugde voorzitter kon hier na aan de vergadering mevr.P.Ja- cobs-Franken voorstellen. Zij zal zich gaan bezighouden met het toezicht op de distributie van de Waterschans. Na de rondvraag en de pauze kregen de heren W. van Riemsdijk en M. Verheggen alle aandacht van de aanwezigen voor het produkt van hun inspanningen: een boeiende klank-diaserie over het ontstaan, de groei en geschiede nis van de vesting Bergen op Zoom. De waardering bleek uit een luid applaus na de vertoning. Weer een jaarvergadering voorbij. Prettige sfeer en een vlot verloop. Wat je er aan overhoudt is een verschrikkelijk droge keel. Maar ook daar wist de gastvrije archief dienst een oplossing voor. Uit het hart gegrepen Wanneer u dit leest bent u al op De Waterschans nr. 2 1995 vakantie geweest of van plan dit binnenkort te gaan doen. Uw be stuur doet hetzelfde om weer nieu we energie op te doen voor het volgende deel van het verenigings jaar. Tijdens de laatste bestuursver gadering in juni viel het besluit u allen bij het verschijnen van Water schans 2-1995 de kans te geven beter kennis te kunnen maken met Fort de Roovere onder Halsteren. Daartoe treft u bij deze Water schans een wandelgidsje aan, ge schreven door ons lid dhr.J.Sinke, onder de titel 'Wandelen over schansen en wallen'. Zo'n gebaar maken we natuurlijk niet voor niets. Het streven van dhr.Sinke heeft onze warme steun. We bevelen zijn bijdrage 'de Roovere compleet-een Hollands Culloden' dan ook bijzon der in uw aandacht aan. Het is overigens fijn te kunnen constateren dat steeds meer leden zich in een historisch onderwerp verdiepen en van hun ervaringen verslag willen doen in de Waterschans. Nu is het wachten nog op iemand die in staat is om van alle onderwerpen, die in de bijna 27 jaargangen werden behandeld, een goed register samen te stellen. Dat zou de waarde van ons blad veel goed doen. Voorwaar den zijn eigenlijk alleen dat zo iemand enige kennis heeft van de computer en over voldoende vrije tijd beschikt. De redactie wacht met grote spanning op uw reactie! Het bestuur deed in mei een gerichte poging tot ledenwerving onder de bewoners van de Bergse Plaat. De avondbijeenkomst in de boerderij van Brabants Landschap op de Kraayenberg werd door een dertig tal Plaatbewoners bezocht. Organi sator W.van Riemsdijk had mis schien een grotere opkomst ver wacht, dat deed aan de ambiance niets af. De Kring mocht een tiental nieuwe leden ter plekke registreren. Een goed initiatief, dat misschien ook elders in de nieuwe(re) stads wijken navolging verdient. De leden die niet aanwezig waren op de jaarvergadering mogen weten, dat de nieuwe wervingsfolders beschik baar zijn. Mocht u ze niet aantref fen op de balies van Erasmusbi- bliotheek of Archiefdienst, een telefoontje naar de ledenadministra tie zorgt voor snelle toezending! En u weet ongetwijfeld altijd wel ie mand in uw familie of vrienden kring die blij zal zijn met een geschenklidmaatschap. Want we moeten blijven groeien! Om die groei ook te realiseren in de rich ting van de jeugd zijn de eerste contacten gelegd met de Bergse scholen voor Voortgezet onderwijs. We wachten nog op hun inschrij vingen als lid maar vertrouwen erop, dat waar zij gezamenlijk een project gaan opzetten rondom de fortenlinie bij de Roovere, hen met daden te kunnen bijstaan. Waarbij we hopen ook weer samen te kun nen werken met de BRTO. In ieder geval zijn Roncalli, Moller, 't Rijks en Juvenaat nu in het bezit van een flinke hoeveelheid Waterschansen ter raadpleging door leerlingen, die in het kader van de basisvorming of bij het eindexamen daarin heel wat informatie kunnen vinden. Dat zal hen nog beter afgaan als het hierbo ven genoemde register eenmaal ter beschikking is. Tenslotte nog dit. Nu we via 'Wildemannen' allemaal gemakkelijk de weg zullen weten te vinden naar het nieuwe stadskan toor kan ik me niet voorstellen, dat ons gemeentebestuur doof blijft. Doof voor de (gratis, hoewel we toch ook externe adviseurs zijn en niet gesubsidieerd worden) ideeën t.a.v.Kijk in de Pot, Gamizoens-en Vestingmuseum (met Klank en Lichtspel rondom de maquette van 1752), wandel-en fietsroutes (zoals verwoord in onze nota over de cultuurhistorie). De Geschiedkundi ge Kring voelt zich medeverant woordelijk voor wat in Stad en Land zal worden gerealiseerd. We steunen ieder die het beste met Bergen op Zoom voor heeft. Daar om wordt hier het verzoek van de Stichting Bezichtiging Monumenten graag neergeschreven: mocht u be langstelling hebben om opgeleid te worden tot deskundige rondlei der/ster in een van onze stadsmonu- menten, belt u dan met SBM (tel.51859). De juiste motivering ervoor hebt u al, anders was u geen lid van de Geschiedkundige Kring, drs N.H.M.Grosfeld-voorzitter Nieuwe leden per 1 januari 1995 De dames: A.van de Berg (burge meester), M.van de Lugt-Blink, C.Mennes, Weyts-van Loon, L.Nuytemans-de Nijs, allen uit Bergen op Zoom. Mw.C.Bruyn- zeels-van de Velden uit Hoogerhei- de. De heren; W.Besling, A.de Blé- court, K.Bos, C.van Dort, H.Fran- ken, F.Goossens, H.van Haastrecht, J.Hagenaars, J.Haverhoek, P.van der Heyden, W. Kolen, F.Kortenhorst, J.Laarhoven, J.Mazairac, A. Me- chielsen, J.Muselaers, P.van Vliet, C.Wiskerke, J.Beerendonk, J.de Heijer, E.Stolk, allen uit Bergen op Zoom. De heren F.Colpaert, Eist (Gld); J.van Loon, Vlaardingen; J.Rombouts, Roosendaal; C.Sio, Vlaardingen; F.Wakkee, Breda en A. Witte, Kapelle. I21/2 jaar lid van de Geschiedkun dige Kring De dames: P.Scholte-Jimkes, J.- Strootman-Becht, beiden uit Bergen op Zoom. De dames H.Brulot-van Loon, Enschede; J. Spieringhs, Esch; Sterk-Hanssen, Nijmegen. De he ren: J.Dielens, M. Eist, J.van Eyck, drs. M.Franken, P.Franken, P.van Gils, J.Hopstaken, H.van Loon, M.van Tilborg, allen uit Bergen op Zoom. De heren H.van Bekkum, Hoogerheide; P.Engelvaart, Drunen; F. Grever, Halsteren; F.van Ramele, Etten-Leur; G.Roks, Maastricht; drs.E. Verschuren, Dordrecht en A.van de Watering, Zoetermeer. 25 jaar lid van de Geschiedkundi ge Kring De dames: I.Dijkstra-van de Wal, L.van Eekelen-Jansen, beiden uit Bergen op Zoom. De heren: P.Andreé, drs.G.Huij- bregts, mr.A.Schellekens uit Bergen op Zoom. De heren C.van Es, Middelburg; drs.G.Noordhuizen. Mededelingen De stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon organiseert in het kader van de Zeeland nazomer Festivals 1995 een zevental speciale programma's betreffende kunst, cultuur en historie van Zeeland. Deze nazomer gaat het om zo'n 125 voorstellingen, concerten, excursies, workshops, lezingen en tentoonstel lingen. Vele aktiviteiten hebben plaats in of bij historische kerken, landgoederen en stadhuizen door de 35 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX ISSN: 0926-3918 De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden: br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. W.A. van Ham Bestuur voorzitter: drs. N. Grosfeld sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 01640-41669 penningmeester: F. van de Putte P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 01640-41669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: ƒ42,50 (minimaal) per jaar Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 43222 overige leden: G.C. van Broekhoven W. van Riemsdijk M. van Tilborg Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 01640-41930 DE WATERSCHANS redaktieleden: drs. G. van Aubel R. van den Bergh drs B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 01640-57339 Toezicht distributie De Waterschans: Paula Jacobs Franken, De Moerkens 24, 4614 GS Bergen op Zoom, tel.: 01640-44561 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen ad Rijn

De Waterschans | 1995 | | pagina 1