De Roovere compleet- Een Hollands Cullo- den 36 H32 37 De Waterschans nr. 2 1995 gehele provincie. Enkele program ma's: Yeserke en de visserij; het landschap van Zwin en Wie- lingen;dorpen als monumenten; landschap en historie van Tholen; Zeeuwse nachtegalen; Zeeland in de 17e eeuw: Zeeland en de strijd met het water. Nadere informatie: Stich ting Educatief Toerisme Zee-land Oranjezon. Schoolstraat 4. 4356 BX Oostkapelle. tel. 01188-1507. Oproep De Gemeentelijke Archiefdienst is gestart met twee projecten om de toegankelijkheid van beschikbare gegevens te vergroten. In het eerste project worden de doop-, trouw- en begraafboeken geïndiceerd, in het tweede project de notariële akten. In dit kader is er dringend behoefte aan vrijwiligers die gegevens in willen voeren in de computer. Voor het eerste project is bekendheid met oud schrift welkom, voor de verwerking van de gegevens uit de notariële akten is gevoel voor de Nederlandse taal of affiniteit met geschiedenis voldoende. Wie hiervoor belangstelling heeft, kan na 3 juli contact opnemen met drs.Puck Meijer, tel. 01640-41930. Verslag van de werkgroep genea logie over het seizoen 1994-1995 Het seizoen 1994-1995 was het eerste in het bestaan van onze werkgroep genealogie. Na een eerste aankondiging in het mede delingenblad van oktober 1994 en De Waterschans, nummer 4 van 1994, werden de eerste aktiviteiten georganiseerd. Ondanks de late start heeft de stuurgroep toch kans gezien een redelijk compleet jaar programma te organiseren. Allereerst werden er 2 sprekers uit genodigd. Deze hebben op 2 avon den interessante lezingen gegeven over onderwerpen, die voor de genealogie van belang zijn. De eerste spreker, Olav Dierckxssens, vertelde ons op de oprichtingsavond zeer boeiend over het ontstaan van het notariaat in Nederland en daarbuiten. Bovendien ging hij in op de mogelijkheden, die het notariaat biedt voor historisch en genealogisch onderzoek. In maart hield Johanna Jacobs, conservatrice van het Markiezenhof, een eveneens zeer interessante lezing over het ontstaan en de verschijningsvormen van het devotieprentje. Devotieën/of bidprentjes vormen immers een rijke genealogische bron voor het gedachtegoed en de sociale achtergrond van onze voorouders. Verder werd er gedurende dit sei zoen ook twee keer een genea logisch café georganiseerd. Hierin krijgen de leden van de werkgroep de kans om in een informele sfeer met elkaar over stambomen en families te praten en gegevens uit te wisselen. De aandacht in het Bra bants Nieuwsblad laat zien dat hiervoor in Bergen op Zoom dui delijk belangstelling bestaat. Het opstarten van de werkgroep heeft er ook toe geleid dat op dit moment enige projectgroepen met hun werkzaamheden begonnen zijn. Er zijn op dit moment 3 project groepen: de groepen Volkstellingen, Kwartierstatenboek en Bidprentjes. Iedere projectgroep heeft zijn eigen taak, doel en werkwijze. De pro jectgroep Volkstellingen houdt zich bezig met het in de computer brengen van 18e eeuwse volks tellingen, wijklijsten en belasting- lijsten om op die manier een beter inzicht te krijgen in de opbouw van de Bergse bevolking in die periode. Als tweede projectgroep is het Bergs Kwartierstatenboek van start gegaan. Deze groep heeft tot doel uiteindelijk te komen tot de uitgaven van een Bergs Kwartier statenboek. Het doel van de laatste projectgroep, Bidprentjes, is het verzamelen en inventariseren van zoveel mogelijke oude, maar ook nieuwe, genealogisch belangrijke bidprentjes. Hieruit blijkt dat, ook gezien het aantal van circa 50 belangstellenden, de werkgroep genealogie een goede start heeft gemaakt in dit seizoen. Ook in het seizoen 1995-1996 hoopt de werkgroep deze lijn door te zetten. Wederom zal getracht worden tweemaal een genealogisch café te organiseren. Daarnaast zullen ook 2 lezingen worden gepland, in het najaar 1995 en in het voorjaar 1996. Op deze manier hoopt de werkgroep een bijdrage te leveren aan het groeien en bloeien van de Geschiedkundige Kring. door J.Sinke Het wordt steeds duidelijker uit de projectnota's van Rijkswaterstaat en de reacties daarop, dat de his torische waarde van onze West- Brabrantse waterlinie door die amb telijke wereld onderschat wordt. De 'Kroniek van de Roovere', die amper anderhalf jaar geleden ver scheen, signaleerde al het ontbreken van voldoende detailkennis en als triest gevolg daarvan het uitblijven van de interesse in gedegen on derzoek. Zo'n onderzoek zou tot meer ambtelijke waardering kunnen leiden en daardoor tot voorstellen voor een volledig(er) onderhoud en behoud. Maar net als in de jaren vijftig, toen de laatste resten van de verbindingswal tussen de Roovere en Pinsen werden geruimd en ver droging en vervuiling van de grachten werden gedoogd, zo bedreigt de 'projectnota A4 van Rijkswaterstaat nu opnieuw het ge heel van wat ons nog van de waterlinie rest. In de plannen wor den het hoofdfort de Roovere, in oorsprong daterend uit de Spaanse tijd, en de inmiddels droogvallende grachten uit 1785 plus de voor schansen met omzichtigheid be handeld. Ze hebben dan ook de status van Rijksmonument! Zinsneden als: 'Gezien de kwets baarheid van inundatiegebied en fortenstructuur is tracering op deze plek niet ideaal'; '...doorsnijdt zowel het inundatiegebied en biedt boven dien nauwelijks mogelijkheden voor inpassing', of: 'het negatieve effect is als groot, respectievelijk zeer groot te beschouwen' kan men nog beschouwen als een ambtelijk me dedogen met het beschermde deel van de linie èn een waarschuwing aan de democratische besluit vormers. Minder begrip blijkt dan uit het tracé H32A. Waarschijnlijk omdat er bij de plannenmakers niets bekend was van wat zich hier, tijdens de gevechten in 1747, heeft afgespeeld. Toch zou enig onder- De Waterschans nr. 2 1995 Afb.l. De aanval op de Roovere, 25 juli-16 september 1747. De vesting met de gebouwen op de terre (het kasteelplein), zoals aangegeven op de, door de Franse Genie na de inname gemaakte, plattegrond. Aan de voorzijde links ziet men het grote hoornwerk, rechts de kleine schans, die volgens het verslag bijzonder effectief was. Op de hoge zandrug (de huidige bossen van Buitenlust) het door de Franse sappeurs aangebrachte loopgravenstelsel. Impressie door Jean-Denis Lepage. Groningen. 1993. zoek in de bestaande literatuur hebben geleerd dat ook deze schan sen en loopgraven een wezenlijk onderdeel vormen van wat in de titel De Roovere Compleet wordt genoemd. Mr.J.Belonje spreekt hier over een 'contre-garde' en een 'tot lunet vergraven tenaille'. Korneel Slootmans en W.A.van Ham noe men een hier aanwezig 'hoornwerk' en Van Eggers, de Franse ge nie-officier, geeft er de naam 'L'E- toile de Ster, aan. Mr. S.H.Pop- pema noemt in zijn recensie van de 'Kroniek van de Roovere' de daarin ook door mij gebruikte termen 'hoornwerk' en 'tenaille' niet opti maal. In het periodiek van de Stich ting Menno van Coehoorn om schrijft hij het geheel als een gebas- tioneerd stelsel eerst in de vorm van een halve ster, oneigenlijk aange duid als 'hoornwerk', later met een lijn voor het meest geëxponeerde gebastioneerde front. Ondanks schade, die tracé H32a zou toebrengen aan een al deels vergraven kleine schans en aan het loopgravenstelsel, zou men met dit tracé vrede kunnen hebben. Het zou voorzichtige inpassing en aanvul lende compenserende maatregelen vragen, maar vooral: het toekennen van de status van monument aan 'de Roovere compleet' met inbegrip van het front van fort Pinsen. Terwijl Bergen op Zoom en Halste ren voor dit tracé kozen, baarde Rijksswaterstaat een nieuw tracé: H32. Directer, een tuinbouwgebied sparend, snijdt dit tracé het bosge bied van Brabants Landschap volle dig middendoor. Daarmee dus ook de Roovere incompleet makend want het vernietigt de relatie tussen wat verdedigers en aanvallers in 1747 hadden opgebouwd. Uit woor den als: 'een bosgebied van geringe cultuurhistorische waarde' en 'het bosgebied omvat enkele langgerekte open ruimten, het tracé is zoveel mogelijk langs de rand van de open ruimte geprojecteerd. Met beplan ting is inpassing in het bosgebied, ondanks het aanwezige reliëf, goed te realiseren' blijkt men niet door kennis te worden gehinderd en dreigt, ongewild, heel veel verloren te gaan. een vergelijking Wanneer het maken van een verge lijking kan helpen om de Roovere compleet te houden, moet eerst toch worden gezegd, dat wat meer aan dacht voor het terrein van de Linie veel had kunnen voorkomen. West-Brabantse schrijvers bena drukten het unieke van de fortenli nie zélf niet in de laatste halve eeuw. Het lijkt onwaarschijnlijk dat Afb.l. Kaart bij de trajectnota A4/A16. 1 januari 1995. Rijkswater staat Noord-Brabant.

De Waterschans | 1995 | | pagina 2