Mededelingen De Waterschans 25"jaargang nr 3. sept. 1995 ISSN: 0926-3918 De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom erevoorzitter: dr. E. Hartel ereleden 75 De Waterschans nr. 3 1995 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. W.A. van Ham Bestuur voorzitter: drs. N. Grosfeld sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 01640-41669 penningmeester: F. van de Putte P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 01640- 41669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: ƒ42,50 (minimaal) per jaar Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 43222 overige leden: G.C. van Broekhoven W. van Riemsdijk M. van Tilborg PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 01640-41930 DE WATERSCHANS redaktieleden: drs. G. van Aubel R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. J. Z wage makers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 01640-57339 Toezicht distributie De Waterschans: Paula Jacobs Franken, De Moerkens 24, 4614 GS Bergen op Zoom, tel.: 01640-44561 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn Bij het overlijden van Fons Gieles Op 26 juli 1995 overleed Fons Gieles, de eerste voorzitter van onze Geschiedkundige Kring. Na mijn terugkeer van vakantie hoorde ik dit trieste nieuws en realiseerde ik me, dat ik zijn vrouw en kinde ren mijn medeleven moest betuigen en u, via deze mededelingen, over dit plotselinge overlijden zou moe ten informeren. Fons Gieles was voor mij een bevlogen man. Er kon nooit iets bedreigends voor zijn Bergen opdoemen of hij stond metterdaad klaar om er iets aan te doen. Dreigde er iets in het oude stadsbeeld te verdwijnen en was dat onvermijdelijk: Fons legde de situa tie met potlood of penseel voor ons vast. Moest er iets worden verbeeld uit de rijke geschiedenis van onze stad: Fons ontwierp, tekende en schilderde. Dat hij met zijn leerlin gen 'tien kuub Thalia'-grond af groef en daarmee aan de wieg stond van de plaatselijke amateur-ar- cheologie zal velen bekend zijn. Dat hij over zijn vondsten ook publiceerde in de Waterschans ontdekte ik pas later toen ik oude jaargangen doorbladerde. Hij kon zich bij een klein fragment glas een hele bedrijvigheid dromen, was zich voortdurend bewust van de cul tuur-historische rijkdom van onze goede stad en ergerde zich over wat mensen daarmee dreigden te doen of hadden gedaan. Strijdbaar katho liek als hij was kon hij zich opwin den over de teloorgang van zeer veel uit de tijd van het Rijke Roomse Leven. Man met een grote devotie voor Maria heeft hij veel bijgedragen aan de vormgeving van de jaarlijkse Maria-ommegang, zoals ook het ontwerp van de ge brandschilderde ramen van de Gertrudiskapel aan de Zeekant van zijn hand is. Hoe kort is het nog geleden dat ik hem trof bij Jan Sanders, waar we samen een vide o-band over Hans Memling beke ken. Die schoonheid van de Vlaam se primitieven had zijn grote liefde. Dat worstelen van de kunstenaars uit die 14e en 15e eeuw met het perspectief, hun kleurerpracht, hun diepe gelovigheid. Fons Gieles is niet meer. Moge hij rusten in de Vrede, waarvan hij zo diep overtuigd was. drs N.Grosfeld, voorzitter Nieuwe leden De dames S. van Ginneken, M. Hingst-van Ginneken, C. van Kuik-Drinkenburg, T. Binnefelt, L. Nuytemans-de Nijs, allen uit Ber gen op Zoom. De heren M. Wen- tholt, J. de Nijs, C. van Erp, A. Dekkers, J. Beerendonk, allen uit Bergen. De heren A. van Gastel uit de Heen, C. Plompen uit Hooger- heide. Terug naar Criquebeuf sur Seine Bij het verzamelen van het materi aal voor de documentaire over de tocht van het Lincoln and Wellan dregiment kregen we in Criquebeuf heel plezierige contacten en heel wat informatie. U zult zich de beelden van de Seine en de strijd om de heuvels op de noordelijke oever herinneren. Waren die gebeurtenissen uit 1944 voor cns onderdeel van een lange en barre reeks, voor de kleine gemeenschap daar aan de Seine waren het ge spaard blijven van 63 gijzelaars en de doortocht van zovelen die de Fransen de hoop op vrijheid brach- De Waterschans nr. 3 1995 MAIKIE ten de achtergrond bij de herden king in 1994. Centraal stond daarbij de Bai- ley-brug, die de doortocht voor de Geallieerden mogelijk maakte. Het eindresultaat van onze naspeu ringen, de documentaire 'Not in Vain', wilden we de gemeente Criquebeuf graag cadeau doen, als blijk van waardering voor de gebo den hulp. Dankzij de techniek van Chris Beniers werden de beelden van PAL overgezet op het SE- C AM-systeem. Telefonisch was onze komst op 19 juli voorbereid door de heer Wim van Riemsdijk. Uw voorzitter maakte er de eerste dag van zijn vacantie van. De heer J.Hoek, begenadigd loca tion-manager, was als altijd bereid tot assistentie en regelde staanplaat sen op de camping van Pont de l'Arche. Met onze echtgenotes werden we welkom geheten in het gemeente huis door de heer Bédouel, die burgemeester Thierry de la Mar moest verontschuldigen. We hebben hem daarop voor het gemeentehuis ons cadeau officieel overhandigd en ontmoetten daarna het kleine gezel schap, dat genodigd was in het schooltje achter de Maine om de documentaire te komen bekijken. Nu hadden we de Engelstalige ver sie van de documentaire gekopi eerd, er van uitgaand, dat die taal in ieder geval vertrouwder zou zijn dan het Nederlands. Toch bleek het nodig hier en daar in het Frans nog een toelichting te geven. De waardering van het gezelschap was groot. Het bleek de bedoeling om voor de hele dorpsgemeenschap dit najaar op een groot scherm een vertoning te organiseren. Om taal kundige problemen daarbij uit te sluiten heeft inmiddels de heer Van Riemsdijk toegezegd op cassette een synchroon lopende, Frans gesproken, tekst te zullen vervaardi gen. Na het heffen van een goed glas hebben we ten huize van de heer Bédouel de zaken nog enige tijd op een rij gezet. Dat had in ieder geval tot resultaat, dat een tegenbezoek uit Criquebeuf sur Seine aan Ber gen op Zoom op korte termijn mag worden verwacht. N. Grosfeld Binnenkort verschijnt: Oorlogszomer. Een beeld van een klas op een middelbare school in de zomer van 1944. Auteur: dr. E. Hartel. Uitgeverij Daeter. Bergen op Zoom. Omstreeks november a.s. in iedere boekhandel verkrijgbaar. Prijs rond de ƒ20. Het verhaal is geen gewoon oorlogsverhaal, maar handelt over een specifiek deel van het dagelijks leven zoals zich dat in de oorlogsjaren afspeelt. Het gaat vooral om de voorvallen in en om een HBS-klas, waarin de schrijver leerling was. Zijn ervaringen van toen zijn aangevuld met die van een jarenlang docent- en schoolleider schap. Teneinde het verhaal een kern van historische waarheid te geven, is gebruik gemaakt van de notulen van de lerarenvergadering van zaterdag 15 juli 1944. cursussen, lezingen, studiedagen BRG Voor de negende maal presenteert de stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening (BRG) haar jaarlijkse programma van cursussen en lezingen onder het motto 'Bra bant maakt geschiedenis'. Een te rechte titel, want binnen de provin cie Noord-Brabant bestaat immers een grote belangstelling voor de geschiedenis van de eigen streek. De stichting BRG probeert deze belangstelling waar mogelijk te bevorderen en de beoefenaren van de lokale geschiedenis bij hun on derzoek desgewenst ondersteuning te bieden. Daartoe organiseert de stichting onder andere ieder jaar cursussen, lezingen en studiedagen op tal van plaatsen in de provincie. Vele honderden enthousiaste histo rici, zowel amateurs als professio nals, hebben zich de afgelopen jaren voor een of meer van deze activiteiten ingeschreven. Daarmee hebben zij kennis en deskundigheid opgedaan die leiden tot een beter resultaat bij het eigen historisch onderzoek. En een beter resultaat geeft genoegen, of het nu gaat om een familiegeschiedenis, een lokale studie of een onderzoek naar een van de vele aspecten van het rijke Brabantse verleden. Voor het seizoen 1995-1996 heeft de stichting BRG opnieuw een aantrekkelijk programma samenge steld. Hierbij bieden we u hier een selektie. In deze Waterschans-aflevering treft u op diverse plaatsen nadere gege vens over deze aktiviteiten aan (steeds met BRG aangeduid). Het was ondoenlijk van iedere aktiviteit data, prijzen, lokaties ed. te vermel den. Indien u voor een of andere aktiviteit belangstelling heeft is het wellicht raadzaam het gratis cursus boekje van de BRG met alle gege vens bij de Gemeentelijke Archief dienst alhier af te halen. drie gratis boekjes Uitgeverij Daeter biedt als uitge versrestanten de leden van de Geschiedkundige Kring drie gratis boekjes aan. Ze zijn op te halen bij boekhandel van der Kreek. Het betreft de boekjes: Michel Foucault. R. Muilwijk. Dromen. C. van Zunderd. Uit nood geboren. Lie- venshove 1945-1948. J. van der Meulen. Voor alle boekjes geldt: zolang de beperkte voorraad strekt.

De Waterschans | 1995 | | pagina 1