Mededelingen De Waterschans 43 De Waterschans nr. 2 1996 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 26e jaargang nr 2. juni 1996 ISSN: 0926-3918 De Geschiedkundige Kring van stad en land van Bergen op Zoom erevoorzitter dr. E. Hartel ereleden br. Alberik (P.van Rijckevorsel) J. van Gastel, drs. W.A. van Ham Bestuur voorzitter: drs. J. Zwagemakers sekretaris: mevr. J Kock-Asselbergs P.Turcqstraat 17 4611 EA Bergen op Zoom tel. 0164-233811 penningmeester: F. van de Putte St. Catharinaplein 13c 4611 TS Bergen op Zoom tel. 0164-241669 postrekening 24 05 922 en bankrekening 52 50 45 244 ten name van: penningmeester Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie: ƒ42,50 (minimaal) per jaar Ledenadministrateur: J. van Loon Hippocrateslaan 17 4624 VE Bergen op Zoom tel. 243222 overige leden: G.C. van Broekhoven W. van Riemsdijk M. van Tilborg PUBLICATIES STUDIES UIT BERGEN OP ZOOM Redaktie-adres: C. Vanwesenbeeck postbus 35 4600 AA Bergen op Zoom tel. 0164-241930 DE WATERSCHANS redaktieleden: R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredakteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts drs. J. Zwagemakers Redaktie-sekretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom Tel. 0164-2S?349 2/^Scjf Toezicht distributie De WaterscKans: Hanneke Kock-Asselbergs P.Turcqstr. 17, 4611 EA Bergen op Zoom, tel 0164-233811 vormgeving: uitgeverij Daeter druk: Vis Alphen a/d Rijn Bij een wisseling van wacht Onze oud-voorzitter Tijdens de algemene ledenver gadering van 22 april jl. heeft de Kring afscheid genomen van drs. N. Grosfeld, onze voorzitter gedurende de laatste zes verenigingsjaren. Wederom wordt een periode in het bestuur van onze bloeiende Kring afgesloten. Een nieuwe vangt aan, waarbij een heilwens voor de toekomst past voor onze nieuwe voorzitter drs. Jan Zwagemakers. Een voorzitter is wel eens aange duid als het 'gezicht' van een vereniging: een vertrouwd en deskundig aanspreekpunt voor iedereen, leden of buitenstaanders. Daarnaast komt natuurlijk de eind verantwoordelijkheid voor bestuurs daden en voor het geleverde pro duct. Om dat eerste en meest essentiële aspect daaruit te lichten: als rasechte Bergenaar èn historicus was -Nic bij wijze van spreken al voorbestemd om ooit dit voorzitter schap te gaan bekleden. Helaas, zo constateren wij, hebben wij op dit moment zijn voorzittersperiode ach ter ons liggen waarin toch heel veel is gebeurd. Wij willen niet in herhalingen treden maar daarvoor nog eens verwijzen naar de teksten van zijn voorzittershand onder het kopje Mededelingen van de laatste 24 Waterschansen. Daarin zijn daden en ideeën verwoord waardoor onze Kring inmiddels niet meer valt weg te denken uit de stad en wij bekennen grif dat veel daarvan uit de 'koker' van Nic kwam. De vereniging prijst zich gelukkig een voorzitter te hebben gehad die toch meerdere malen de nek heeft durven uitsteken ten faveure van het bereiken van de doelstellingen van de Kring maar ook en juist van de cultuurhistorie van de stad; want deze laatste en hogere doelstelling voorkomt immers dat een Geschiedkundige Kring als de onze vervalt tot een antiek, stoffig en in zichzelf gekeerd 'clubje'. Wij prijzen ons gelukkig dat Nic, na een spannende voorzittersperiode waarin hij het zichzelf beslist niet gemakkelijk gemaakt heeft, de Kring in de toekomst zeker niet de rug zal toekeren; om te beginnen stellen wij het op prijs dat hij het redacteurschap van De Waterschans wil voortzetten! Maar wij weten ook maar al te goed dat zijn historie-bloed zal blijven kruipen waar het niet gaan kan en de Kring dus bij nieuwe projecten op zijn steun en waardevolle adviezen kan blijven rekenen! Nic, we zullen op gepaste wijze daarvan dankbaar gebruik maken en dank voor je aanstekelijk enthou siasme en kameraadschap. Het ga je goed en...tot ziens als gewoon, maar actief lid. Namens het bestuur en leden van de Geschiedkundige Kring. Onze nieuwe voorzitter Als opvolger van Nic Grosfeld is in de laatst gehouden algemene le denvergadering unaniem drs. Jan Zwagemakers tot voorzitter ge kozen. Voor die leden die hem nog onvoldoende kennen volgen ter kennismaking enige personalia. Jan is geboren en opgegroeid in Bergen op Zoom (geb. datum: 19 juni 1955). De Waterschans nr. 2 1996 Hij studeerde in Nijmegen Neder landse taal- en letterkunde (1974- 1980) en is afgestudeerd op een (bio-)bibliografisch onderzoek naar de 18e eeuwse Utrechtse patriot Pieter 'T Hoen. Op het instituut Nederlands van de KUN heeft onze voorzitter een jaar gewerkt als (part-time)bibliothecaris. Na zijn afstuderen heeft hij nog een tijdje Boek-en Bibliotheekwetenschappen in Amsterdam gestudeerd, maar door toenemend urenaantal in het onderwijs moest hij daar helaas mee stoppen. Jan is een echte onder wijsman: hij werkte op het Westbrabants Avondcollege, Nor- bertuscollege. Thans is hij werk zaam op het Jan Tinbergen College als docent Nederlands en decaan. De belangstelling voor de (Bergse) historie is vooral gewekt door de inspirerende geschiedenislessen van Jan Sanders (Mollerlyceum). In de jaren '70 en '80 is hij lid geweest van de archeologische werkgroep 'In den Scherminckel' en was daar een aantal jaren secretaris van. Jarenlang is hij reeds lid van de redactie van De Waterschans en van de Studies. Jan is getrouwd en heeft vier kinderen. Wie Jan kent en zijn grote inzet en betrokkenheid voor onze Kring heeft mogen ervaren, twijfelt er geen moment aan dat hij ook als voorzitter van die Kring veel voor ons zal kunnen gaan betekenen. Verslag jaarvergadering Op maandag 22 april vond de jaarlijkse algemene ledenver gadering plaats in de leeszaal van de Gemeentelijke Archiefdienst. 55 Belangstellende leden tekenden de presentielijst en waren getuige van de laatste keer dat drs. N. Grosfeld de vergadering voorzat. Op zijn zo kenmerkende sympathieke wijze heette hij alle aanwezigen welkom en vroeg een moment stilte voor Fons Gieles, oud-voorzitter van de Kring en de leden Pim Asselbergs, mevrouw Lucy de Bruyn, de heren E. Lopez Cardozo, A.K. Dekker, J. H. Heukeshoven, F.J.A. Hopmans, M. Mijlland en mevrouw E. Verbiest die allen in het afgelopen jaar waren overleden De voorzitter deelde vervolgens de aanwezigen mede dat hij na zijn aftreden trouw lid wil blijven van de Vereniging en zeker ook het redacteurschap van de Waterschans wil voortzetten. Hij herhaalde dat het voor de Geschiedkundige Kring van groot belang is dat meer jonge leden zich gaan aanmelden. Ook pleitte hij voor extra aandacht voor de groep van 30- en 40-jarigen. De heer Grosfeld ging uitgebreid in op de schriftelijke, kritische vragen van de heer drs. Daeter over de gang van zaken rondom de jaarvergadering. Zo bestreed hij dat er bij de voordracht van de nieuwe voorzitter door het bestuur sprake kon zijn van coöptatie. Er was alleen geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om een andere kandi daat voor te dragen. Ook legde hij uit waarom mevrouw Paula Jacobs niet tot het bestuur was toegetreden. Voorts maakte hij duidelijk dat het Mededelingenblad ondanks de extra kosten apart zal blijven verschijnen, omdat de berichten zo beter opge merkt worden. Hij verontschuldigde zich ook voor het feit dat er in de haast nagelaten was om de leden opmerkzaam te maken op de mogelijkheid tot het inzien van de wijzigingen in de statuten vóór de jaarvergadering. Hij memoreerde dat voor statutenwijzigingen in eerste instantie twee-derde van het aantal leden aanwezig moest zijn en dat daarom een statutair-verplichte 2e vergadering zou worden uitgeschreven. Na het doornemen van het jaarverslag van het bestuur over 1995, waarbij de voorzitter het uitblijven van Studie 10 verklaarde, kreeg penningmeester, de heer Van de Putte, een pluim van de kascommissie bij monde van de heer dr. F. Wierikx, die als plaatsvervanger optrad van de heer ir. Van den Boom. Na décharge van de penningmeester en kascommissie bedankte de voorzitter de leden van deze commissie en in het bijzonder het aftredende lid de heer ir. J. Weyts. De heer Kors toonde zich bereid om in de nieuwe kascommissie plaats te nemen. Met een korte toelichting van de penningmeester werd vervolgens de herziene begroting 1996 en de begroting voor 1997 goedgekeurd. Bij het agendapunt bestuurs verkiezing maakte de voorzitter duidelijk dat zijn termijn van twee maal 3 jaar verstreken was en dat hij moest aftreden. Hij vroeg als scheidend voorzitter om warme steun voor de nieuwe kandidaat, drs. J. F. Chr. Zwagemakers. Bij acclamatie werd deze tot nieuwe voorzitter van de Geschiedkundige Kring gekozen. Bij de stemming over het voorstel voor statutenwijziging constateerde de heer Grosfeld dat bij lange na niet voldaan werd aan het statutair aantal vereiste leden (d.i. tenminste de helft van het totaal aantal leden) en dat derhalve een tweede verga dering diende te worden uitge schreven. Na een uitgebreide toe lichting van het waarom en be spreking van de voorgestelde wij zigingen bedankte de voorzitter de heer mr. A. Koek, kandidaat-notaris van het kantoor Van Opstal en Bakker, voor de bereidwilligheid tot het beantwoorden van de gestelde vragen. Tijdens de rondvraag nam de heer Grosfeld de gelegenheid te baat om de verdiensten van twee leden extra te bedanken. Allereerst dankte hij met hartelijke woorden én met een fles wijn het aftredend redactielid van de Waterschans, drs. G. van Aubel. Mevrouw Paula Jacobs- Franken zette hij in de bloemetjes voor de vele werkzaamheden die zij het afgelopen jaar verrichtte voor de vereniging. Als laatste tijdens de rondvraag richtte bestuurslid, de heer W. van Riemsdijk, het woord tot de

De Waterschans | 1996 | | pagina 1