BITCHE MOSELLE ran Tones REPÜBLÏQUE FRANCAISE A POSTE 1996 De Waterschans nr. 3 1996 COATAN3 ICC HOCHAIN Ajb.17. Franse postzegelontwerpers uit 1996 kwamen de schrijver (toevallig) te hulp om deze uithoek van Frankrijk voor hem in beeld te brengen. wijselijk terugtrekt. De volgende dag laait de ruzie opnieuw op en Gijs weet niets anders te doen dan hem voor een duel uit te dagen. De Rigo blijkt al niet erg geliefd te zijn bij zijn collega's en deze dwingen hem de uitdaging aan te nemen in plaats van de ruzie te sussen. De volgende dag staan zij, elk verge zeld van twee secondanten van de eigen nationaliteit, op de duelleer plaats en kiezen het wapen: het pistool. Dat wordt de secondanten te gortig en het wordt dus de degen. Na drie kwartier geeft de Rigo op en Gijsbert komt met een flinke jaap over zijn hand zegevierend uit de strijd. De Rigo wordt uitge jouwd, gevangen gezet en tenslotte ontslagen. Gijs krijgt uitsluitend goedkeurende blikken. Een teken dat hij binnen het regiment kenne lijk wordt gewaardeerd, maar dat duelleren is eigenlijk niet toege staan. Zijn eerste actie. Eind augustus 1790 wordt zijn regiment voor 't eerst ingezet in een serieus conflict, zij het van binnenlandse aard. Dat zal ook het begin van het einde blijken voor het Koninklijk Regiment. In Nancy (22) is het stadsbestuur al langer de revolutionaire ideeën toegedaan. Dat is ook doorgeslagen naar een groot deel van de in dit garnizoen gelegerde troepen. Soldatenraden hebben het gezag bij diverse eenhe den overgenomen waarbij zelfs bevelvoerende officieren gevangen gezet worden. Kortom, er moet worden ingegrepen om nog erger te voorkomen. De Markies de Bouillé, divisie-commandant van een aantal nog koningsgezinde regimenten, krijgt opdracht om dit varkentje te wassen. Dat doet hij door Nancy in te sluiten met zijn troepen en ver volgens het Stadsbestuur in krachti ge taal te verzoeken hem binnen te laten om de orde en rust in de stad en bij de regimenten te herstellen. Helaas wordt hem niet alleen de toegang geweigerd maar eenvoudig weg belet door kanon- en geweer vuur. Dat dit een en ander binnen de stadsmuren niet eensgezind besloten is blijkt wel uit het feit dat een zekere luitenant Désilles nog heeft geprobeerd om dit kanonvuur op de troepen van de Markies de Bouillé te stoppen door vóór de stukken te gaan staan en te wijzen op het waanzinnige van deze broe dermoord. Hij moet het met de dood bekopen. De Markies rest niets anders dan het sein te geven tot de aanval. Ten koste van vele doden en gewonden wordt Nancy bezet. Om der wille van de lieve vrede moet de Markies daarna (vanzelfsprekend) nogal wat water in de koninklijke wijn doen zoals ook de nog steeds regerende vorst, Lodewijk XVI dit moest in die revolutionaire tijd. Na afloop van de strijd wordt door bewonderaars besloten het opofferings-gezinde optreden van de luitenant Désilles te eren met een monument op zijn graf in de kathedraal. De Revolutie had deze bewonderaars echter al snel geplaatst in de rijen van haar verraders en het monument is er nooit gekomen. Deze held en martelaar is in rustiger tijden ten- J K 'S M D K S 1 hl, K S. Afb.I8. De moedige poging van de luitenant Désilles om de 'broedermoord in Nancy op 31 augustus 1790 te voorkomen. De luitenant draagt een koninklijke casque en de "Nationalendragen de hoed en zijn duidelijk in de meerderheid.

De Waterschans | 1996 | | pagina 14