100 Eijk J. van De Waterschans nr. 3 1996 Afb.16. Het eerste Franse uniform van Cort Heijligers (uit: le Fantassin de France van Général Pierre Bertin, blz. 105). dagen durend feest aangeboden, evenwel vergezeld met het verzoek om wapens en andere militaire steun voor hun burgerwacht. Dat gaat natuurlijk niet door en hij constateert dat de burgerwacht zich moet behelpen met wat jachtgewe ren, knuppels en hooivorken. Overigens spreekt hij helemaal niet over ongeregeldheden in de stad. De Revolutie, die in Parijs veel heftiger verloopt, heeft kennelijk maar weinig uitstraling naar Noord- -Frankrijk en de aanwezigheid van een Koninklijk Regiment in de stad is blijkbaar al voldoende om dat hier te voorkomen. Een calamiteit. Negen maanden later duikt Gijsbert weer op in de briefwisseling met vader Roelof. Hij blijkt dan naar Saarlouis (nw van Saarbrücken) te zijn verplaatst. Veel verder weg dus, maar wat daarvan de reden is blijkt niet uit zijn brief. Terloops vertelt Gijs in een volgende van 19j uli 1790 dat er even sprake is geweest van de toevoeging van zijn regiment aan een ander, wat inmid dels is uitgedraaid op een toevoe ging van een ander regiment aan het zijne. Aan een dergelijk ingrij pende maatregel moet wel iets ernstigs zijn voorafgegaan. Gijs rept daar wijselijk maar helemaal niet over, maar de geschiedenis van het Regiment (21) vermeldt wel dege lijk een ernstig feit: op zondag 7 maart verzamelt het Regiment op de appèlplaats voor de Heilige Mis. De jagercompagnie loopt te hoop tegen hun bataljons-commandant en eist toestemming om de stad te mogen verlaten om wat verstrooiing in de omgeving te zoeken. Dit wordt geweigerd en de soldaten zetten het op een lopen naar de Franse (zui- der-)poort. Ze vinden de ophaalbrug omhoog en keren terug naar de kazerne. Daar slagen zij er in medestanders te vinden en maar liefst 600 man (dat betekent iets meer dan de helft van de regiments sterkte) zien kans Avesnes te verla ten en te deserteren. Blijkbaar zijn de zo zeer door Gijs geroemde strakke discipline en de eentonige oefeningen hen te veel geworden. Uit vrees voor nog meer desertie volgt prompt overplaatsing naar Saarlouis. Dat vader en zoon zo lang geen kontakt meer met elkaar hebben gehad is wellicht te verkla ren door de zogenaamde Belgische Omwenteling (de strijd tegen de Oostenrijkse overheersing van dat gebied) waardoor het geregelde postverkeer voor enige tijd kan zijn verhinderd Voor het overige bevalt hem de nieuwe omgeving best, maar opnieuw slaat geldgebrek toe: de inkwartiering blijkt erg duur en Koning noch stad springen bij. Ook maakt hij in deze grotere garnizoensstad kennis met andere eenheden die de 'nationale' ^revo lutionaire) ideeën zijn toegedaan. Dit leidt echter ook tot onderlinge onenigheid; hij maakt immers deel uit van een Koninklijk regiment. Zelfs doen zich daarbij ongeregelde schietpartijen voor met de nodige slachtoffers. Het gevolg is dat de diverse regimenten (en dus ook het zijne) moeten worden verplaatst: tussen mei en september maar liefst vijfmaal. In het stadje Bitche gele gerd (zuid-oost van Saarbrücken), ontdekt hij bij toeval dat zijn Luik se collega de Rigo vals speelt bij het kaarten. Het draait uit op een scheldpartij waarbij Gijs zich maar Bijlage bij Waterschans 3-'96 Geraadpleegde Archieven: Algemeen Rijksarchief (ARA) - Uit: A.R.M. Mommers, Inventaris van Collectie Cort van der Linden (Den Haag) 1955 Typoscript, IX Heijligers inv.nrs. 366 t/m 420. - Oudste Stamboek der Heeren Officieren folio 8 - Stamboek Generaals I folio 12 - Registers en Kon. Besluiten van zijn onderscheidingen Mil. Willems orde en de Orde vande Ned. Leeuw Service Historique de l'Armée de Terre, Parijs (SHAT) - Le dossier Cort Heijligers no. 787/GD2 - Les Archives de la campagne de Russie; Sous-série C2 et Mémoires et Reconnaissances - Historique du Royal-Liégeois 1787-1791et du 101 me Régiment d'Infanterie (1791-1792) - Histoire de l'ancienne Infanterie Frangaise. blz. 365-372 Gemeentearchief Groningen (GAGr) - Oud archief van Groningen periode 1798-1811 (275-09) Gemeentearchief Nancy (Fr) (GANa) - Lijsten van doden en gewonden van het Régiment Royal Liégeois Geraadpleegde literatuur: Aa A.J. van der Aarssen P.J. Amersfoort H. id. id. Anoniem Anoniem Aioniem Anoniem Bosscha J Cornelissen J.D.M. Doedens A Dronkers J.G.M A. DuyvermanJ.P. Biographisch woordenboek der Nederlanden, bevattende levensbeschrijvingen van zoodanige personen die zich op eeniger- lei wijze in ons vaderland hebben vermaard gemaakt. Haarlem 1852 Rilland, Bath en Maire in de loop der eeuwen zp. zj. De strijd om het leger 1815-1830Uit: Staats- en natie vorming in Willem I's Koninkrijk. C.A.Tamse (red) Brussel 1992. blz. 186 t/m 206 Koning en Kanton, De Nederlandse Staat en het einde van de Zwitserse krijgsdienst hier te lande 1814-1829. Den Haag, 1988. De periode 1813-1831 en De Tiendaagse Veldtocht. Uit: Armamentaria 16 (1981Jaarlijkse uitgave van de Stichting "Vrienden van het Legermuseum", blz. 6 t/m 34 Liste des Officiers Hollandaise. brevetté par SMTC Louis XVT 1789. Uit: De Navorscher 11 e Jaargang 1861blz. 72-75 Echte lijst van het Legion Bataven, garnisoen houdende in de stad Breda en Geertruidenberg tot den 29e Maart 1793 Handboek voor den Soldaat. Deel II Breda 1935 La Révolte de la garnison de Nancv en 1790 et le dévouement du Chevalier Désilles, lieutenant au Régiment du Roy. Uit: Le Pays Lorrain, z.p. z.j. blz. 57 t/m 591 Neêrlands heldendaden te land van de vroegste tijden af tot in onze dagen. Deel 3. Leeuwarden, 1860 Gijsbertus Martinus Cort Heijligers, bestrijder van Italiaanse bandieten. Uit: Mededeelingen van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome. Tweede reeks Deel III 1933 De Patriotse Vluchtelingen. Uit: Voor Vaderland en Vrijheid, red. Grijzenhout/Mijnhardt/van Sas, Amsterdam 1987, blz. 157 t/m 175 De generaals van het Koninkrijk Holland Den Haag 1968 Onze 19e eeuwse Schutterij. Uit: de Militaire Spectator 1981nr. 6, blz. 241 t/m 258 Klokken luiden voor Dientje, brieven van de kolonel

De Waterschans | 1996 | | pagina 9