Lezing w Welkom De Waterschans nr. 3 2 003 ONLEDEN In Memoriam Lucy van Bragt-Govaarts De Geschiedkundige Kring op internet De Waterschans Lunet 'Zeeland' teruggevonden De noordelijke kant van Plein XIII maakte in het verre verleden deel uit van de vestinggronden rondom de stadskern. Vorig jaar werd gegraven op het terrein waar nu het kantongerecht is komen te staan. Hierbij kwam een muur van het lunet 'Zeeland' aan het licht, een bouwwerk uit de eerste helft van de 18de eeuw, toen de vesting onder leiding van Menno van Coehoorn ingrijpend werd ver nieuwd. Stadsarcheloog Marco Vermunt licht op zijn deskundige wijze weer een en ander toe. Rumoer in het Hof Vele lezers vroegen er om: de plat tegrond van het Markiezenhof is wel aardig, maar we zijn toch ook wel erg benieuwd wat zich die nacht allemaal heeft afgespeeld in het Hof. Dr. W. van Ham komt de nieuwsgierigen nu rijkelijk tege moet! Een alleraardigst verhaal, met, al is het toch weer zoveel jaren gele den, toch veel herkenbaars. Geschiedenis Bergen op Zoom In deze alweer 18de aflevering van de chronologische geschiedenis van Bergen op Zoom behandelt drs. G. Huijbregts op de zijn des kundige wijze een van de meest kwetsbaarste perioden uit de ge schiedenis van de stad: de belege ring van Bergen op Zoom in 1747. Het stof van de poëzie van Anton van Duinkerken De redactie is erg verheugd over het feit dat ze de heer Bert Bevers, voor velen een bekende, bereid heeft gevonden in dit Anton van Duinkerkenjaar, eens een ander aspect van deze bijzondere Berge- naar naar voren te brengen: Van Duinkerken als dichter. Jeugdherinneringen aan Anton van Duinkerken In de 29ste Vastenavendkrant van 1977 publiceerde Korneel Sloot- mans zijn Jeugdherinneringen aan Anton van Duinkerken. Wel licht tot genoegen van de lezers hebben we dit artikel hier inte graal overgenomen. En verder uw aandacht voor: - Mededelingen - Boekbespreking - Leesportefeuille Zo gaat deze Waterschans over heel wat rumoer in het groot en klein in de geschiedenis van Bergen op Zoom, voor sommige misschien eigen herkenbare jeugdherinnerin gen. Een enkeling is wellicht in staat deze poëtisch te verdedigen. Drs. B. Daeter Hoofdredacteur De uitgaven van komen dankzij he ïedkundige Kring kunnen mede tot stand eciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV HDW Kantoormachines VA P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT Boekhandel VAN DER KREEK BV Tapperij DE KROON VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV Hotel MERCURE DE DRAAK RABO BANK Bergen op Zoom GEBR VOETS Weg- en Waterbouw BV, Rosmalen Woningstichting SOOMLAND Stichting Wonen West Brabant De Waterschans nr. 3 2003 Onverwacht overleed op 30 juli 2003 Lucy van Bragt-Govaarts, lid van de stuurgroep Genealogie van onze Kring. Jarenlang was Lucy een bijna dagelijkse verschijning op het gemeentearchief te Bergen op Zoom. Met gedrevenheid en nauwgezetheid zocht zij naar haar voorouders en op verzoek ook die van anderen. Zoals haar bid prentje vermeldt was genealogie gedurende 25 jaar haar favoriete hobby. Volstrekt onverwacht over leed zij; in het voorafgaande weekend had Lucy met andere le den van de werkgroep de stand van de werkgroep bemand in het Markiezenhof. De meeste archiefbezoekers ken nen Lucy als een ervaren en be hulpzaam onderzoekster, en meer, zij was ook actief lid van de werkgroep Genealogie van onze Kring. Daarin fungeerde Lucy vooral als de stille motor. Iedere keer als de aandacht bij de andere leden dreigde te verslappen kwam er een telefoontje van Lucy en aan het einde van het gesprek werd afgesproken de nodige actie te ondernemen om een activiteit op touw te zetten. Lucy heeft een blijvende bijdrage geleverd aan het Bergs kwartier- statenboek en zijn Halsterse te genhanger. Ook voor het tweede deel van het Bergs Kwartierstaten- boek was Lucy druk in de weer gegevens te verzamelen en eigen lijk was haar deel zo goed als klaar. Lucy was in de redactie al tijd degene die hamerde op kwa liteit: ieder gegeven werd gecon- Nieuwe leden Geschiedkundige Kring vanaf 12 mei tlm 29 augustus 2003: Mevrouw Braam en de heer M. Mertens uit Bergen op Zoom. Heer Way uit Halsteren en de heer J. Hardus uit Spijkenisse. troleerd en indien nodig nog dub bel gecontroleerd. Op deze ma nier leverde Lucy een wezenlijke bijdrage aan het tot stand komen van een publicatie van hoge kwa liteit. Juist omdat Lucy uit eigen ervaring wist dat vele genealogi sche publicaties onjuistheden en soms zelfs moedwillige fouten be vatten, wees zij iedere keer weer op de noodzaak het geschrevene aan de oorspronkelijke bronnen te controleren. Bij al haar activiteiten stond Lucy niet graag op de voorgrond. Haar credo was: laat mij in stilte mijn werk doen want ik hoef niet zono- Op donderdag 16 oktober 2003 zal Han Verschure (voorzitter van de Heemkundekring 'Op 't Goede Spoor' uit Waspik), in café 't Zwijns hoofd, Moeregrebstraat 18 te Ber gen op Zoom, tel. 0164-234301, een lezing houden over de Franse overheersing zo'n tweehonderd jaar geleden. Tweehonderd jaar geleden bevon den wij ons hier in de Franse tijd. Na de inval van de Fransen, met in hun kielzog gevluchte Nederlan ders, kwam Nederland in een twin tigjarige periode terecht die het aanzien van het land voor een be langrijk deel heeft gewijzigd. Vrij heid, gelijkheid en broederschap moesten hierin de praktijk gebracht worden. Familienamen, geld, burge- lijke stand, maten en gewichten, dienstplicht, allemaal hebben ze de invloed van die tijd ondergaan. Als over oorlog en bezetting ge- dig in de schijnwerpers te staan. Desalniettemin heeft Lucy op be slissende momenten een doorslag gevende rol gespeeld in de werk groep Genealogie. Door haar plotseling overlijden laat Lucy een leegte achter in de werkgroep die merkbaar en voel baar is. De werkgroep zal Lucy ech ter blijven herinneren als een kun dig en nauwgezet genealoge, die een belangrijke bijdrage geleverd heeft aan het propageren en stimu leren van stamboomonderzoek in en om Bergen op Zoom. De Werkgroep Genealogie van de Kring. sproken wordt, hebben we het meestal over de Tweede of eventu eel de Eerste Wereldoorlog. Wat de Fransen hier, al dan niet in samen werking met Nederlanders, te weeg hebben gebracht, is echter nog steeds van vergaande invloed op ons leven en werken. Aan de hand van wederwaardighe den in een Brabants dorp (Waspik) worden in dit verhaal allerlei her kenbare zaken naar voren gebracht. Maatregelen en veranderingen uit die tijd komen aan bod en u kunt er verzekerd van zijn dat er heel veel herkenbaars de revue passeert. Elk dorp of stad had namelijk met dezelfde zaken te maken. Toege spitst op één doip krijgt alles ech ter een menselijk gezicht. Leden (en hun introducés) hebben gratis toegang op vertoon van hun lidmaatschapskaart 2003. Bezoek eens de fraaie website van de Kring: www.geschiedkundigekringboz.nl Als web master functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. Een dorp in de greep van de Vrijheid 16 oktober, 20.00 uur in Café 't Zwijnshoofd 7 9 FAUSTO NUMINE BERG A VICTRIX 33ste jaargang nr. 3, september 2003 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl web master: E Evers: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E.G.H. Hartel Ereleden: J.WA van Gastel Dr. WA van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretariaat: Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Penningmeester: L.JA Vriends Ariëlstraat 13 4624 VN Bergen op Zoom Tel. 236663 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 22 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Mevrouw B. Mast Tel. 0164-244291 e-mail: inekemast@hetnet Overige bestuursleden: J. Backx B. Grosfeld-Asselbergs R. van Tilborg Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: drs. J. Backx R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredacteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts Redactiesecretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoont. Tel. 0164210209 Fax. 0164210922 e-mail: bda@home.nl Toezicht distributie: drs. J. Backx Schiethoek 5 4614 CT Bergen op Zoom Tel. 0164240614 Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp Deze Waterschans:

De Waterschans | 2003 | | pagina 1