De Waterschans nr. 3 2003 AJb.9. Isaac Koek, baron Van Cronström (1661-1751). Hij was generaal in Staatse dienst en onderscheidde zich onder meer in de veldslagen van de Oostenrijkse Succesieoorlog. Hij had het opperbevel in Bergen op Zoom tijdens de belegering en de inname van de stad in 1747. een aanval. De Geallieerden lie ten toen het initiatief over aan de Fransen. Ze spreidden hun troe pen zodanig dat zowel Bergen op Zoom als Maastricht en Breda be schermd waren. Generaal Ludwig van Saksen-Hildburghausen kreeg het bevel over de troepen die van uit hun kamp bij Roosendaal Ber gen op Zoom bewaakten. Maurits van Saksen besloot Maas tricht in te sluiten, maar de Geal lieerden versperden hem de weg. Op 2 juli botsten de legers bij het dorp Lafelt in Belgisch Limburg, iets ten noordwesten van Maast richt, op elkaar. Weer was het Maurits van Saksen die zege vierde, zij het met forse verliezen. Bovendien zagen de Pragmatie- ken kans ondanks de nederlaag om in goede orde terug te trekken naar Maastricht. De Franse op perbevelhebber besloot daarom van een belegering van de Maas stad even af te zien. Eerst zou toch minstens een gedeelte van het Pragmatieke leger uit Maast richt en omgeving weg moeten. Zou dat niet te bereiken zijn met een schijnaanval op Bergen op Zoom? Hij gaf daarom generaal van Löwenthal bevel om naar Ber gen op Zoom te trekken, niet met het idee om de stad in te nemen - dat zou immers heel moeilijk, zo niet onmogelijk zijn - maar om de vijand op een dwaalspoor te bren gen. Het zou heel anders uitpak ken. 6. Bergen op Zoom belegerd 1747 Op 12 juli marcheerde Löwenthal met meer dan 20.000 soldaten naar Bergen op Zoom en begon direct met het aanleggen van loop graven van de Zoom tot de Kraai- enberg. Een afdeling van 1200 man bezette Wouw om de Geal lieerden te beletten vanuit die plaats een tegenaanval te onder nemen. Generaal Ludwig van Saksen-Hildburghausen bezette met zijn infanterie en cavalerie de linie Bergen op Zoom-Steenber- gen, om een algehele insluiting van de stad te beletten. Het was op dezelfde dag dat stad houder Willem IV generaal Isaac Koek baron van Cronström (1661- 1751) benoemde tot opperbevel- BBRGBNOP ZOOM <747 ATTAQUE EN BEIT GLRLNG DER S Ajb. 10. Gedeelte van een kaart met de belegering van Bergen op Zoom in 1747, getekend door ir. Le Rouge en in particulier bezit. (Ontleend aan Korneel Slootmans: Bergen op Zoom een stad als een huis. Zaltbommel 1977, p.63. r±fftr 94 De Waterschans nr. 3 2003 Afb. 11. Het Hoge Front van de vesting. A=bastion William; B=bastion Pucelle, C=bastion Coehoorn; a=ravelijn Wouw, b=ravelijn Wassenaar; c=ravelijn Dedem; aa en bb zijn caponnières (een caponnière is een aarden uitbouw in een vestinggracht). Deze kaart, getekend door Han Bos, is ontleend aan Merck toch hoe sterek, geschreven door WA. van Ham, Bergen op Zoom 1982, p. 123. hebber van Bergen op Zoom. De man had zich reeds onderschei den in de Negenjarige Oorlog, de Spaanse Successieoorlog en in de slag van Fontenoy. Een nadeel was dat hij sukkelde, niet zo vreemd voor een man van 86 jaar. Hij liep moeilijk vanwege de podagra en was erg doof. Zijn aanstelling viel slecht bij de gouverneur van de stad, de 67-jarige luitenant-gene raal Van Hessen-Phillipsthal. Tot 12 juli was deze man als gouver neur de hoogste militair in de ves ting, maar Cronström stond nu boven hem. Laatstgenoemde wist dat evenwel tactvol op te vangen. In Cronström kreeg de stad wel een commandant die bereid was tot het uiterste de vesting te ver dedigen. Dat klinkt moedig, maar of de poorters daar goed mee wa ren, is een tweede. De Fransen hadden vanaf 1744 achtereenvol gens alle vestingsteden van België veroverd, maar geen enkele com mandant in Staatse dienst had het op een bestorming laten aanko men. Zodra de situatie geen uit zicht meer bood, was er appèl ge slagen, een trommelsignaal waar mee een der partijen te kennen gaf, dat men wilde onderhande len. De Fransen deden dan in de regel niet moeilijk. In ruil voor de sleutels van de stad gaven ze het garnizoen verlof om 'met vlie gende vaandels en slaande trom' met wapens en al te vertrekken. Voor de burgers had een derge lijke capitulatie het grote voor deel, dat de overwinnaars de stad niet plunderden en de bewoners ontzagen. De Fransen spaarden op deze wijze hun manschappen, boekten tijdwinst en maakten een goede indruk op de burgers. Op 14 juli kwam Cronström in Bergen op Zoom aan en consta teerde dat er nog van alles ont brak. Gelukkig bleef de haven open en kon de stad gedurende het hele beleg versterkt en bevoor raad worden. Aan voedsel dus geen gebrek. Er is zelfs sprake van overvloed van eten en drinken. De Fransen pakten de zaken ste vig aan. Op 15 juli lag er al een loopgraaf op ongeveer 300 meter van het ravelijn Dedem. Met on verhoedse uitvallen en beschietin gen trachtten de verdedigers de vijand te verdrijven, soms met suc ces. Zo lukte het de artillerie op 18 juli om twee Franse batterijen uit te schakelen: één van negen stuk ken geschut en één van zeven. Dat belette de belegeraars niet om op 22 juli aan de vierde parallel te beginnen, nog wat dichter bij de bedekte weg. Die weg was vanuit de stad gezien de buitenste verde- digingsring. Hij lag beschut op een aarden wal en was zo hoog dat de vijand zijn kanonnen niet recht op de hoofdwal kon afvuren, dit om het bresschieten zo lang mogelijk te beletten. Het was de eerste hindernis die de aanvallers zouden moeten nemen. Achter de bedekte weg lag de gracht. Het ge deelte van de gracht waar de Fran sen hun aanval op richtten, het Hoge Front, stond droog. Alleen in het midden was een geul met water. Als men de gracht vol zou laten stromen, kwamen de onder ste kazematten van de bedekte weg en van de kanonkelders in de lunetten en ravelijnen onderwater te staan. Die ravelijnen en lunet ten beschermden de hoofdwal met zijn bastions. De Fransen kre gen vooral te maken met de rave lijnen Dedem en Antwerpen en de lunetten Holland, Zeeland, Utrecht en Vriesland. 9 5 GEDEELTE DER FOJCTTFfG-VT1E VAN DERC^VOP^ OOM JJ tyor/Jfo dcso/tir/êVn órftèfr, Vyo/cr/t/c-r- Re AzU/ttA*, 8 D 1 ,/7 ryji. F 0 1 Hh 1 1 E D. JftU - M W V- .'.Vr" O Ziz q, R /mjrpvn e nvoy gSS£ TTTT ~7~ ~&>J- Sr'l 7i SÉZiarvtr DE Stad.t B EIïGEN Op z oom Wouwse poort A

De Waterschans | 2003 | | pagina 9