Deze Waterschans: Nieuwe secretaris De Geschiedkundige Kring op internet De Waterschans De WATERSCHANS NR. 4 2 OO 3 Militaire paardrijschool Wim van Riemsdijk voert de lezer in de vroeger in onze stad geves tigde militaire rijschool: de 'Rij school der Bereden Artillerie' uit 1895. Bergen op Zoom had iets met paarden. De stad heeft ook een echte paardenhoek gekend: De Veld. Het blijkt bovendien dat het ontstaan van de Bergse Con cours Hippique-vereniging stamt uit deze eerste Bergse militaire rij school. Al bij al een rijk stukje ge schiedenis. 75 jaar Boeyinga kerk Dominee Vermeulen blijkt veel in teressants naar voren te hebben kunnen halen over het vroegere 'kerken' van de gereformeerden in onze stad. In 1928 werd tenslotte de eerste steen gelegd voor een kerk van Boeyinga aan de Ooster boulevard, vanaf 1932 Bolwerk ge heten. Na allerlei restauraties heb ben de protestanten in onze stad door deze Onlmoetingskerk weer de beschikking over een waardig, efficiënt en goed geoutilleerd kerk gebouw. Jacob Roecx In het Belgische Grobbendonk be vindt zich nog de ruïne van een beroemde priorij: de Onze Lieve Vrouw Ten Troonpriorij. Begin 16de eeuw had de Bergenaar Jacob Roecx hier de leiding over. Boven dien blijkt Roecx een verdienstelijk schrijver te zijn geweest. Jongerenpagina: WARdTaal Zoals u in het midden van deze Waterschans kunt zien, is er einde lijk een pagina speciaal voor jon geren: 'WARdTAAL'. Ward War- moeskerken zal in iedere uitgave van De Waterschans deze pagina vullen met wetenswaardigheden over speciale plaatsen en gebeurte nissen uit de geschiedenis van Ber gen op Zoom en omstreken. De pagina zal iedere keer ingeleid worden door een korte brief van Joris, een gefingeerde jongere die in vroegere tijden in Bergen op Zoom geleefd heeft. In de brieven vertelt Joris over zijn belevenissen van alledag. Korte artikeltjes gaan vervolgens in op bepaalde elemen ten uit die brief. In deze eerste af levering van 'WARdTAAL' vertelt Joris wat er op zaterdag 15 maart 1664 gebeurde op De Waterschans, het fort waarnaar dit tijdschrift ver noemd is. Want waar kan de eerste aflevering van de jongerenpagina beter op ingaan dan op de her komst van de naam van dit - voor veel jongeren 'nieuwe' - tijdschrift? n mede tot stand volgende bedrijven: De uitgaven van de komen dankzij het speciale DARVI BV HDW Kantoormachines R JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Natuursteenbedrijf DE KORT Boekhandel VAN DER KREEK BV Tapperij DE KROON VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV Hotel MERCURE DE DRAAK RABO BANK Bergen op Zoom GEBR VOETS Weg- en Waterbouw BV, Rosmalen Woningstichting SOOMLAND Stichting Wonen West Brabant De Waterschans nr. 4 2003 Bergen op Zoom opnieuw beschreven Dr. W. van Ham geeft een uitvoe rige en deskundige toelichting op de Beschrijvinge der Stadt Berghen op den Zoomin 1645 verschenen als deel van het onderschrift bij een heruitgave van het reeds elf jaar eerder door Samuel de Swaef en Jacobus van den Heede ver vaardigde gezicht op Bergen op Zoom. Hoewel de naam van de schrijver ontbreekt is het duidelijk dat het hier Thomas de Rouck be treft. De beschrijving bestond im mers twaalf jaar eerder en was toen wel ondertekend. Zij was opgeno men in het voorwoord van een boekje met een samenvatting van de stedelijke rechten, een Compen dium dat, weliswaar in handschrift, te Bergen op Zoom goed bekend en verspreid was. Enkele kopers van de in 2002 verschenen nieuwe herdruk van dat stadsgezicht vroe gen om de tekst in modern Neder lands om te zetten. Bovendien ver langde men verklaringen van de soms vreemde woorden die erin voorkomen. Aan deze wens wordt hieronder voldaan. Stukje protestantse geschiedenis Thans is er een CD verkrijgbaar met orgelmuziek, waardoor een brug ge slagen wordt tussen de omvangrijke geschiedenis van de protestanten en de huidige tijd. Wellicht raakt menig Bergenaar ontroerd bij het aanhoren van het historische ge luid, zoals dat in de Gertrudiskerk te horen was vóór de brand van 1972. Ontroerd ook door het spel van onze huidige Bergse organist Janno den Engelsman. Geschiedenis Bergen op Zoom In de 19de aflevering van de ge schiedenis van Bergen op Zoom gaat drs. G. Huijbregts op de zijn deskundige wijze in op onder an dere de Verlichting en de Repu bliek, Karei Theodoor en de onder linge verhouding tussen katholie ken en gereformeerden na 1747, al les gerelateerd aan Bergen op Zoom. Op het verkeerde paard Als afsluiting van het Anton van Duinkerkenjaar meende de redac tie een artikel van Van Duinkerken zelf te moeten plaatsen. Het werd aangetroffen in de 31ste vastena- vendkrant van 1979. En verder uw aandacht voor: - Mededelingen - Excursies en lezingen - Boekbespreking - Leesportefeuille En zo is dit een Waterschans ge worden waarin de geschiedenis van de stad voor jong en oud weer eens aardig beschreven wordt. Mensen ontmoetten elkaar, zoals in de Paardenhoek, bij de militaire paardrijschool of na het 'kerken'. Drs. B. Daeter Hoofdredacteur TE KOOP AANGEBODEN: Van particulier te koop aangeboden oude (o.a. eerste jaargang) uitgaven van De Waterschans. 1 euro per stuk. Te bevragen: 0164 250996. Inleveren kopei voor Waterschans I, 2004: halffebruari. Bezoek eens de fraaie website van de Kring: www.geschiedkundigekringboz.nl Als web master functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. Als kersverse secretaris van de Geschiedkundige Kring is mij gevraagd mijzelf nader voor te stel len in De Waterschans. Natuurlijk doe ik dat graag. Mijn naam is Irene van Kemenade, ik ben 35 jaar, vrijgezel en woon achtig in Bergen op Zoom. In het dagelijks leven sta ik full time voor de klas als docente geschiedenis op het Rijks in Bergen op Zoom zowel in de onder- als de boven bouw. Bovendien verzorg ik voor de bovenbouwers ook nog een module Italiaans. Uit deze baan haal ik veel voldoening. Het wer ken met kinderen tussen de 12 en de 18 jaar vergt veel energie, maar levert dagelijks ook hartverwar mende momenten op. De grootste uitdagingen van mijn baan zijn: ge schiedenis leuk en interessant ma ken en mijn leerlingen kritisch le ren denken. Naast deze soms drukke job zijn mijn avonden veelal gevuld met een aantal bestuurlijke functies in bijvoorbeeld de Stichting Bergse Jazz Evenementen en het Oranje Comité. Ik vind het heerlijk om naast school andere mensen te ontmoeten en mij bezig te houden met uiteenlopende onderwerpen. Als ik tijd over heb kook ik graag voor vrienden of lees ik een goed boek. De Geschiedkundige Kring com bineert mijn beroep als historica met mijn bestuurlijke hobby. Wat wil een mens nog meer? Ik ver wacht nog een lange tijd mijn aan deel in dit bestuur met veel plezier te kunnen leveren en ga er van uit dat ik de komende tijd een aantal Irene van Kemenade lezers/leden op één van onze le zingen of excursies persoonlijk zal kunnen ontmoeten. Irene van Kemenade Ward Wannoeskerken is vierde jaars student Klassieke Talen in Leiden en werkt als docent Latijn op het Gymnasium Juvenaat. 1 1 7 FAUSTO NU MINE BERGA VICTRIX 33sle jaargang nr. 4, december 2003 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl web master: F Evers: webleam@geschiedkimdigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Dr. E.G.H. HarteI Ereleden: J.W.A. van Gastel Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: Drs. Irene van Kemenade Penningmeester: L.J.A. Vriends Ariëlstraat 13 4624 VN Bergen op Zoom Tel. 236663 Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 22 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Mevrouw B. Mast Tel. 0164-244291 e-mail: inekemast@hetnet Overige bestuursleden: J. Backx B. Grosleld-Asselbergs R. van Tilborg Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden.' drs. J. Backx R. van den Bergh drs. B. Daeter (hoofdredacteur) drs. N. Grosfeld drs. G. Huijbregts Redactiesecretariaat: drs. B. Daeter Oudland 8 4617 ME Bergen op Zoom. Tel. 0164-210209 Fax. 0164-210922 e-mail: bda@home.nl Toezicht distributie: drs. J. Backx Schiethoek 5 4614 CF Bergen op Zoom Tel. 0164-240614 Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp 6 M1 v /mIIMI [IN"yn I 111 tl 11

De Waterschans | 2003 | | pagina 1