Kroonleden Deze Waterschans WELKOM RECTIFICATIE De Waterschans De Waterschans nr. 4-2006 Beste leden. Het einde van 2006 nadert met rasse schreden en Sinterklaas en Kerst zijn alweer achter de rug. We kunnen stellen dat het een goed en pro ductief jaar is geweest voor de Geschiedkundige Kring. Het ledental is stabiel gebleven, de lezingen en het toneelstuk over Emma waren goed bezocht en door u allen positief beoordeeld en de jaarexcursie naar Rot terdam bleek een gouden vondst, gezien de vele enthousiaste reacties. Uw bestuur is inmiddels al weer druk bezig met nieuwe plannen voor 2007. In Waterschans 2007-1 krijgt u daar meer informatie over. Rest mij niets anders dan u allen, namens het voltallige bestuur, veel liefde, geluk en gezondheid toe te wensen voor het 2007. Irene van Kemenade Secretaris Inleveren kopij voor Waterschans I, 2007: VOOR 1 FEBRUARI De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaat schap van de volgende bedrijven: - DARVI BV - DE BONT Stoffering, Putte - P. JANSEN Installatie Techniek BV - Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK - Natuursteenbedrijf DE KORT - Boekhandel VAN DER KREEK BV - Tapperij DE KROON - VAN LOON SMITS Installatiebedrijf BV - Hotel MERCURE DE DRAAK - RABO BANK, Bergen op Zoom - GEBR. VOETS Weg en Waterbouw BV, Rosmalen - Woningstichting SOOMLAND - Stichting Wonen West-Brabant De Waterschans nr. 4-2006 Het wordt een gedenkwaar dige Waterschans. Gijs Huijbregts publiceert na melijk het laatste deel van zijn Geschiedenis van Bergen op Zoom. Vanaf 1999 is hij hiermee bezig geweest met een enthou siasme dat weinigen hem zullen nadoen. De redactie heeft hier voor enorm veel respect en we zijn Gijs zeer erkentelijk voor zijn bijdragen aan ons tijdschrift. Van veel lezers hebben we door de ja ren heen vernomen dat ook zij de serie artikelen waardeerden en met genoegen lazen. Het zal zeer beslist wennen zijn aan een Wa terschans zonder deze serie. Niet temin zal Gijs Huijbregts zo nu en dan nog bijdragen door middel van tijdschriftenbesprekingen. Gijs, heel veel dank voor al je arti kelen! Gelukkig hebben we niet te kla gen over het aanbod van artike len. Ook deze Waterschans is weer goed gevuld. We beginnen uiter aard met de nodige mededelin gen. Rochus van den Bergh neemt na 13 jaar afscheid van onze re dactie. In Waterschans nrs. 1 en 2 verschenen de artikelen van Ad van den Bulck over de indeling van Het Markiezenhof ten tijde van de heren en markiezen Van Glymes. Prof. dr. Ruud Meischke, indertijd als directeur van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg betrokken bij het onder zoek voor de restauratie van Het Markiezenhof, heeft de artikelen gelezen en een reactie hierop ge schreven. Deze vindt u op pag. 127 Uiteraard hebben we Ad van den Bulck gevraagd hier ook op te re ageren, zie pag. 129. Bij de presentatie van zijn boek kwam Jan Weyts met opzienba rend nieuws over bewoning in Bergen op Zoom aan het begin van de dertiende eeuw. Deze spo ren werden gevonden tijdens dendrochronologisch onderzoek in de Fortuinstraat. Op pag. 131 publiceert hij zijn bevindingen. De brand van 1397 heeft dus niet alle huizen verwoest. Op pag. 135 vindt u het tweede deel van het artikel van Willem van Ham over Sint Gertrudis, Langs vrome paden en vreemde dwaalwegen: Gertrudis van Nijvel opnieuw bezocht (2). Hierin trekt hij conclusies over de betwiste oorkonden, het twijfelachtige graafschap Strijen, de verering van Sint Gertrudis in Geertrui- denberg en Bergen op Zoom en de legende over haar. Is Sint Ger trudis hier nu echt geweest? Kortom, is zij deel van onze ge schiedenis of blijft het een le gende? Het is mooi dat met dit ar tikel in twee delen de discussie rond Sint Gertrudis op grondig wetenschappelijke wijze tegen het licht wordt gehouden. Ward Warmoeskerken beschrijft in zijn Wardtaal op pag. 154 en kele documenten die hij bij zijn grootmoeder heeft gevonden, als mede een stukje Bergen op Zoom dat hij in Leiden terugvond. Het is een persoonlijk verhaal geworden. Op pag. 159 zoals eerder gemeld het laatste deel van de Geschiede nis van Bergen op Zoom van de hand van Gijs Huijbregts over Een tijd vol veranderingen 1950- 2000. In vogelvlucht behandelt Gijs de laatste 50 jaar van de twin tigste eeuw. Voor veel lezers zal dit herkenbare herinneringen op leveren. Een mooi slothoofdstuk van deze serie artikelen. Als reactie op het vorige deel uit de Geschiedenis van Bergen op Zoom van Gijs Huijbregts over de bevrijding van Bergen op Zoom heeft Piet Antonissen ons een brief geschreven met zijn oorlogs herinneringen. Deze vonden we zo waardevol dat we de tekst heb ben opgenomen in Bergs Diep op pag. 168. De jaarlijkse excursie ging dit keer naar Rotterdam. Eugenie Daniels- Klep schreef een mooi verslag van deze dag dat u op pag. 169 vindt: Van Spijkenisse over het water naar hartje Rotterdam. Monique Raats bespreekt voor ons weer een fraaie menukaart uit de collectie van Historisch Cen trum het Markiezenhof op pag. 170: Menukaarten met een ver haal: de Algemeene R.K. Officie- renvereeniging. Het betreft een menukaart uit 1929 ter gelegen heid van het tweede lustrum van deze vereniging. De menukaart werd fraai vormgegeven door Henri Pieter Overhoff. Al met al weer een boeiend verhaal. Als laatste debuteert Bas ter Stege voor De Walerschans met een boekbespreking van Werken, wer ken, werken! Migratie en lokale geschiedenis. We zullen vast nog meer van hem gaan lezen. Yolande Kortlever Hoofdredacteur P.S. De geschiedenisquiz vindt plaats op vrijdagavond 20 april. Nadere berichtgeving volgt nog. De Geschiedkundige Kring op Internet Bezoek eens de fraaie website van de Kring: WWW.geSChiedkundigekringbOZ.nl Als webmaster functioneert de heer F. Evers. Zie colofon hoe u hem kunt bereiken. ACTUALITEITEN VAN DE WEBSITE www.geschiedkundigekringboz.nl e-mail: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Uit het groeiend aantal bezoeken blijkt dat we met onze site in een behoefte voorzien. Webmaster 1 25 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX 36ste jaargang nr. 4. december 2006 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1225 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: F. Evers: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280 4600 AG Bergen op Zoom Erevoorzitter: Ereleden J.W.A. van Gastel Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Drs. Johanna Jacobs Secretaris: Drs. Irene van Kemenade Penningmeester: R. van Tilborg Duke Ellingtonerf 3 4614 XL Bergen op Zoom Tel. 0164-255427 e-mail: vantilborg.ron@wanadoo.nl Postrekening 24 05 922 en Bankrekening 52 50 45 244 Ten name van: Penningmeester Geschiedkundige Kring Van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar. Ledenadministratie Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Overige bestuursleden: Dr. Ir. T. van den Boom F. Evers Drs. K. Peijs Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Drs. J. Backx Drs. J. Dekker (redactiesecretaris) Drs. N. Grosfeld Drs. J. Jacobs Drs. I. van Kemenade Drs. Y. Kortlever (hoofdredacteur) Drs. J. Peeters Scannen beeldmateriaal: P. Flipsen Redactiesecretariaat: Drs. J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.:0164-237572 e-mail: dekkervink@home.nl Toezicht distributie: Drs. Irene van Kemenade Neerland 18 4614 GD Bergen op Zoom Tel. 0164-299035 e-mail: irenevankemenade@planet.nl Vormgeving en druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn Omslag: P. Versijp Nieuwe leden Geschiedkundige Kring per 1 december 2006 Dhr. C. van Opdorp, Bergen op Zoom Dhr. J. van der Meer, Bergen op Zoom Dhr. P. de Kok, Bergen op Zoom Dhr. H. van den Brink. Bergen op Zoom Dhr. K. verbogt. Halsteren Dhr. J. Videier, Bergen op Zoom Mw. M. Bezemer, Bergen op Zoom Dhr. H. van den Beemt, Bergen op Zoom Mw. C. Teunisse. Halsteren Mw. M. Dietvorst, Huijbergen Mw. C. Visseren. Bergen op Zoom In het artikel over de Vereniging Binnenstad Bergen op Zoom (De Waterschans 3-2006 pag. 86) staat een fout in het telefoonnummer van de secretaris Ria Adriaansen. Het correcte nummer is: 0164-210390. Het e-mailadres is wel juist: mc.adriaansen@home.nl Inmiddels kunt u ook de website van de Vereniging bezoeken: www.verenigingbinnenstad.net

De Waterschans | 2006 | | pagina 1