Hofzaallezingen Cultuurhistorie rond Bergen op Zoom 2009 Voor de negende keer wordt er een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De organisatie hoopt net zoals voorgaande jaren op een uitverkochte reeks. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof Historisch Centrum, De Geschiedkundige Kring, Heemkundekring Halchterth en Bibliotheek Het Markiezaat. De deelnamekosten bedragen 22,50 voor vier lezingen (incl. koffie/thee). In de voorverkoop zijn alleen kaarten voor de hele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop aan de balie van Het Markiezenhof (di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur). Vanaf dinsdag 20 januari is het mogelijk om kaarten per lezing te kopen, deze kosten 10,- per stuk (op op). Deze kunt u niet vooraf reserveren. Voorvragen kunt u mailen naar lezingenreeksObergenopzoom.nl of bellen naar tel. 0164-277077, Yolande Kortlever of Claartje Rijkers. De volgende lezingen staan op het programma: Dinsdag 20 januari 2009 Prof.dr. Wim Klinkert Water in oorlog. Waterlinies in de Nederlandse militaire geschiedenis Vanaf de Opstand tegen de Spaanse koning aan het einde van de zestiende eeuw tot en met de Koude Oorlog hebben waterlinies in vele vormen en gedaanten een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse verdediging. Water en oorlogvoering zijn op Nederlands grondgebied dus nauw met elkaar verbonden. In deze zin is de inrichting van de Nederlandse defensie uniek in de wereld. De lezing zal ingaan op de rol van de tijdelijke waterlinies in Holland tegen de Spanjaarden, de geschiedenis van de Hollandse Waterlinie van de zeventiende tot de twintigste eeuw en die van de waterlinies daar omheen zoals de linie van Bergen op Zoom naar Steenbergen, de Zuiderwaterlinie en de linies langs de IJssel uit de jaren vijftig van de 20ste eeuw. Politieke besluiten en militaire planning ging in al deze linies samen met uniek Nederlands ingenieurswerk. Dinsdag 27 januari 2009 Dr. Karei Leenders Canon schiet Bergen voorbij Vorige zomer werd in Apeldoorn de "Canon I van de Nederlandse landschappen" getoond. Met 60 landschapsfoto's werd geprobeerd een kenmerkend overzicht van het Nederlandse landschap te bieden. Erwas NIETS uit de buurt van Bergen op Zoom bij! Misschien komt dat wel omdat deze stad op het knooppunt van vele landschappen ligt, en de Canon mocht maar 60 keer schieten. Op dinsdag 27 januari zal dr. Karei Leenders u meenemen naar het heden en verleden van die zo gevarieerde landschappen rond Bergen op Zoom, zónder canon, in zijn lezing: "Het gevarieerde landschap rond Bergen op Zoom". Dinsdag 3 februari 2009 Dr. Charles de Mooij Genève aan de Schelde. De calvinisering van Bergen op Zoom in de 16de en 17de eeuw Omstreeks 1566 maakt Bergen op Zoom voor het eerst kennis met het gedachtegoed van de Geneefse reformator Johannes Calvijn. Twintig jaar later vormen de calvinisten een macht van betekenis in de markiezenstad. Het is een turbulente tijd: een deel van de Nederlanden verzet zich gewapenderhand tegen de landsheer. Het zwaar versterkte Bergen op Zoom houdt de zijde van de Opstand. De nieuwe machthebbers in de stad sympathiseren met het calvinisme. Zij verbieden de openbare uitoefening van de katholieke eredienst. Priesters moeten de stad verlaten; hun plaatsen in de kerken en kapellen wordt ingenomen door predikanten die de Nieuwe Religie verkondigen. De overwegend calvinistische magistraat bevordert een snelle reformatie van het stedelijke leven. Paapse superstitiën en lichtvaardig vermaak worden bestreden. Binnen enkele decennia groeit Bergen op Zoom uit tot hét gereformeerde bolwerk van het Zuiden. Hoe verklaren we dit calvinistische succes? Deze lezing vind plaats in het kader van het Calvijnjaar 2009. Dinsdag 10 februari 2009 Hans van den Eeden Lodewijk Napoleon op bezoek in Bergen op Zoom In het voorjaar van 1809, dus 200 jaar geleden, maakte Koning Lodewijk Napoleon een inspectiereis door Brabant. Tijdens deze reis kwamen tal van maatschappelijke thema's aan de orde. De reis van de koning begon in Grave en eindigde in Bergen op Zoom. In Bergen op Zoom verbleef de koning enkele dagen. Freelance journalist Hans van den Eeden maakte een reconstructie van deze reis en van Bergen op Zoom in het bijzonder. Tijdens de lezing zullen de sleutels die de koning van Bergen op Zoom ontving worden getoond. Hans van den Eeden is auteur van het in het voorjaar van 2009 te verschijnen boek: Lodewijk Napoleon op bezoek in Brabant en Zeeland. Koning Lodewijk Napoleon kreeg bij zijn bezoek aan Bergen op Zoom in 1809 de stadssleutels overhandigd. Collectie MHC. De Waterschans 4 - 2008 34 EXPLICATIO VyU Vu Mor Ai PaJui b lortCA uerrféJmJ 'HhvnLndscht De West-Brabantse Waterlinie. Ingekleurde ets, 1629. Collectie MHC. 35 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 18