reeds veertig leden Nieuwe geschiedkundige kring Bergen op Zoom Over 2 maanden definitief bestuur en statuten Huidige hoofdingang. zich wel snel uit. In de begintijd waren er zo'n ruimte binnen de bestaande muren evenals de vijftien specialisten, nu meer dan 80! Het pijnbestrijding in de jaren negentig. De geriatrie aantal opnames per jaar steeg van 10.000 naar volgdeinde nieuwe eeuw. 25.000. Met het eveneens in 1968 geopende rooms-katholieke Sint Franciscus Ziekenhuis in Maar begin jaren negentig knelden de muren Roosendaal werd al snel samengewerkt op het van het gebouw steeds meer: de logistiek werd terrein van medisch onderzoek. De gezamenlijke door tussentijdse aanpassingen in het gebouw dochterstichtingen Stichting Pathologisch suboptimaal, de technische infrastructuur Cytologisch Laboratorium West-Brabant en kon de nieuwste ontwikkelingen en strengere Stichting Nucleaire Geneeskunde West-Brabant wetgeving niet aan én de patiënt werd mondiger, verrichten sinds de jaren zeventig voor beide De zes-beds kamers van de jaren zestig met ziekenhuizen hun werkzaamheden. twee douches en vier toiletten op de gang voor Het Lievensberg ziekenhuis wilde en wil ruim 30 patiënten waren niet meer van deze voorop lopen met het invoeren van nieuwe tijd. Daarom werd begin jaren negentig grondig ontwikkelingen. Als eerste ziekenhuis in West- onderzocht wat er moest gebeuren. Lievensberg Brabant en Zeeland creëerde Lievensberg de heeft vanaf de opening steeds verbouwd speciale afdelingen revalidatiedagbehandeling, waardoor de boekwaarde van het gebouw hoog psychiatrie, pijnbestrijding en geriatrie. Begin bleef. Nieuwbouw, eventueel samen met het jaren zeventig werd de revalidatievleugel Roosendaalse ziekenhuis, bleek onhaalbaar en gebouwd waarin voldoende ruimte was voor de duurder dan renovatie. Met een grootschalige revalidatieartsen, fysiotherapie, ergotherapie, verbouwing wilde het Lievensberg ziekenhuis logopedie en maatschappelijk werk en voor de het gebouw weer laten voldoen aan de eisen van snel groeiende behoefte aan laboratorium-, de tijd. Lang werd gepuzzeld op de beste locatie onderzoek- en polikliniekruimten. In de jaren van alle afdelingen, op het definitief ontwerp, de tachtig vond de psychiatrische afdeling (PAAZ) toestemmingsprocedure en de financiering van De Waterschans 4 - 2008 62 deze omvangrijke renovatie. Bijna zeven jaren verstreken voordat in september 1999 gestart werd met het 'masterplan bouw'. Door het verkleinen van de zes-beds kamers naar drie-beds kamers met eigen sanitair bleek een beperkte nieuwbouw nodig om op ongeveer 300 bedden uit te komen. Drie nieuwe verpleegafdelingen 'zweven' nu met een vernuftige constructie boven de oorspronkelijke laagbouw aan de achterzijde. Twee betonnen pijlers dragen vier 62 meter lange stalen balken en daaraan hangen de drie nieuwe verpleegafdelingen. Een van die betonnen pijlers moest geplaatst worden in het gebied waar eerder de heipalen waren verzakt. Gelukkig kon dezelfde persoon die als jonge net begonnen constructeur het debacle in de jaren zestig had meegemaakt ons met behulp van de oorspronkelijke tekeningen en berekeningen adviseren. In 2000 leverde deze nieuwbouw spectaculaire momenten op, zoals het takelen van de vier stalen balken waarvoor alle vier onderliggende verpleegafdelingen vijf dagen lang ontruimd werden. In de daarop volgende zeven jaren werd 80% van het oude ziekenhuisgebouw gerenoveerd. Elke dag bracht gehamer en geboor, stof- en wateroverlast en terecht geklaag daarover. Maar de bouw verliep na een moeizame start voorspoedig en toen in 2001 de eerste nieuwe afdelingen in gebruik genomen konden worden sloeg de stemming om. De Lievens-bergenaren op de nieuwe afdelingen gingen met nieuw élan aan de slag. Naarmate de bouw vorderde, steeg de tevredenheid van patiënten, artsen en overige medewerkers. In 2006 werd het renovatie- en nieuwbouwtraject feestelijk afgesloten. Alle verpleegafdelingen waren vernieuwd en een nieuwe geriatrische afdeling (GAAZ) was ingericht. Op de begane grond werden veel poliklinieken, de hoofdingang en centrale hal verbouwd en de Binnentuin werd overkapt. Tot 2007 volgde de nieuwbouw van de psychiatrische afdeling (PAAZ) en het operatiekamercomplex, plus renovatie van de centrale sterilisatieafdeling. De vernieuwingen bleven niet beperkt tot bouw. In navolging daarvan werden ook het kwaliteitsbeleid, geprotocolleerd werken en de veiligheid voor patiënten en medewerkers op een hoger peil gebracht. Dat leidde tot certificering van verschillende ziekenhuisafdelingen als laboratorium en centrale keuken, tot het Borstvoedingscertificaat voor de kraamafdeling, de 'opstap-Smiley' voor de kinderafdeling en de ziekenhuisbrede instemming met het kwaliteitsbeleid door het Nederlands Instituut voor Accreditatie van Ziekenhuizen (NIAZ). Het beleidsplan 'Van goed naar beter' voor de jaren 2006 - 2010 geeft de nieuwe ambities goed weer. Lievensberg heeft drie kerndoelen en wil zijn: het topziekenhuis in basiszorg, het thuisziekenhuis voor onze patiënten en het voorkeursziekenhuis voor onze huisartsen. Daarvoor zetten we zes kernwaarden in: kwaliteit veiligheid, warmte vertrouwen, discipline aanspreekbaarheid. Met drie nieuwe speerpunten: pijnbestrijding, oncologische zorg en specifieke ouderenzorg willen we ook patiënten buiten onze eigen regio helpen en onze jubileumslogan ook voor de toekomst waarmaken: Lievensberg ziekenhuis: wij zijn er al 60 jaar voor UI 63 40 jaar 1968 - 2008 VipVibrn hebben -4 vteKaSS van de op richting gewerkt. derliike

De Waterschans | 2008 | | pagina 32