"in een uur hadden we de stad volgeplakt" SCHOLIER BEKENT AANPLAKKEN I Veel overlast, van jongelui Herman Elseman en Fons Broekhoven, rebellen van de jaren zestig Van onze correspondent» van ome correapondel- orprvN OP ZOOM. De zeven- BERGEN ut- scherpenisse, een wrfflai een ulo-school in Bergen in de nacht van zaterdag P en ten geplakt. voor derge- v »i« Tbq|«fcQo* w* «ra»»* Trix Broekmans Het heeft niet veel gescheeld of Bergen op Zoom was geruisloos aan de roemruchte jaren zestig ontsnapt. In Amsterdam had je Provo, in Parijs de studentenrevolte, in Amerika stond het popfestival van Woodstock in het teken van love, peace en verzet tegen de Vietnam- oorlog. En toen, op de valreep, op 1 april 1969, had Bergen op Zoom ook eindelijk een eigen 'verzetje': de stad bleek in één nacht volgeplakt te zijn met de leus Johnson Moordenaar. Dit protest tegen de Vietnam-politiek van de Amerikaanse president was uitgevoerd door een kleine groep jeugdige Bergenaren - in de lokale pers voor het gemak aangeduid met de term Tangharigen'. Tot de harde kern daarvan behoorden Herman Elseman en Fons Broekhoven. Ze zijn hun lange haren allang kwijt, maar kijken nog steeds met veel genegenheid en genoegen op die tijd terug. Hermans maatschappijkritische instelling werd van huis uit gevoed door zijn ouders: een vrijzinnige dominee en een actieve linkse politica. Hij was bovendien lid van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, waarbinnen een socialistische wind woei. Herman: "Daar zaten pacifistische trekjes in, van Ban de Bom, én wij hadden een verschrikkelijke hekel aan de padvinderij, wat nu scouting heet, want dat was rechts. Wij waren thuis lid van de VPRO, we hadden Het Vrije Volk en de NRC en tot zijn dood had mijn vader een abonnement op Vrij Nederland. De Groene Amsterdammer had hij opgezegd, maar die kocht hij dan toch weer los in de kiosk bij het station." Herman was in de vierde klas van het gymnasium op het Mollerlyceum naar de Rijks HBS verkast - een schoolcarrière die voor veel scholieren in Bergen op Zoom gebruikelijk was. "Ik spijbelde ontzettend veel. Dan zat ik vaak in de stationsrestauratie en daar kwam ik andere spijbelaars tegen, zoals Fons." Fons Broekhoven had een heel ander soort jeugd. Hij groeide op in een Rooms- Katholiek gezin in een dito buurt in Bergen- Oost. Fons: "Mijn houding van verzet is daaruit voortgekomen, tegen het autoritaire schoolsysteem en de kerk. Je had niet alleen de Heilig Hartkerk, maar ook de Heilig Hartschool. Op zeker moment wilde ik niet meer naar de kerk, zeker niet in de Vastenperiode, want dan moest je elke dag. Dat gaf gedonder op school en vandaar werd dat weer doorgebrieft naar mijn ouders. Ik voelde me compleet klem zitten in die driehoek van ouders, school, kerk. Een manier om daaraan te ontkomen was spijbelen. Ik heb veel gespijbeld. En dan kwam ik heel andere mensen tegen, niet-katholieken. Dat was een taboe in die tijd, omgaan met Nederlands Hervormden bijvoorbeeld." Herman: "Er was méér dan alleen dat spijbelen dat ons bond. We hadden ook dezelfde smaken en voorkeuren. Neem de muziek. We hielden van Woody Guthrie, het grote voorbeeld van Bob Dylan. En Dylan zelf natuurlijk. Ik heb zelfs nog een paar liederen van hem op mijn eindexamenlijst Engels mogen zetten." Fons: "Ik zat in een skiffle-bandje. Daar hebben we heel snel de overstap van Lonnie Donegan naar Bob Dylan gemaakt." Herman: "We zaten ook regelmatig in de Zwarte Kat, een café dat in die tijd de hoogste bieromzet van Nederland haalde. Daar verkochten wij het blad van Provo, nummer 1 en 2. Die werden gewoon uit onze handen gerukt. De lezers waren scholieren en arbeidersjeugd, en daaruit is uiteindelijk het meer politieke verzet ontstaan." Fons: "Rond 1966 verplaatste hetgeen je 'het Verzet' zou kunnen noemen, zich naar het Wa pen van Engeland, een café aan de Lievevrou westraat. En daar kreeg je toen pas echt een zichtbare scene (spreek uit sien, TB) rondom popcultuur, marihuana, alles wat maar alterna tief was kwam daar bijeen. En daar hebben we onze eerste grote actie bedacht, dat volplakken van de stad met Johnson Moordenaar.'" Herman: "In een uurtje hadden we de hele stad volgeplakt en ondergekalkt. G.B.J. Hiltermann heeft er nog schande over gesproken op de radio. Hij zei toen iets in de sfeer van: "zélfs in Bergen op Zoom zijn anti-Amerikaanse actievoerders bezig geweest." Haha. We waren met een man of vijftien en gingen in groepjes van twee of drie op pad. Twee leuzenplakkers werden aangehouden. Dat kwam zo: eentje had de naam Johnson verkeerd gespeld, die moest dus terug om het te corrigeren. En toen werd-ie gepakt. Het Ravelijn hebben we trouwens niet met kalk bewerkt. Dat wilden we niet beschadigen." Fons: "Daar zijn we met een rubberbootje overgevaren en hebben daar een spandoek opgehangen. Toen we weer aan de kant waren Lievevrouwestraat kluunt: stond de politie ons op te wachten. Moesten we weer terugvaren om dat doek weg te halen." Herman: "De politie gaf ons een compliment dat wij de boel niet hadden beschadigd. Het ging hier helemaal niet hard tegen hard. Er zat destijds ook een heel sociaal voelende rechercheur bij de politie, Belaart." Voor Herman Elseman was dat niet de eerste aanvaring met het wettige gezag. Precies een jaar eerder werd hij opgepakt, volgens de kranten wegens "agentje pesten'": een groepje "lastige langharige jongens" werd opgepakt omdat ze, met een glaasje te veel op, volgens de krant teveel lawaai hadden gemaakt en zich vervolgens hadden verzet tegen het ingrijpen van de politie. Elseman kreeg 75 gulden boete waarvan 45 gulden voorwaardelijk. Ook het Wapen van Engeland haalde de krant, omdat voor de deur groepen jongeren met of zonder brommer op de stoep rondhingen, tot ergernis van bewoners en winkelend publiek. Maar intussen werd in dat café wél de basis gelegd voor het cultureel/maatschappelijk jeugd- en jongerenwerk zoals dat in het huidige Bergen op Zoom nog steeds bestaat. Elseman, Broekhoven en gelijkgestemden richtten namelijk het Revolutionair Cultureel Centrum op, even later ludiek omgedoopt tot de 'Royal Clown Company'. De Waterschans 4 - 2008 74 Buurtbewoners in de Lievevrouwestraat ergerden zich aan de jongelui die Het Wapen van Engeland bezochten. "Ze blokkeren zo nu en dan het hele troittoir met hun bromfietsen. 75 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 38