Zorg om het behoud van het gebouwd erfgoed Bas ter Stege Het handelt onder andere over een zeereis. In vers 103 wordt verteld dat de zeilen hen verder dragen en zij de rotsen vermijden 'Numine fausto'. Met hoofdletter, dus Christelijk bedoeld.12 In 1687 schrijft de dichter Constantijn Huygens een lang gedicht over zijn eigen leven in het Latijn (de vita propria). Daarin komt in boek II een passage voor over zijn nicht Suzanna van Baerle (Barelaea vers 366) met wie hij in 1627 trouwde, zijn 'Sterre' die hem in 1637 ontviel. In vers 379 vertelt hij dat ze trouwden 'fausto numine'. Hier duidelijk in Christelijke betekenis gebruikt.13 Na het overlijden van Constantijn Huygens verschijnt er in 1687 een bundel lykdichten met Nederlandse en Latijnse gedichten. In het tweede Latijnse epigram wordt vermeld dat hij nu op een plaats vertoeft waar de zielen voor eeuwig gelukkig leven onder 'Numine fausto'.u In tijdsvolgorde komt de beloonpenning dus na twee teksten uit Engeland en de grenssteen uit Zweden, maar vóór de teksten met betrekking tot Constantijn Huygens. Noten 1Jhr. M.W. Snoek, 'Penningen en munten van de stad en de markiezen van Bergen op Zoom', p. 13 nr. 27. In: Taxandria -XXXI (1926). 2. Ibidem, p. 16 en 16. 3. Ibidem, p. 16 en 17 6. Drs. George Sanders. 'De beloningspenning van Bergen op Zoom'. InAmbrogio Spinola 1622, Bergen op Zoom 2008, 61-60. 5. Zie elders in dit nummer: Ad van den Bulck, 'Bergen op Zoom aan een ramp ontsnapt', 16-31. 6. Zie elders in dit nummer: Ir. Frans de Looij, 'Protesten tegen bouw van een muziekschool op het Ravelijn', 36-39. 7. Mr. Gerard van Loon, Beschrijving der Nederlandsche Historipenningen, 's-Gravenhage 1726, deel 2, 169-150. 8. Google onder Fausto numine en van daaruit verdere linken. 9. Fausto numine, 6lat. 10. Idem, Text. Ook: ara fortunae en intro. 11Idem, Varashev's Stone p.3. 12. Idem, 1639. 13. Idem, Constantijn Huygens-De Vita Propria-1678, uitgave Leiden University. 16. Idem, Constantijn Huygens-Lykdichten-1687, uitgave Leiden University Uitgegeven door dr. A.J.E. Harmsen, lykdichten op het afsterven van Constantyn Huigens, p. 5, nr. 2, Universiteit Leiden. Met dank aan drs. Jan Peeters voor zijn inbreng met betrekking tot de penningen. een documentaire over de eerste 10 jaar Bas ter Stege In jonge jaren. u w mm Incl. CD met programma Radio Veronica Op 2 januari 1965 werd de Top 60 voor de eerste keer in Nederland uitgezonden bij zeezender Radio Veronica. De presentatie was in handen van Willem van Kooten, alias Joost den Draaijer. De Top 60 is nooit verdwenen van de Nederlandse radio en televisie. Onder het motto 'Herinnert u zich deze nog' wordt in de uitzendingen van nu nog regelmatig teruggeblikt op de jaren zestig: met Simon Garfunkel, Fleetwood Mac of The Bee Gees. In dit jubileumnummer blikken we met enkele leden van het eerste uur terug; we vroegen hen naar de ontwikkeling van de Geschiedkundige Kring en de wijze waarop Bergen op Zoom zich in de jaren zestig liet karakteriseren. Een poster over de Top 40 met een foto uit de jaren zestig Ibronwww.rockart.nlj. De Waterschans 4 - 2008 8 In de jaren vijftig en zestig van de 20ste eeuw stond het respect voor het historisch erfgoed niet bepaald op een hoog peil. Als reactie op de schade aangericht in de Tweede Wereldoorlog en op de tamelijk slechte staat van onderhoud van de oude steden waren de bestuurders allerwegen in Nederland genijgd tot ingrijpende stadssaneringen. Die kregen meestal vorm in de sloop en herbouw van complete stadsdelen. De oude bebouwing was niet meer 'van deze tijd' en stond het opstoten in de vaart der volkeren maar in de weg. Zo was ook de houding in onze stad. afb. 1. De kapel van Sint Margrieten op de hoek van de Geweldiger- en Minderbroederstraat. afb. 2. Oude woonhuizen in de bocht van de Londonstraat. Ir. Jan Weyts Ingrepen Als eerste grote wandaad mag wel de sloop van het beschermde monument de Sint Margrietenkapelaan de Geweldigerstraat vermeld worden (afb. 1). Dat was een interessant laatgotisch bouwwerk. Lange tijd waren daar de Waalse en Lutherse kerken gevestigd. Wellicht was niet de bouwvalligheid van dit rijksmonument doorslaggevend maar wel de uitbreidingsdrang van het zorgtehuis Sint Catharina. Het was helaas niet de enige grote aanslag op de oude stad. In jaren vijftig en eenenvijftig van de vorige eeuw werd een groot gedeelte van de binnenhaven gedempt. Het resterende gedeelte bleef toen open omdat het nog niet gemist kon worden. Beoogd was dat later alsnog te doen. Het betekende de aantasting van een van de mooiste stadsbeelden. Ook landelijk mocht dat tot de fraaiste gezichten gerekend worden. Toen bekend werd dat de kazerne uit het Markiezenhof zou verdwijnen waren daarover ook wilde geruchten te horen. Er werd voor gepleit het complex niet te restaureren, maar het helemaal te slopen. Daar zou dan een ruim parkeerterrein aangelegd kunnen worden. Voor het Vierkantje, dat toen nog het hart van het winkelcentrum was, zou dat een profijtelijke ontwikkeling zijn. Voor de in de oude stad geïnteresseerde burgers waren dat verontrustende geluiden, die uiteindelijk werden 'bekroond' door het elders in deze Waterschans besproken 'Plan De Ranitz'. In dat saneringsplan zouden de grote monumenten wel behouden blijven, maar de context in de vorm van de historische straten en woonhuizen zou vrijwel geheel verloren gaan. Gelukkig is het plandeel Westersingel het enige dat in zijn geheel is uitgevoerd. De Nieuwe Markt met de oude bebouwing verdween geheel, net als de Stoelematstraat. De Londonstraat (afb. 2) en 9 40 jaar 1968 - 2008

De Waterschans | 2008 | | pagina 5