dagen later reageert hij, eerst richting mij en vervolgens richting college van burgemeester en wethouders (B&W) in Tholen. Uiteindelijk is Van Waveren degene geweest die het schip heeft vlotgetrokken. Begin februari word ik ge beld door Omroep Zeeland: of ik weet dat B&W van de gemeente Tholen een persbericht heeft doen uitgaan waarin gesteld wordt dat de beide kunstwerken behouden moeten blijven. Ik weet van niets maar ik word gevraagd om na Mari anne Velthuis in de uitzending te komen. En zo gebeurt. Maar er moet nog een flinke hobbel genomen worden: de gemeenteraad van Tholen zal uiteindelijk de beslissing moeten nemen. Het carnavalsweekend van 19 februari 2007 be steed ik aan het aanschrijven van alle musea in Nederland die een werk van Peter Alma in hun collectie hebben en van een aantal instellingen die zich met deze problematiek bezighoudt. Aan hen richt ik het verzoek een brief aan de gemeenteraad van Tholen te sturen ter onder steuning van behoud en herplaatsing van de muurschildering. Voorts gaat een brief met het zelfde verzoek uit aan alle Zeeuwse musea. Uit eindelijk hebben tal van vooraanstaande musea en organisaties met een pakkende brief gehoor gegeven aan het verzoek.13 Door al deze acties neemt de gemeenteraad van Tholen tijdens een roerige raadsvergadering het voorstel aan dat de kunstwerken gered en her plaatst moeten worden. Inmiddels is het besef doorgedrongen, vooral door de brieven van de gerenommeerde musea aan de gemeenteraad, dat Peter Alma inderdaad een internationaal bekend kunstenaar is en dat Sint-Maartensdijk een unieke muurschildering bezit. Er wordt bij het aannemen van het voorstel dan ook duidelijk gesteld dat herplaatsing van beide kunstwerken uitsluitend in Sint-Maartensdijk mag plaatsvin den. Tevens wordt door de gemeenteraad een verdeling van de financiën gemaakt. De kosten moeten gedeeld worden en besloten wordt dat een derde door de gemeente Tholen, een derde door de provincie Zeeland en een derde door de actievoerders bijeen moet worden gebracht. Inmiddels heeft de gemeente Tholen een ge bouw op het oog waar de kunstwerken her plaatst kunnen worden: Haestinge. Het is een in Sint-Maartensdijk nieuw te bouwen multifunc- Afb. 4: De muurschildering van Peter Alma wordt overgebracht naar het in aanbouw zijnde Haestinge tioneel gebouw dat dienst doet als wijkcentrum, vergaderlocatie met repetitie- en leslokalen, muziekzaal, jeugdhonk en sportcomplex. Er is een Belgische architect aangetrokken om dit gebouw te ontwerpen, G.J. van Eek, van RDBM Architecten en Adviseurs. Van Eek heeft gevoel voor kunst en erfgoed evenals de projectleider van de bouwonderneming Cordeel, Paul de Rid der: diens grootvader is kunstschilder. In dat opzicht treffen we het: er wordt serieus en zorg vuldig met de herplaatsing van de kunstwerken omgegaan. Begin december 2007 in de ijzige kou wordt de muurschildering van Peter Alma uit de muur van het Markiezaatscollege gezaagd. De werk zaamheden duren een hele dag vanwege de dubbele bewapening waarvan het betonnen gebouw is voorzien; de enorme water gekoelde cirkelzaag loopt telkens vast op het betonijzer. Pas tegen de avond vindt het transport van de uitgezaagde en in een stalen frame verpakte muurschildering plaats. De muurschildering wordt in een loods opgeslagen en regelmatig door Art Conservation geïnspecteerd. Tijdens de bouw van Haestinge wordt de muurschildering overgebracht, in de muur boven de ramen ge plaatst en gerestaureerd.14 De Waterschans 2 - 2013 70 Afb. 5: Frank van Borssele en Jacoba van Beieren bij de opening van Haestinge op 18 februari 2011. Boven hun hoofd zijn de herplaatste glasappliguéramen van Lex Horn te zien Op vrijdag 18 februari 2011 wordt Haestinge feestelijk geopend. Zelfs de historische figuren Jacoba van Beieren en Frank van Borssele ge ven acte de presence! Op de website van Haes tinge waar alle faciliteiten en mogelijkheden staan opgesomd, staat ook het volgende te le zen: "In Haestinge zijn tevens twee kunstwerken van cultuurhistorische waarde te bewonderen. Deze zijn afkomstig uit de voormalige techni sche school van Sint-Maartensdijk. Het gaat om de gerestaureerde muurschildering van Peter Alma en de glasappliquéramen van Lex Horn." Deze herbestemming is niet alleen gelukt maar betekent tevens een meerwaarde voor het nieuwe gebouw waarin zij onderdak hebben gevonden. Bovenstaand traject is een leerschool geweest voor de redding, de restauratie, de herplaatsing en de fondsenwerving van bedreigde monumen tale kunst. Afb.6: Ontwerp van de grote zaal van Haestinge met de projectie van de muurschildering van Peter Alma boven de ramen Afb. 7: Een toast op de opening van Haestinge op 18 februari 2011 met de herplaatste muurschildering van Peter Alma 71 De Waterschans 2 - 2013

De Waterschans | 2013 | | pagina 16