Lievevrouweparochie wint geschiedenisquiz 2013 GESCHENK AAN LEDEN 2013 Yolande Kortlever Voor de negende keer organiseerde de Geschiedkundige Kring de geschiedenisquiz in Scholengemeenschap "t Rijks. Doordat een team op het laatste moment afhaakte werd het maximaal aantal teams net niet gehaald, het waren er 23 in totaal. Elk team bestond uit zes deelnemers. De sfeer was goed en de strijd was tot en met de laatste ronde enorm span nend. Tussen de nummers 1 en 2 was slechts één correct antwoord verschil en tussen de nummers 1 en 4 slechts twee antwoorden, zo dicht op elkaar eindigden de teams. De Lievevrouweparochie won met 103 punten en mocht net als vorig jaar de wisselbeker mee naar huis nemen. Elk teamlid ontving een fraai beeldje gemaakt door Marijke Evers. Het team werd op de hielen gevolgd door Vereniging Binnenstad met 101 punten en De Stomers werden derde met 100 punten. De vierde plaats was voor het team van SBM2 met 99 punten. De quiz bestond uit vier ronden met kennis vragen en drie themaronden, namelijk over het bevrijdingsfeest van 19 november 1944, de maquette van Bergen op Zoom uit 1751 en H.C. Beckers Ijzergieterij en Kachelfabriek Sint Jozef. Voor de eerste en derde themaronde werd gebruik gemaakt van filmbeelden uit de beeldbank van Het Markiezenhof Historisch Centrum. Voor een uitgebreid verslag van de avond en alle vragen en antwoorden kunt u terecht op de website van de Kring: www.geschiedkun- digekringboz.nl/geschiedenisquiz-2013-2/. Hieronder worden nog enkele fraaie antwoor den vermeld. Helaas konden voor deze inventie ve antwoorden geen punten worden toegekend. Inmiddels is de werkgroep al druk bezig met de voorbereiding van de tiende editie van de geschiedenisquiz in 2014. In Bergen op Zoom hanteerden de pottenbak kers vanaf 1751 een systeem om vraag en aanbod op elkaar af te stemmen. Hoe werd dit systeem genoemd? Juiste antwoord: De Klagt Alternatieve antwoorden: Bakkeleien; potverte ren; pet gesloten beurzen; illegale prijsafspra ken; demand supply De Waterschans 2 - 2013 82 Bergen op Zoom telde verschillende korfbalvereni gingen. Achilles was daar één van. Een kleinere ver eniging was D.H.J. Waar staat deze afkorting voor? Juiste antwoord: Dansschool Henk Jordans (waar de korfballers dansles volgden) Alternatieve antwoorden: Doorzetten/Dit Houdt Jong; De Hollandse Jeugd/Jongeren; De Handige Jongens; Dames-Heren-Jeugd; Door Handvaardigheid Jong; Door Handigheid Jolijt Vertaal in het Nederlands: gesjieperd Juiste antwoord: Gespikkeld, gevlekt Alternatieve antwoorden: Mislukt; opgelicht/ bedot; blijven zitten/gezakt (op school); er tus senuit gewipt; niet helemaal juist; gestoord/ geschift; uitgegleden met een piepend geluid; bestolen; in kleine stukjes; in de maling geno men/voor de gek gehouden; dolgedraaid/ gestrest; gefaald; belazerd Foto's Cees Vanwesenbeeck Op de Algemene Ledenvergadering, die gehouden is op 23 april 2013, heeft het bestuur aangekondigd, dat onze leden ook in 2013 weer een geschenk tegemoet kunnen zien. Stadshistoricus Yolande Kortlever heeft namelijk een boek geschreven over de geschiedenis van onze stad: Bergen op Zoom, een stadsgeschiedenis in vogelvlucht Het boek wordt, mede mogelijk gemaakt door de Geschiedkundige Kring, uitgegeven door boekhandel Quist. Het bestuur vindt dat een dergelijk standaardwerk niet mag ontbreken in de boekenkast van onze leden. Het is dan ook met veel genoegen, dat wij dit geschenk aan u aankondigen. Op 4 september 2013 zal het boek in een besloten bijeenkomst gepresenteerd worden voor genodigden. Hoe kunt u in het bezit komen van het boek? Leden van de Geschiedkundige Kring kunnen het boek, tegen inlevering van het ingevulde afhaalbewijs, dat u bij deze Waterschans aantreft, verkrijgen in: het Informatiecentrum van Het Markiezenhof, Steenbergsestraat 6, Bergen op Zoom op: donderdag 5 september 2013 van 11.00 uur tot 17.00 uur en op: zaterdag 14 september 2013 van 11.00 uur tot 17.00 uur Daarna is het boek af te halen tijdens de openingstijden van het Informatiecentrum, te weten van dinsdag tot en met donderdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Nu kan het zijn, dat u door omstandigheden het boek niet zelf kunt ophalen en ook niet kunt laten ophalen. In dergelijke gevallen kunt u contact opnemen met de penningmeester Frans Witjes, bij voorkeur per mail: penninqmeesterldgeschiedkundiqekringboz.nl of per telefoon: 0164-238621 Hij maakt dan een afspraak met u over hoe u het boek in uw bezit kunt krijgen. Juni 2013, het bestuur. 83 De Waterscharis 2 - 2013

De Waterschans | 2013 | | pagina 22