Beste lezers, Kroonleden In dit nummer van De Waterschans juni 2013 Nieuwe Leden per22 mei 2013 42 Van de voorzitter u Van de hoofdredacteur 44 Nieuwe leden 44 Kroonleden 81 Uitnodiging Jaar-Excursie 2013 82 Lievevrouweparochie wint geschiedenis Quiz 2013 Yolanda Kortlever 46 Het Markiezenhof: de oorspronkelijke functie en indeling van de woonvleugels Bart van Eekelen 54 Een middeleeuwse Bijbel te Londen Dr. Willem van Ham 64 Kunst en Strijd: vaak eikaars bondgenoten Johanna Jacobs 83 Geschenk aan leden 2013 De afgelopen periode ben ik door enkele leden, onafhankelijk van elkaar, benaderd met min of meer hetzelfde verzoek. Zij hebben in hun bezit of staan in contact met eigenaren van dagboeken of briefwisselingen die te waardevol zijn om in een vergeten hoekje stof te vergaren. Allen zijn ervan overtuigd dat deze documenten op zijn minst bewaard zouden moeten blijven voor het nageslachtmaar dat het nog mooier zou zijn als dergelijke bronnen ontsloten zouden kunnen worden voor een groter publiek. Een enkele keer kunnen we zo'n dagboek onder brengen in een specifiek museum. Daarbij moet u bijvoorbeeld denken aan de persoonlijke verslag legging van bijvoorbeeld gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog. Veel vaker is het best inge wikkeld om een geschikte instantie te bedenken omdat de briefwisselingen heel persoonlijk zijn of een grote periode bestrijken met beschrijvingen van meerdere, maatschappelijk relevante zaken. In mijn zoektocht naar oplossingen kwam ik terecht bij het Nederlands Dagboek Archief. Zij stellen zich ten doel om dagboeken, reisdagboeken, memoires, brieven en briefwisselingen te verza melen en toegankelijk te maken voor wetenschap en onderwijs en voor particulier onderzoek. Vanaf 11 februari 2013 is deze collectie onder gebracht bij het Meertens Instituut en bundelen beide instellingen hun krachten. Hun interesse gaat daarbij eerder uit naar alledaagse gebeur tenissen dan naar grote historische momenten. Op zo'n manier kan de briefwisseling van oma of het reisverslag van een verre oom uiteindelijk toch nog een mooie bestemming krijgen. Het is maar dat u het weet. Vorig jaar is Bart van Eekelen aan onze redactie toegevoegd. Dat is u ongetwijfeld niet ontgaan. Het boekverslag in de vorige editie was van zijn hand en in deze Waterschans trakteert hij u op een artikel over het Markiezenhof. Vol trots meldde Bart ons tijdens de laatste redactiever gadering dat hem een promotieplaats is toege wezen aan de Universiteit van Utrecht. Bart gaat de komende jaren diepgaand onderzoek doen naar de integrale bouw- en bewoningsge- schiedenis van het hof van Bergen op Zoom van de dertiende eeuw tot heden onder leiding van prof. dr. Konrad Ottenheym. Dat is natuurlijk fantastisch nieuws; op de eerste plaats voor Bart, maar ook voor het Markiezenhof en in bredere zin voor Bergen op Zoom. Ik heb er alle vertrouwen in dat het een gedegen wetenschappelijk onderzoek zal worden. Natuurlijk hebben we Bart ook gevraagd om af en toe een artikel te schrijven, zodat we de voortgang kunnen volgen. Ten slotte heet ik, graag de nieuwe voorzitter, Joost de Graauw, welkom in onze Waterschans. Zoals u gewend bent zal hij in elke editie een column verzorgen. Ik wens Joost veel succes, maar vooral ook veel plezier in zijn bestuurs werkzaamheden. Irene van Kemenade, hoofdredacteur P.S. Momenteel worden de resultaten van de onlangs gehouden enguête door leden van het bestuur en de redactie verwerkt. In Waterschans 3-2013 zullen we daar uitgebreid op terugkomen. De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic De Waterschans 2 - 2013 44 Aankondiging Mededelingen bestuur en redactie Artikelen 45 De Waterschans 2 - 2013 1 Dhr. F.W.M. Alberse Bergen op Zoom Dhr. T. Arts Bergen op Zoom Mevr. M.L.M. Asselbergs Bergen op Zoom Dhr. C.H. Barrevetd Bergen op Zoom Dhr. M.B.J. van Bitsen Bergen op Zoom Mevr. T. Caspers-van der Waal Bergen op Zoom Dhr C.Claessen Bergen op Zoom Dhr. J.J.C. Dietvorst Bergen op Zoom Dhr. J.C.M. Franken Bergen op Zoom Mevr. J. van Geel van Beers Bergen op Zoom Mevr. P.W.F. Helders-Damveld Ven-Zelderheide Dhr. J.W. Hoppenbrouwers Bergen op Zoom Dhr. A.M.J. Lebeau Heerle Mevr. A.F.M. van Nispen van Geel Bergen op Zoom Mevr. C. Pellis Halsteren Mevr. J.G. Poleij-Luijtjes Bergen op Zoom Mevr. M. Spooner Huijbergen Dhr. H.A.M. Suykerbuyk De Bilt Mevr. E.W.M. Verbeek Steenbergen FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2013 | | pagina 3