v&rsé av Uitslag enquête Hofzaallezingen 2014 Oktober: Maand van de Geschiedenis Prof. dr. Herman Pleij houdt lezing over In het kader van Maand van de Geschiedenis 2013 verzorgt historicus prof. dr. Herman Pleij op uit nodiging van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom in samenwerking met het Markiezenhof Historisch Centrum een lezing rond het thema: Vorst en Volk. Ook tijdens het dertigjarig bestaan van de Geschiedkundige Kring in 1998 kwam professor Pleij naar Bergen op Zoom en hield hij een lezing over hofcultuur en vermaak in de middeleeuwen. Herman Pleij (Hilversum, 24 februari 1943) is emeritus hoogleraar Historische Nederlandse Letterkunde. Hij studeerde Nederlandse Taal- en Letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam. In 1979 promoveerde hij op het proefschrift Het Gilde van de Blauwe Schuit. Literatuur, volksfeest en burgermoraal in de late middeleeuwen. Vanaf 1980 tot zijn pensionering was hij hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Professor Pleij heeft tientallen publicaties op zijn naam staan en is regelmatig te zien in televisieprogramma's en te horen op de radio. Hij is een begenadigd spreker die een breed publiek enthousiast weet te maken voor cultuurhistorische onderwerpen. De lezing Anders dan elders wordt het vorstenhuis in Nederland vooral gedragen door het volk. In andere koninkrijken gebeurt dat eerder door een elite van regenten, patriciërs en adel. Die volkse inbedding kreeg al gestalte in de Republiek met de stadhouders uit hetzelfde Huis Oranje-Nassau. Ook die bekleedden na drukkelijk een ambt, dat toch erfelijk gemaakt was vanwege hun vorstelijke status (ze waren immers prinsen van Oranje) en het bijbehorende aanzien in het buitenland. Als stadhouder werden de prinsen evenzeer gesteund door het volk, ter wijl de elite een republikeinse en patriottistische geest ademde. Tot twee keer toe resulteerden de anti-Oranjesentimenten in stadhouderloze tijd perken. Maar in tijden van nood riep men weer massaal 'Oranje boven!', bijvoorbeeld in het ramp jaar 1672. Nog steeds wordt Nederland wel gety peerd als een gekroonde republiek. Maar is een erfelijk koningschap langzamerhand niet een overbodig souvenir van een allang voor bij verleden? Die gedachte wordt weersproken door de huidige populariteit van het vorstenhuis onder alle lagen van de bevolking - nooit eerder was Oranje zo geliefd. Hoe kan dat dan in een moderne democratie? Kennelijk zien velen nieuwe taken voor het koningschap, die niet door de bestaande instellingen gedekt worden en toch van levensbelang zijn. Leve de koning dus. Maar voor hoe lang nog? Professor Pleij zal er onge twijfeld weer een boeiende avond van maken. Info Donderdag 24 oktober 2013 De Hofzaal van het Markiezenhof Historisch Centrum. Zaal open vanaf 19:30 uur, start lezing 20.00 uur. Toegangskaarten voor deze lezing zijn, bij voorkeur per mail, verkrijgbaar vanaf 30 september 2013 bij de penningmeester: penningmeesterldgeschiedkundigekringboz.nl of telefoon 0164-238621. Voor leden is de toegangsprijs 7,50; voor hun introducé (maximaal 1 per lid) is de toegangsprijs eveneens 7,50. Kaarten voor niet-leden kosten 10,00. De toegangsprijs is inclusief koffie of thee. U bent van harte welkom. Een gecombineerde werkgroep bestuur/redactie is de afgelopen periode druk bezig geweest om de uitslagen van de onlangs gehouden enquête te verwerken en te interpreteren. Voor de vol ledige uitslag en alle percentages verwijs ik u graag naar de website, maar ik kan u wel vertel len dat we blozende wangen hebben gekregen van de uitermate positieve resultaten! Dat is heel fijn, maar bij een dermate gunstige beoor deling is het altijd een uitdaging om nog verbe- terpunten te kunnen onderkennen. De redactie en het bestuur hebben uw reacties en individu ele opmerkingen uitgebreid besproken. Enkele onderwerpen zouden wij graag nader toelichten De Waterschans 3 - 2013 118 Notenapparaat Een aantal lezers heeft een opmerking gemaakt over het gebruik van een notenapparaat. Daarbij is onder meer de suggestie gedaan om de noten op de website te plaatsen of zelfs helemaal niet te publiceren. Graag leg ik u uit waarom redactie en bestuur unaniem hebben besloten om de situ atie te laten zoals hij is. De Waterschans streeft ernaar een wetenschappelijk tijdschrift te zijn. Daarbij is het gebruik van noten onontbeerlijk ter onderbouwing van gedane uitspraken. Bovendien kan de geïnteresseerde lezer het notenapparaat gebruiken als verwijzing naar andere bronnen over hetzelfde onderwerp. Plaatsing op de website is daarbij niet acceptabel. Niet alleen zijn er lezers onder ons die de website niet of in mindere mate bezoeken, maar bovendien zou men dan, al lezen de, bij voortduring moeten switchen tussen com puter en tijdschrift. Dat werkt niet erg uitnodigend. Onderwerpen Uit de enquête kwam een voorkeur voor traditio nele onderwerpen zoals archeologie en architec tuur naar voren, waarbij ook concrete suggesties en ideeën zijn aangedragen. Vanzelfsprekend zal de redactie de komende edities van De Waterschans proberen aan uw wensen te voldoen, maar dat is niet altijd even makkelijk. Zo is bijvoorbeeld cartografie meerdere malen genoemd. Echter het aantal mensen binnen ons netwerk dat deskundig is op het gebied van Bergse cartografie en de tijd heeft om daar over te schrijven, is uitermate dun bezaaid. Zo hier en daar heeft de redactie wat dat betreft dus nog wel een uitdaging. Vaste rubrieken U kunt er verzekerd van zijn dat de vaste rubrieken als de columns van de voorzitter en de hoofdre dacteur, alsmede de bestuursmededelingen hun vaste plaats in De Waterschans behouden en niet zullen 'verdwijnen' richting website. Immers wat zou ons tijdschrift zonder dergelijke informatie voor de leden zijn? Diversen De redactie streeft ernaar per Waterschans af wisseling aan te brengen in onderwerp, lengte en diepgang van de artikelen. Blijkens de uitslag wordt dat door u onderkend en gewaardeerd. De beslissing om een lang artikel al dan niet op te splitsen over twee opeenvolgende nummers zal daarbij iedere keer opnieuw zorgvuldig worden afgewogen. U beleeft kennelijk veel plezier aan the manummers en daar zijn we blij mee, want er zijn er maar liefst twee in voorbereiding. Het is in 2014 precies 100 jaar geleden dat de Eerste Wereld oorlog uitbrak. Ondanks de Nederlandse neutra liteit heeft dat ingrijpende gevolgen gehad voor Bergen op Zoom vanwege de komst van vele tien duizenden Belgische vluchtelingen. Reden genoeg om Waterschans 11-2014 geheel aan dit onderwerp te wijden. Daarnaast zijn er plannen om ook van Waterschans III een themanummer te maken. Inhoudelijke mededelingen daarover volgen wanneer het concept wat verder uitgewerkt is. Tot slot De uitermate positieve resultaten van de enquête geven de redactie de bevestiging dat onze inzet en aanpak kennelijk gewaardeerd worden. Dat is natuurlijk geen vrijbrief om vanaf nu op onze lauweren te gaan rusten. Elke Waterschans weer blijven we scherp op vormgeving en inhoud. Suggesties en opbouwende kritiek om ons tijd schrift nog mooier te maken, blijven altijd van harte welkom. Irene van Kemenade. Voor de veertiende keer wordt een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden georganiseerd door Het Markiezenhof Historisch Centrum, de Geschiedkundige Kring en Heemkundekring Halchterth. De data zijn al bekend, te weten op dinsdagavond 21 januari, 28 januari, 4 februari en 11 februari 2014. De deelnamekosten bedragen 25,- voor vier lezingen (inclusief koffie/thee). In de voorverkoop (vanaf half november) zijn alleen kaarten voor de gehele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop aan de balie van Het Markiezenhof (di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur) en bij de andere organisaties. Vanaf dinsdag 14 januari is het mogelijk om kaarten per lezing te kopen voor 10,- per stuk, maar alleen als de lezingenreeks nog niet is uitverkocht. U kunt vooraf niet reserveren. Meer informatie over de Hofzaallezingen wordt half november via de media en via de websites van Het Markiezenhof en de Geschiedkundige Kring gecommuniceerd. 119 De Waterschans 3 - 2013 TAUSTQ NU MINE BEROA VICTRIX

De Waterschans | 2013 | | pagina 18