weggebroken en beschadigd sierstucwerk in enkele kamers. De restauratiewerkzaamheden werden uitgevoerd door aannemingsbedrijf C. van Bergen-Henegouwen. Begonnen werd met het wegbreken van niet originele gemetsel de en getimmerde wanden, het verwijderen van de verlaagde plafonds, het demonteren van de luchtbrug tussen de nummers 27 en 29 en het slopen van de laagbouw kantoren aan de tuinzijde. Naarmate de sloopwerkzaamheden vorderden, bleek steeds meer dat het restauratieplan ingrij pend aangepast zou moeten worden: het was ver rassend hoeveel functionele en decoratieve ele menten van het originele woonhuis -in letterlijke zin- weer aan het licht kwamen (afb. 24 en 25). De indeling van het pand kon bijna volledig terug gebracht worden in de oorspronkelijke staat, met behoud van vele oorspronkelijke details. In maar liefst tien vertrekken kon het sierstucwerk van de plafonds terug in de oorspronkelijke staat worden teruggebracht (afb. 26 en 27). In de woon kamer bleek na verwijdering van tapijt, linoleum en lijmlaag de negentiende-eeuwse parketvloer nog in zodanige staat dat deze behouden kon wor den. Ook de rolluiken aan buitenzijde van de be gane grondvensters bleken nog te functioneren en ook de binnenblinden op de eerste verdieping waren allemaal nog aanwezig. Deze paneelblind- en waren met boardplaat weggetimmerd in de dagkanten van de kozijnen. Dit is vermoedelijk kort na de oorlog gebeurd, want er zaten 'verse' gaten in van kogel- en granaat-inslagen. Verrassend was dat alle blinden nog de originele twee- en driekleurige negentiende-eeuwse verflagen droegen. Dat gaf de mogelijkheid al het houtwerk op de kamers van de originele kleur stellingen te voorzien en ook het overige schilder en behangwerk daaraan aan te passen. Er waren van oudsher minstens acht marmeren schoor steenmantels in het pand aanwezig, waarvan er nog één bewaard is gebleven. Van twee andere is bekend dat zij een nieuwe bestemming hebben gevonden in een woonhuis in de Blauwehand- straat en in de Residentie van Hotel de Draak. Bij de restauratie zijn drie oude schoorsteenman- Afb. 23: De achtergevel in 1998, kort voor de sloop van de laag bouw. Hier was de hoofdingang van het voormalige kantoren complex. Aan het metselwerk is goed te zien waar de gesloopte erker zich ooit bevond. Afb. 24: De zaal en tuinkamer voor en na restauratie. De Waterschans 4 - 2013 140 Afb. 25: De gang en het trappenhuis voor en na restauratie Afb. 26: De zaal en tuinkamer na het verwijderen van wanden en plafonds. Het stucwerk bleek zwaar beschadigd en aan de tuinzijde zelfs volledig verwijderd. Afb. 27: Dezelfde ruimte als afb. 26, na restauratie. De teruggevonden fragmenten van de plafonddecoraties waren te summier om een restauratie of reconstructie uit te voeren. 141 De Waterschans 4 - 2013

De Waterschans | 2013 | | pagina 11