ii y li mm tl i» Waarom in Bergen op Zoom? vrouwen een schrale 1 procent van het totale aantal leden. Op 12 oktober werd dat aantal aangevuld met 28 nieuwe leden tijdens de inves tituur in de Sint-Gertrudiskerk. De investituur is het moment waarop de nieuwe leden, ook wel novieten genoemd, geïnstalleerd worden, offici eel opgenomen worden in de ridderorde, doordat zij de kleding die hoort bij het ridderschap voor het eerst aan krijgen. Het woord 'investituur' is namelijk afgeleid van het Latijnse woord vestis, waarvan ook ons woord 'vest' is afgeleid. In de pontificale eucharistieviering gingen Kardinaal O'Brien, Grootmeester van de Orde te Rome en vier Nederlandse bisschoppen, waaronder de bisschop van Breda, Mgr. Liesen, voor. De 28 novieten zaten met hun mantel over de stoelleuning gevouwen aan het middenpad. Na het voorlezen van het decreet waarin de Grootmeester de benoeming van de nieuwe ridders en edelvrouwen bevestigde, werden de if fi II II Ridders en edelvrouwen van de Nederlandse Landscommande- rije steken de Grote Markt over om in de Sint-Gertrudiskerk de investituur van nieuwe leden te vieren, [foto auteur, 12 oktober 2013) Het wit van de riddermantels staat symbool voor de vreugde van de verrijzenis van Christus uit zijn graf. Het rode kruis verwijst naar zijn dood: het vijfvoudige Jeruzalemkruis vertegenwoordigt de kruiswonden van Jezus. Het grote 'krukkenkruis' is het doorboorde hart, de vier kleine kruisjes in de hoeken daarvan zijn de wonden in zijn handen en voeten, (foto auteur, 12 oktober 2013) De Waterschans 4 - 2013 148 De vijf voorgangers tijdens de investituur van de 28 novieten: Kardinaal 0' Brien, Grootmeester van de Ridderorde te Rome, in het midden gezetenlinks van hem Mgr. Liesen, bisschop van Breda, uiterst rechts zijn voorganger Mgr. Van den Henden, bisschop van Rotterdam, (foto auteur, 12 oktober 2013) novieten naar het altaar genodigd met hun man tel over de linkerarm. Na het uitspreken van hun gelofte van trouw knielden de novieten een voor een voor de kardinaal en werden zij met een zwaard tot ridder of edetvrouw geslagen. Nadat een halskruis als onderscheidingsteken omge hangen was, werd de nieuwe mantel omgesla gen: de eigenlijke investituur. Deze plechtige ceremonie, die volgens een zeer nauwlettend protocol verliep, doet wellicht wat archaïsch aan. Terecht dringt de vraag zich op of een dergelijke ceremonie, meer nog dan de vraag of een dergelijke orde past binnen de maatschappij van de 21e eeuw. Op die vraag heb ik een antwoord proberen te geven in een artikel dat ik op 11 oktober 2013, daags voor de investi tuur, op mijn website plaatste: "Nieuwe kleding voor ridders van de 21e eeuw". Dit is te lezen op www.wardwarmoeskerken.nl/ category/wardtaal Nieuwsgierig naar de beweegredenen van e Landscommanderije Nederland om juist in Bergen op Zoom haar investituur te houden, zocht ik contact met het secre tariaat van de Ridders van het Heilig Graf van Jeruzalem. Uit de reactie van mevrouw Walrave: De Nederlandse Landscommanderije van de Ridderorde telt zo'n 300 leden die ver spreid zijn over het hele land. Daarom heb ben we ervoor gekozen om niet op een vaste plek de Investituur (om het anderhalf jaar) te organiseren, maar wel in de verschillende regio s. Deze keer was de regio West-Brabant en Zeeland aan de beurt en we zijn op zoek gegaan naar een geschikte locatie om 450 mensen te kunnen verwelkomen in de kerk, voor de maaltijden en in hotels. Zo is onze keuze op Bergen op Zoom gevallen en op de prachtige Sint-Gertrudiskerk die uitstekend geschikt is voor de Investituur van onze nieu we leden. 149 De Waterschans 4 - 2013 WARD WARMOESKERKEN TEERKAMEE RESTAURANT WARD WARMOESKERKEN

De Waterschans | 2013 | | pagina 15