f >rnm - &S k Koert Damveld WW 'N\v s v;'s Vv VV •--- '8 A.~ -J Afb. /.- De Steenbergsestaat rond 1914 in noordelijke richting. De serene sfeer doet denken aan een vroege zondagmorgen. INLEIDING Een van de grootste woonhuizen in de binnen stad van Bergen op Zoom bevindt zich in de Steenbergsestraat op nummer 27 en staat bij velen nog steeds bekend als het 'voormalig belastingkantoor' (afb. 1). Het markante pand is een van de jongere rijksmonumenten in de stad en heeft in de 120 jaren dat het bewoond en gebruikt is geweest heel wat meegemaakt. Deze kroniek is niet zozeer een bouwkundig of wetenschappelijk betoog, maar probeert het verhaal te vertellen van de opeenvolgende be woners en gebruikers. De Waterschans 4 - 2013 126 Afb. 2: Euphrasia de Meutemeester-van Hasselt Afb. 3: Charles de Meulemeester BOUWPERIODE 'Bouwheer' De 'bouwheer' was een jonge vrouw, Euphrasia de Meulemeester-van Hasselt, weduwe van de Zeeuwse oesterkweker Carolus Ludovicus de Meulemeester (afb. 2 en 3). Deze Charles was afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen maar hij groei de op in Goes, waar zijn ouders een brouwerij hadden overgenomen. Hij liet het familiebedrijf aan een jongere broer en koos voor een bestaan als oesterkweker, of beter gezegd oestercuiteur, zoals hij dat toen nieuwe beroep noemde.1 In 1873 slaagde hij er in de Waterschans met omliggend water van de gemeente Bergen op Zoom te pachten. Dit voormalig verdedigingswerk voldeed aan alle vereisten voor zijn bedrijfsvoe ring. Een jaar na de start van zijn bedrijf besloot Charles in Bergen op Zoom te komen wonen: aanvankelijk in de Rijkebuurtstraat en vanaf 1877 in de Fortuinstraat. Daar kocht hij voor tienduizend gulden een van de oudste huizen van de stad, waarin tot eind 2013 het restaurant met de merkwaardige naam Nuevo Pidola gevestigd was. De oesterteelt bleek een zeer succesvolle onder neming en ook privé ging het de nog ongehuwde dertiger voor de wind: Charles vond na zijn ves tiging in Bergen op Zoom weldra een echtgenote in niemand minder dan de zestien jaar jongere dochter van de burgemeester, Euphrasia van Hasselt. De vraag of vader Van Hasselt een hand in deze verbindtenis heeft gehad doet zich voor, omdat hij niet alleen burgemeester was, maar sinds 1866 ook lid van het 'bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen voor Bergen op Zoom'.2 Charles en Euphrasia trouwden in 1880 en gingen in het huis van Charles wonen in de Fortuin straat. Tussen 1882 en 1889 kwamen drie doch ters en twee zonen ter wereld. De jaren 1888 en 1889 waren ingrijpend voor het echtpaar en voor al voor Euphrasia: nadat er in augustus 1888 een kind doodgeboren was, overleed in december van hetzelfde jaar de driejarige Felix. In september van het jaar daarop werd weliswaar jongste dochter Maria Ludovica geboren, maar korte tijd later werd Charles ernstig ziek. Hij deed zelf nog aangifte van de geboorte, samen met zijn schoon- 127 De Waterschans 4 - 2013 vaav man V-V S 5SaB33&»»"

De Waterschans | 2013 | | pagina 4