Wa zeede gij dèèr? OUDE AARDEWERKFRAGMENTEN, AFKOMSTIG UIT DE FORTUINSTRAAT TE BERGEN OP ZOOM (1972 OKTOBER) 1- 1a Randfragment braadslede: op de bovenzijde versierd met witte pijpaarde waarin radstempelfiguratie. Gedeeltelijk loodglazuur. Breedte van het rand- oppervlak 27 mm. Tek. 1a zijaanzicht scherf. Roodbakkende scherf. 2- 2a Fragment van een braadslede-snep, versierd met mopjes witte pijpaarde waarop loodglazuur met groenkleurige sporen. Roodbakkende scherf. 3 Twee fragmenten van een oor van braadslede. Geel loodglazuur. Doorsne de oor vierhoekig. Twee duimindrukken. Roodbakkende scherf. 4 Schouderfragment van grote kan, roodbakkend en voorzien van kamstreek- ornament. 5- 5a Blauwgrijs aardewerk; waarschijnlijk randstuk van vuurstolp. Brede inge kraste golflijn als versiering. Dikte van de knopvormige rand 20 mm. 6- 6a Blauwgrijs, afgeplat randstuk met golflijn-ornament. 7 Klein roodbakkend scherfje met pijpaarde appliqué als ornament. Geel loodglazuur. 8 Fragment met radstempelversiering. Groen geglazuurd. Komt sterk over een met Stamford-ware. Scherf grijsbakkend met hier en daar rood. 9- 9a Vermoedelijk voetfragment van olielampje of kandelaar. Roodbakkend, loodglazuur met kopergroene vervuiling daarin. Diameter plusminus 8 cm. 10 Klein bodem fragmentje van een Andenne-kan. Lichte scherf met spoor van gelig glazuur. 11-11 a Fragment van Brunsum Schinveld aardewerk. Ondersneden draairanden. Misschien een voetje van kandelaar. Steengoed met zand gemagerd. Kleur okerbruin. 12 Bodemfragment van klinkend hard Brunsummer aardewerk. Bruin-grijs. Er werden er enkele van gevonden. 13 Fragment: hals van kan, kleur: ijzerengobe. Brunsum-Schinveld. 14 en 15 Behoren vermoedelijk bijeen. Dikwandig, roodbakkend aardewerk. Sporen van gelig loodglazuur. Sterk geprofileerde draairingen. Wekt de indruk als of er een vroeggotische koperen kandelaar model heeft gestaan voor de potbakker. Verder een lichtgeelbakkend randfragment van een Pingsdorfer kan. Dit fragment moeilijk te determineren. 16 Uit de steenbergsestraat, zijnde een verlenging van de Fortuinstraat, doch ten Noorden van de Grebbe gelegen, kwam een fraai fragment van een met slibornament versierde kan te voorschijn. Roodbakkende scherf die naar de buitenzijde toe een grijze kleur krijgt. Geel loodglazuur met sporen van bruin. Hart van de bloem is weer roodbakkende klei. F.G. 258 F.qj6t-E5 'ƒ.2- 'n stiekebandje op de ladderie gewist deur mekaar schuddelen cokiejes 'n elastiekje aan de zwier geweest door elkaar schudden (van coquille) 'n snoepgoed, gemaakt van stroop vermengd met bakselrestanten dat in een langwerpig krantenzakje werd gegoten pèèrde-bonen soort snoepgoed, lekkernij 259

De Waterschans | 1968 | | pagina 133