11. re ld. Eet doel van de club is o.m. het vaststellen van de gieter, de plaats van oorsprong en het jaar van aan maak van oude tinnen voorwerpen. Daartoe is een stu die van het tinnegietersambacht in Nederland noodza kelijk. In Duitsland, Frankrijk, Engeland en Zwitserland zijn vele merken bekend; in Nederland is dat slechts ten dele het geval, door het vrijwel ontbreken van de zo genaamde gildeplaten. In 1965 werd door de Tinclub een tentoonstelling ge organiseerd in het Singermuseuin, bevattende tin uit de verzamelingen van de leden. De Tinclub heeft nu een twaalftal leden en de secre taris is corresponding member of the Pewter Society- van Engeland. Aug. Laane 12. FRAAIE PRENTREPRODUKTIES MET "VREEMDE" ONDERSCHRIFTEN Bij drukkerij Hertogs verscheen by de jaarwende 1974- 1975 een vel, voorzien van een fraaie kleurendruk van de Slag op de Schelde by Bergen op Zoom, alsmede van twee zwart-wit-reprodukties van twee andere gravures, alle drie afkomstig in de onder andere by Aitzinger verschenen plaatwerken door Franciscus Hogenberg. Druktechnisch vormt de kleurendruk een waar meester stuk, waarmee de drukkerij een bewijs van vakmanschap heeft geleverd. De stad Bergen op Zoom mag hierop waarlijk trots zijn. Teleurstellend en bevreemdend zijn de onderschriften, die by de prenten zyn geplaatst. Teleurstellend, omdat men zowel op de prenten zelf, als by de gemeentelijke archiefdienst alle gegevens had kunnen verkrijgen, om tot juiste onderschriften te komen. Bevreemdend, omdat in 1967 een verzamelmap met gravures van Bergen op Zoom is verschenen met deskun dige toelichting, waarin ook de thans opnieuw uitge geven gravures.l) De toelichting van archivaris van Mosselveld bevat de juiste gegevens. Zodoende achten wy het onze plicht de onderschriften -spyts de fraaie platen- even onder de loupe te nemen. De grote gra vure is een slordig gekleurd exemplaar (de kleurtjes zyn zeker niet uit de tyd, gezien de fouten - de kruisen op de vlaggen in verschillende kleuren die een tijdgenoot niet gemaakt zou hebben.) De zeeslag vond op 27 januari plaats en niet op 29 januari, zo als (door een drukfout?) wordt gesuggereerd. De uit levering van Carl Fugher (en niet Fugker) vond aan de Staten-Generaal plaats en niet aan de Spanjaarden. Hier wordt een kardinale fout gemaakt, want de onder schriftenmaker zegt zelfj door deze daad kwam de ves ting Bergen op Zoom voorgoed in het kamp van Oranje en zyn opstandelingen. Fugher werd beschuldigd van meedoen aan de Spaanse furie te Antwerpen en door de Staten dé&r opgesloten. De toelichting bij de laatste

De Waterschans | 1974 | | pagina 29