BERICHTEN UIT STAB EN LARD EN EVEN DAARBUITEN. BERGEN OP ZOOM: Kastelendag. Voor velen Uwer zal de 27ste oktober 1973 even onze bevrijding van 29 jaar geleden in de herinnering hebben geroepen. Op die dag was onze stad echter ook een mid delpunt van belangstelling voor de Nederlandse Kaste lenstichting. Deze stichting had Bergen op Zoom uitge kozen voor haar zeventiende kastelendag. Bijna 300 deel nemers volgden de interessante lezingen van Dr. J.G. N. Renaud, C.J.F. Slootmans, C.A.H. Booy en J.H. van Mosselveld, welke culmineerden in een bezoek aan het Markiezenhof. Tot slot werden de deelnemers op het stadhuis ontvangen door het gemeentebestuur. Dat men enthousiast was over het bezoek aan onze stad, moge blijken uit een citaat uit het onlangs verschenen Jaar boek 1973, van de Nederlandse Kastelenstichting: "De avond viel, toen wij vol mooie herinneringen van het stadhuis terugwandelden naar het station. Een onver getelijke dag." /tt 13. ROOSENDAAL: Tongerlohuys Van 1268 tot op de dag van heden loopt hij er rond, al dan niet "in het Wereltlyk" de Witte Pastoor van Roosendaal. Sinds 1762 woonde hy er in een rococo- pas torie en hij zat er naar genoegen in zijn voorname, om- grachte huis. Dat is nu voorbij. De twee nog aanwezige Witheren van Tongerlo hebben enkele jaren geleden, toen het de gemeente lukte de prachtige pastorie aan te kopen, zich gevestigd in een huis van heel wat minder allure. Als herinnering aan de vroegere bewoners kreeg de "Oude pastorij" de naam van "Tongerlo-huys"In opdracht van het gemeentebestuur werd dit huys door Ir. L.F.A.M. Sturm gerestaureerd. Het herbergt nu de collectie van het "Museum De Ghulden Roos" en het Gemeente-archief en in de toekomst zal het ook ruimte bieden aan veler lei culturele evenementen. Het oude raadhuis op de Markt, dat voordien museum en archief herbergde, wordt nu gerestaureerd en zal straks ruimte bieden aan de raadsvergadering, het krijgt een Burgerzaal; en ook de vele commisies, die een goed functionerende gemeenteraad op de dag van vandaag nodig heeft, zullen daar onderdak vinden. (v. R.) WILLEMSTAD: Het Mauritshuis. Toen Prins Maurits in 1623 zyn nieuwe jachthuis te Willemstad klaarkomen zag, heeft hij niet vermoed, dat hij er maar weinig gebruik van zou kunnen maken. Het fraaie huis, gebouwd in een renaissancestijl van Hol landse origine werd al spoedig daarna woning van de militaire gouverneur. Het degradeerde met de jaren, tot het voor kort, in volkomen desolate staat, onder dak aan drie gezinnen bood. De gemeente besloot toen,

De Waterschans | 1974 | | pagina 8