14. in 1967, het gebouw aan te kopen en het onder leiding van architect J. Walraad, uit Briele, te laten restau reren. Op 15 december van 1973 verklaarde de Raad der Gemeente het Mauritshuis als raadhuis te gaan gebrui ken en als zodanig werd het diezelfde dag geopend. In de daarop volgende periode werden de tuinen er om heen onderhanden genomen en nog enkele kleine restau raties uitgevoerd. Zo is het Mauritshuis nu weer het meest grandioze huis van het stadje..... maar op het plein aan de waterkant staat het oude stadhuis met torentje en vraagt zich af, welke bestemming het tè wachten staat. (v.R.) HUYBERGEN; Museum Het Poortgebouw. ie snelle afwikkeling van zaken, zoals in Roosendaal en Willemstad missen we in Huybergen. Het poortgebouw van de oude priorij is al sinds jaren voltooid en nu is men bezig met de museale inrichting ervan. Evenals de restauratie destijds in eigen beheer en zoveel mogelyk met eigen krachten werd uitgevoerd, is dit het geval met de inrichting van het gebouw tot museum: een voor Nederland uniek museum, omdat het een beeld gaat geven van een constant- kloosterlijke- bewoning van 1278 af. Dit jaar zal de definitieve inrichting van twee zalen haar beslag krijgen n.l. van de Tiendhuys- en de Brouw- buys-zaal. Het Tiendhuys toont de Wilhelmieten in hun dagelijks doen en laten en geeft tevens de geschiedenis van hun huis; de inrichting van het Brouwhuys zal iets oproepen van hun leefsfeer in de 17de en 18de eeuw. (v.R.) 15. glundert Op 6 maart j.l. is in glundert een nieuwe heemkundige kring opgericht: "Die Overdraghe". Er is een bestuur gevormd van vijf leden; het secretariaat berust by de heer L.v.d. Mierden, Noordschans 20. Midden maart telde men al ongeveer dertig leden. Wat de naam van deze Kring betreft: Die Overdraghe was oor spronkelijk de naam van een waterloop. De eerste kern of nederzetting, nam deze over. Toen deze loop spoedig daarna ging verzanden, werd er een nieuwe vaart gegra ven, die lange tijd de Nyervaart of Niervaart heette, De naam nam het dorp weer over. Door de St. Elisabets- vloed in 14-21 werd het verzwolgen. In het midden van de volgende eeuw ging men het gebied weer inpolderen en het nieuwe dorp dat hier verrees, ging Clundert heten, ofwel de Klundert, zoals men daar zegt. Nieuw Vossemeer De kring "De Ambachtsheerlijkheid" van Nieuw-Vossemeer liet een oude film van het dorp zien. Bestuurslid Cl. van Meel gaat bandopnamen maken van verhalen uit het dorp in vroegere tyden en van herinneringen door dorpsgenoten. Zundert De kring "De Drie Heerlijkheden" van Zundert-Rijsbergen bracht zyn leden een film over Zundert, zoals dit er vyftien tot dertig jaar geleden uitzag.

De Waterschans | 1974 | | pagina 9