O O O O O O O O O Het eenvoudige volk (met de landbouwers uit de Poorte- rij) liep verschillende bee-wegen af. Het waren er heel wat in de buurt van Bergen. Baar had ge de beide An- toniussen, in de Lepelstraat en op het Nieuw-Borp (Nieuw BorgvlietBe boeren zeiden: "In de Straat (Lepelstraat) das den Bindagsen (Antonius van Padua), maar in Burgvliet, das den diejen mee 't verken (An- tonius Abt)". Naar de Lepelstraat ging men voor verloren zaken, naar Borgvliet gingen de boeren om verschoond te blijven van veeziekten. Ik heb als klein kind op de Halsterseweg de beevaartgangers naar de Lepelstraat nog voorbij zien komen; de handen op de rug met den pater noster. Bij het "Lam Gods" op het einde van de Laure- taanse litanie (zij kenden die van buiten met de prach tige oude acclamaties: "Beur des hemels, Morgenster") sloegen zij met de handen tegen de rug (in plaats van op de borst) en prevelden alsmaar door tot in de Straat. Zij gingen door binnenpaadjes, (in Halsteren langs het Sinte Krijnsputtekekwamen weer op de Steenbergseweg bij het hof van Be Ram, sloegen links af bij de Sint Antoniusmolen (Concordia, A. van Riet, Halt voor den tram) en kwamen uit in de Lepelstraat tegenover de oude pastorie (oude kerkepaadjes?)Zy gingen nuchter op weg, communiceerden in de veel te grote neo-Romaanse 9 kerk (product van architect Van Genk en trots van de boeren: de toren van de Lepelstraat boven alles uit) en gebruikten het ontbijt bij Ben Sukeren Bakker (bakker Suykerbuyk). Be meer. zuinigen namen in een knapzak een boterhammeke mee. Ja, dat ontbijt bij Ben Sukeren: een grote tas koffie, een boerentas zonder oor; ge steekt er uw wysvinger in; verse beschuit en gele kra kelingen (luchtig en bros van de eieren). Echte kra kelingen krijgt ge alleen maar by Ben Sukeren Bakker in de Lepelstraat en bij Hellemons in de Kaaistraat in Steenbergen. Baar motte voor bij de boeren zijn; daar kunnen die kale Bergenèèrs niet tegen op. Ja, die beeweegen: alles natuurlijk in onvervalst Bra bants. Hedde gij tandpijn: ga naar Wouw naar Apollonia. Ge kunt er boeren zien, een grote rooie zakdoek om het hoofd geknoopt. Naar Hoogerheide gade voor de stuipen (Cornelius) en met de processie naar Bendrecht (Beren- drecht even over de grens): nou ja, das voor Onze Lievevrouw; maar ik meen me zo te herinneren, dat dit de gezelligste beeweg was. Het was niet speciaal voor een kwaal: het ging er al in de tram plaisant toe: een tientje bidden, een liedeke zingen en aan de grens in Zandvliet d'r eentje pakken. Genen Ollander zou daar iets van verstaan hebben. Maar die waren er dan ook nooit bij. Kom, ga nog even mee terug naar de Lepelstraat, daar kunt ge nog een stukje interessante folklore vinden kort na ÏJOO. Neen, niet de Steenweg houden naar de Klad, maar een zandbaantje rechtsaf: daar zijn drie

De Waterschans | 1976 | | pagina 5