O O O OOO 12 LE SACRE-COEUR A BERG- OP-ZOOM. PATER DR.MR. LEON DEHON. 'n Korte tyd geleden hebben de Priesters van het Hei lig Hart te Bergen op Zoom een apostolische school gesticht. Pas begonnen, telt ze zes leerlingen, maar met oktober worden dat er twintig. Bergen op Zoom is een vriendelijke stad in Hoord-Bra- bant. Ze ligt aan een soort fjord, die men nog wel de "Schelde" noemt, maar in feite heeft men hier met een zeearm te doen. De Schelde, waarvan de bron in het land van Saint Qpentin, bezongen wordt in de mooie gedichten van San teuil, mondt dus bij Bergen op Zoom in zee. Zo ook heeft de Congregatie van de priesters van het Heilig Hart, eens begonnen in Saint Quentin, haar reeks van stichtingen noordwaarts, reeds tot in Ber gen voortgezet. Bergen op Zoom is een stad met 14.000 inwoners. Ze kent verschillende industrieën: 'n ijzergieterij, 'n spiritus- en 'n suikerfabriek. Be handel in oesters bloeit er. Sr zijn mooie oesterputten, grote bassins, waarin men die schaaldieren kweekt. Hebben onze lezers er een idee van, hoe men oesters vangt? Dat is werkelijk iets heel aparts. De stad Bergen heeft langs de zee een met baksteen bestrate, en wat hellende kade gebouwd, waartegen het zeewater by vloed oprijst. V<5(5r de vloed opkomt, leggen de vissers met kalk bestreken dakpannen op de kade. De door de golven meegevoerde oesters worden op die pannen geworpen en hun schelpen hechten zich aan de kalk vast, zodat ze gevangen zijn,. Bij eb worden ze dan naar de oestersputten overgebracht. Van de haven van Bergen wordt tamelijk druk gebruik gemaakt. Bij vloed varen de schepen er binnen; bij vloed varen ze er ook weer uit. Haar deze haven, "op de Kaai" hebben de paters hun school, die eerst gevestigd was in de Vouwse straat, overgebracht. Bergen is een lange tijd een versterkte stad geweest. Ze ging voor on-inneembaar door. Toch hebben de Fran sen haar in 1747» onder Lodewijk XV, veroverd. Ze ston den onder bevel van een Deense Prins, maarschalk van Lowendahl. Nog ligt er in de stad een sterk Hollands garnisoen en het huis, dat de Priesters van het Hei lig Hart zojuist op de Kaai betrokken hebben, was kort geleden nog als bureau voor de generale staf in ge bruik. De vroegere wallen zijn in prachtige tuinen, met water werken, eeuwenoude boomgroepen en bloemperken, her-

De Waterschans | 1976 | | pagina 7