18» Verslag excursie op Zaterdag 6 Hei 1978® Gestart wordt by het postkantoor op de gestelde tijd. Deelnemers uit de Warande-flat waren even daarvoor op gehaald» De bus is goed bezet» Zestien personen moesten teleurgesteld worden, te weinig om een tweede bus te doen rijden. De groep is 50 man (vrouw) sterk. Een vlotte reis naar s-Hertogenboseh. Het weer is aangenaam voor een bustocht, het is niet warm, het is niet guur. Doel van de tocht is drieledigs Bezoek aan restauratie van de Sint Jan Basiliek in Den Bosch, met lunch in "de Pettelaar" b. Bezoek aan Uden? Museum voor Beligieaze Kunst, Kruidentuin i e. Tenslotte natuurgebied "Kaashorst"» Be reputatie van de voorgaande excursie wordt hoog ge houdens Stipte timing aankomst en vertrek, banksy de Heer Aug. Laanel In Ben Bosch wordt eerst de reeds tientallen jaren be staande bouwkeet bezocht die dient voor planning en uitvoering van de haast permanente herstelwerkzaamheden» De heer K»E» Tearing, architect, gaf daar een inlei ding over wat eerder en nu beoogd werd. Verscheidene eerdere restauraties worden uiteen gezet, Problemen over -rat nu hersteld moet wordenwelke periode wel of niet most gekozen worden in de ontwikkeling van een reeds ongeveer vyfeeuwen eerder gebouwd monument als de Basiliek van Sint Jan» Een Romaans begonnen basilica plan, dat voor iedere iyd en stijl in de ontwikkeling zyn algen eisen stelt, met respect voor wat toen en met bescheidenheid voor wat nu gewaardeerd wordt» Originele details en afgietsels staan in de bouwkeet naast eikaar. Van dichtbij zien we de Jeronismas Bosch achtige fi guurtjes, die de luchtbogen sieren. Pinakeltjas, waterspuwers en gedrochtjes die een volkse profane noot geven aan het monument -ran middeleeuws geloofsbêieven, lu vallen se uiteen als gevolg van 19. milieuvervuiling in de atmosfeer. Daarna gaan we de basiliek binnen en zien het wonder lijke effect van de "schoonmaak", II schriktj het is alsof Uw fraai gepatineerde tin op de polystaotor is gezet» Wel komen veel kleuren te voor schijn, fel en onverwacht» Toch branden honderden kaar- gen voor het beeld van de Moeder Gods. Het stof en de kaarsenwals van eeuwen is verwijderd, ter- wijl de Karia-maanö. in volle devotie nog leeft in het voorportaal? wat is mooi? en wat zijn we aan het doen? Een tydloos door nameloze zielen gebreid monument rei nigen met Breit? Ziet de Breft-helft??? Als het niet anders in elkaar zou vallen, moesten we er maar afblijven» Ban is het tijd voor "de Pettelaar", Be heer Teering wordt hartelijk bedankt voor zijn rondleiding en hem wordt de "Studie" van de Kring aangeboden. Kooi op tijd: een goede Brabantse koffietafel met soep en stroopvat op Brabants bont gedekt? verkwikkend en gezellig» Even een wandeling rond het boerderij-restau rant op een schans, een stervormige versterking, ge bouwd vdór de wallen van Ben Bosch. Het silhouet is eigentijds? woonflats domineren de Sint Jan waar we juist geweest zijn. Een aassaal Provinciehuis vlakbij met de dure bronzen deuren (zijn hopelijk sterk genoeg tegen bezetting of terreur). We stappen in de bus naar Uden? een stil plekje mat tss. contemplatief nonnenkloostertje van weleer? een heimwee naar vroeger, waar de rijke roomse liturgische atributen nu zijn. gepresenteerd» Be burgemeester van Uden, drs, Schampers, geeft in een "nutshell" een knap deskundig overzicht van de geschiedenis. Bijzonder fraaie specimina van kerkelijke kunst met veel zorg gepresen teerd, Uitgezochte exemplaren uit -zoals hij zei- wei honderd monstransen en cibories, ampullen en patenen? ook een 'kabinetje met Brabants volksgeloofbeeldjes onder stolpen, viiwatervaaijes, bidprentjes, zc uit de

De Waterschans | 1978 | | pagina 10