7 europese heilige -men sou haast zeggen uit eigen con- treiën- genoot grote verering» Na Jeruzalem, Rome en Compostela voegde Canterbury, waar Thomas Becket aarts bisschop was geweest en waar hy in 1170 werd vermoord, zich als vierde in de ry van internationaal bekende bedevaartplaatsen. Ook in Nederland moet Becket hoog vereerd geweest zijn. Het is namelijk opvallend, dat Canterbury als enige engelse stad ook een zuiver Neder landse naam heeft, namelijk "Kantelberg", De "Canterbury Tales" hebben een pelgrimstocht naar Kantelberg tot achtergrond, maar Thomas Becket zelf speelt in de vertellingen nauwelijks een rol. Het schijnt nu, dat dit beroemde boek van Geoffrey Chaucer (ca, 1340 - 1400) in het Nederland van de vorige eeuw geen algemene bekendheid genoot. Daarentegen moeten de gru weldaden van de hebzuchtige en brute Hendrik VIII (1509 - 1547) wel degelijk algemeen bekend zijn geweest. Diens trawanten hadden in 1533 de kostbare reliekschrijn -een kunstwerk van de goudsmeden Walter van Colchester en Elias van Dereham, daterend uit 1220- uit de ka thedraal van Canterbury geroofd en de stoffelijke resten van de heilige, welke de schryn bevatte, in de Theems gegooid. De verering voor de Heilige Thomas Becket bleef niettemin bestaan tot op de huidige dag. Zijn ker kelijke feestdag is 29 december, Als wy gaan gissen, waarom bij de heropbouw van het koor gestoelte het beeld van Becket buiten de keuze viel, dan lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat dit geschiedde wegens de beschadiging, welke het beeld wellicht toen reeds vertoonde. Deze beschadiging is nog aanwezig en stelt velen voor een raadsel. Thomas Becket (1118 - 1170) werd te Londen uit een Nor- mandische familie geboren. We moeten hierbij bedenken, dat in die tijd een groot deel van het huidige Frankrijk tot het Engelse rijk behoorde. Zijn juridische studies volbracht hij te Oxford, Parijs en Bologna, Lange tijd was hij in dienst van de toenmalige aartsbisschop Theobald v

De Waterschans | 1978 | | pagina 5