oelangstelling voor beleg en val van Bergen op Zoom. Zo publiceerde Wagenaar in 1780 een "Beschrijving van de stad Bergen op Zoom" met door Fokke vervaardigde gra vures naar sublieme en waarheidsgetrouwe tekeningen van Pronk. De prenten, die nog later verschenen, zyn dik wijls nabootsingen van eerdere uitgaven. In totaal zijn ruim dertig verschillende afbeeldingen bekend en ander half maal zoveel kaarten of plattegronden. Hoewel op de kaarten soms staat vermeld dat ze door een "Frans ingenieur" zijn vervaardigd, blijkt er dan uitge gaan te zijn van 150 jaar eerder door Blaeu vervaardig de kaarten van de vesting tijdens de Tachtigjarige Oor log, Van de onder leiding van Menno van Coehoorn in de versterkingen aangebrachte veranderingen waren kennelijk geen kaarten beschikbaar. Toch geven ook deze gebrekkige plattegronden vaak een boeiend tijdsbeeld. De uitgevers Langeweg, Du Mee en Scheurleer in Den Haag, Covens en Mortier, Ottens, Arkestee en Merkus en de Leth te Amsterdam werkten zowel met Nederlandse als Franse opschriften. Navolgingen werden gedrukt in Neurenberg, Augsburg en Straatsburg. Ook zijn er kaarten met Engelse opschriften bekend, In de vestingzaal van het Markiezenhof te Bergen op Zoom zyn naast de maquette anno 1747 een aantal door Franse cartografen na de inname vervaardigde kaarten van ves ting en forten te zien. Aan de hand daarvan werden later o.a. door Jaillot en Le Rouge te Parijs zeer fraaie en waarheidsgetrouwe bladen geplubiceerd. Ook door de Ne derlander Hattinga vervaardigde kaart is bijzonder be trouwbaar. Toch gebruikte Wagenaar die niet voor zijn in 1780 verschenen "Beschrijving", hij ontleende zijn plat tegrond kennelijk aan Franse voorbeelden. Vele tientallen jaren hielden beleg en inname van Ber gen op Zoom de gemoederen bezig. In 1890 publiceerden "De Militaire Spectator" nog een nauwkeurige reconstruc tie van de gebeurtenissen. Het eens zo dramatisch voor— 9. val was nu een interessant en leerzaam studie-object geworden. Geschiedenis blijft altijd boeiend; het weer uitgeven van een afbeelding van het Beleg van Bergen op Zoom is dan ook een felicitatie waard. juli 1978 W.A. van Ham ass. gemeente-archief Bergen op Zoom

De Waterschans | 1978 | | pagina 6