r 89 houttransport naar de haven, 1944 27 mei 28 en 29 mei Pinksteren 31 mei Vanmorgen in de kerk zei Cor Oomen me dat Piet Juten gefussilleerd is. Later hoorde ik ook v. Rossum, Wachto enz. 't Is de laatste dagen raak met de vonnissen. De een had wapens, de ander 'n radio gestolen of distributiediefstal. 5') Ineens is het smoorheet na die vreselijke kou. Gelukkig hebben we nu toch zon. 2e Pinksterdag ben ik met Ina naar Putte geweest waar we 'n lekker ijsje hebben gegeten. Wat n bof! Onderweg zagen we de nodige houtdiefstal. Weken lang rijden ze bomen naar de haven. Temidden van koren velden enz. zijn palen gezet. Ook langs de grote betonwegen om invasie van vliegtuigen te voorkomen. De meimaand is uit en geen vooruitgang. Vandaag is Roosen daal het slachtoffer van den oorlog. Dominéstr., Bloemen markt zijn grotendeels verwoest, c. 70 doden. Mijnh. en mevr. Somers zijn ook het slachtoffer, 'n Voltreffer kwam in hun tuin. Melkfabriek en candijfabriek zijn getroffen. Men zegt dat in het candijfabriek vliegtuigonderdelen gemaakt werden. De lijn is overigens weinig getroffen. Dus wel 'n groot offer voor zo'n gering resultaat. De luchtoorlog gaat steeds verder. In Rusland is het stil. Italië gaat goed, maar onderwijl wordt de stemming echt miezerig. 88 4 juni Vandaag naar radio gaan luisteren en gelukkig eens goede berichten. De geallieerden naderen de buitenwijken van Rome. Hoe zal het lot van Rome zijn. Lou is ziek en is dolge lukkig met dit bericht. Hij zou ze wel vooruit kunnen duwen. 5 juni Vanmorgen om 8 1/4 kwam To bellen. Rome is gevallen. De kranten vermelden de ontruiming van Rome op bevel van den Führer. Alleen in de buitenwijken is gevochten. 52) Van avond op de slaapkamer van J. het laatste nieuws gehoord. Ellendig dat er zo'n knul in huis is. Ze zijn niet vrij om te luisteren. Maar enfin er zit weer gang in. 6 juni DE INVASIE IS BEGONNEN. Om 12.20 kwam ik uit school en daar hangen bij 't dagblad bulletins met 't kalme bericht van landing tusschen Le Havre en Cherbourg. Nou is het al 'n halve dag aan de gang voor we het wisten. De laatste berichten zijn bevredigend, 4000 boten nog kleinere schepen namen er aan deel. Van gister nacht 11 1/2 tot vanmorgen 6 uur zijn ze aan het bombar deren geweest. Van 6 - 8 1/4 is de landing gebeurd onder commando van Monchey Montgommery. Ze zitten nu 15 KM op 't land tot in Caen. Heel de kust van de bezette gebieden is gewaarschuwd 35 KM te ontruimen. Kan 't niet, dan zullen ze briefjes uit strooien en binnen 1 uur komen ze bombarderen. God geve ons de bevrijding! 53) 9 juni Vanavond was er alarmtoestand. Al de Duitsers waren aan 't verhuizen, 't Was me een herrie maar onderwijl zijn enige huishoudens in 't Halsters Laag de dupe. Gezinnen met 11 kinderen moesten hun huis uit. Hardnekkige geruchten van landingen bij IJmuiden en den Helder. 11 juni Niets bijzonders, leder verlangt naar de volgende invasie. Gisteren is de trein naar Vlissingen weer beschoten. Eerst moest er 'n locomotief aanrukken voor de trein verder kon. In Frankrijk zitten ze nog. Barbeux in Engelse handen. 54) Zuidfront: 70 KM voorbij Rome. Bij Franken op de Halsterseweg stond vandaag 'n huilende schildwacht van 16 jaar. Wat bleek? Hij was bang en had heimwee. Bij 't postkantoor en alle militaire objecten staan baby-schildwachten. 13 juni Vanmorgen om 7.10 luchtalarm. Toch naar de kerk geweest, maar kreeg 'n bemerking van 'n luchtbeschermingsman. 51) P.A. Juten, Parallelweg 26; H. v. Rossum, Oude Huijbergsebaan 1 6en C.A.H. Waghto, niet te Bergen op Zoom ingeschreven, zijn op 26 mei 1944 op de Drunense Heide gefusilleerd. 52) Rome is veroverd op 4 juni 1 944. 53) Landing in Normandië, (D-day). 54) Barbeux vermoedelijk Bayeux, een stad in Normandië ten noordwesten van Caen.

De Waterschans | 1984 | | pagina 12